Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Janet Yellen o rynku pracy w USA

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj o 19.30 miało miejsce przemówienie prezes FED Janet Yellen. Chociaż najważniejsze wydarzenie makroekonomiczne grudnia mamy już za sobą, to warto z pewnością nieustannie obserwować klimat wypowiedzi bankierów centralnych w odniesieniu do tego, jakie decyzje mogą być podejmowane przez FED w przyszłym roku.

 

Podczas dzisiejszego przemówienia Janet Yellen skupiła się przede wszystkim na sytuacji obecnej na rynku pracy. Yellen wspominała przede wszystkim o bardzo istotnym wpływie zmian technologicznych i globalizacji na wysokiej jakości edukację wyższą w USA, co przekłada się na utrzymywanie stosunkowo wysokich płac. Powiedziała również, że „czynniki, które sprawiają, że popyt na wysoko wykwalifikowanych studentów wydaje się nie przestawać rosnąć.” Warto wspomnieć, że samo przemówienie miało miejsce na Uniwersytecie w Baltimore.

Co powiedziała Yellen o rynku pracy? Przede wszystkim chciała uświadomić przyszłych absolwentów, że będą musieli poradzić sobie na najsilniejszym rynku pracy od prawie dekady. Świadczy o tym przede wszystkim stopa bezrobocia wynosząca w tym momencie 4,6%, co jest najniższym poziomem od 2007 roku, a ostatnia podwyżka stóp procentowych była dopiero drugą w dekadzie.

Jeśli chodzi o zmiany na rynku pracy – Yellen podkreśliła istotną kwestię technologii zastępującej coraz więcej posad nie wymagających wysokich umiejętności, jak również globalizacji, która spowodowała przeniesienie niskobudżetowych procesów do rejonów, gdzie zostaną one wykonane po mniejszym koszcie.

Wracając do danych rynkowych – o ile FED jest usatysfakcjonowany wzrostem płac, tak jeśli chodzi o produktywność – nie zostały jeszcze osiągnięte zamierzone efekty.

Reklama

Prezes FED podjęła się również ważnej kwestii inwestycji w edukację – która według niej pozwoli w długim terminie podtrzymać pozytywne tendencje na rynku pracy, a przede wszystkim zwiększyć produktywność.

Podsumowując swoje przemówienie Yellen powiedziała, że „ekonomiści nie są pewni wielu rzeczy, ale z pewnością są pewni tego, że wyższe wykształcenie jest kluczem do sukcesu gospodarczego.”

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Łyko

Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.


Tematy

Reklama
Reklama