Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziennik Rynkowy: W czwartek, to kolejne dane makro z USA zadecydują o trendach na rynku FX i FI.

|
selectedselectedselected
Dziennik Rynkowy: W czwartek, to kolejne dane makro z USA zadecydują o trendach na rynku FX i FI.
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
Rynek stopy procentowej - Rentowności kontynuowały spadki, ich niższe poziomy możliwe.
  • Rynek walutowy - Dolar był słabszy, zdecydowały dane z rynku pracy USA.
  • Rynek walutowy i stopy procentowej

    Środa przyniosła stabilizację złotego do euro i jego umocnienie względem dolara, kurs EUR/PLN kończył dzień w pobliżu 4,2750, a USD/PLN spadł do okolic 3,86. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD podniósł się w pobliże 1,1080.

    We wtorek nastroje inwestorów, szczególnie na rynkach kapitałowych i towarowych (energii oraz metali) pozostawały słabe, a  generalnie wyższe od oczekiwań ekonomistów odczyty sierpniowych indeksów PMI dla usług z Europy oraz inflacji PPI w strefie euro spowodowały tylko nieznaczną aprecjację euro. Większy wpływ na rynki miały odczyty makro ze Stanów Zjednoczonych za lipiec br. (raport JOLTS oraz dane o zamówieniach w przemyśle), które wskazały na słabnięcie amerykańskiego rynku pracy oraz na wyższą aktywność w przemyśle. Inwestorzy skupili się na słabszych danych z rynku pracy, co nieznacznie zwiększyło wyceny mocniejszych obniżek stóp Fed, a to przełożyło się na słabszego globalnie dolara. Złoty nie reagował natomiast na czynniki lokalne czyli wrześniowe posiedzenie RPP, Rada nie zmieniła stóp procentowych, a komunikat nie zawierał gołębich akcentów. Skutkiem ww. czynników było umocnienie złotego względem USD, a na rynkach bazowych FX mocniejsze odbicie kursu EUR/USD od wsparć znajdujących się w pobliżu 1,1050.

    W czwartek, to ponownie odczyty makro z USA i Europy (patrz kalendarium) zdeterminują naszym zdaniem nastroje na bazowych rynkach FX, a lokalnie inwestorzy zwracać będą także uwagę na konferencję A. Glapińskiego, która być może przyniesie więcej informacji na temat przyszłej ścieżki stóp NBP. Naszym zdaniem czwartkowe przesunięcia zarówno na lokalnym jak i bazowych rynkach FX wskazują, że korekty trwające od 26 sierpnia br. mogły ulec zakończeniu, co w perspektywie kolejnych dni wspierałoby nieco mocniejszego złotego i słabszego globalnie dolara.

    Na rynkach stopy procentowej w środę rentowności obligacji skarbowych kontynuowały spadki. W Niemczech sięgnęły one ok. 6-7 pb., w USA ok. 8-12 pb., a w Polsce 6-9 pb.

    Słabe nastroje na rynkach kapitałowych ale i rynkach metali oraz energii w pierwszej części środowej sesji podtrzymywały trendy rynków FI z wtorku. Po południu trend ten otrzymał dodatkowe wsparcie z wyraźnie słabszych od oczekiwań ekonomistów danych z amerykańskiego rynku pracy, gdzie w lipcu br. liczba wakatów spadła do najniższych poziomów od odczytów za styczeń 2021 roku, a dodatkowo zrewidowano w dół dane za czerwiec br. To, w świetle narracji prezesa J. Powella z tegorocznego przemówienia z Jackson Hole, podsyciło rynkowe oczekiwania na agresywną ścieżkę obniżek stóp procentowych Fed i sprowadziło np. rentowności 10-cio letnich obligacji USA w okolice lokalnych minimów z drugiej połowy sierpnia br. Zachowanie obligacji amerykańskich wspierało analogiczny trend na papierach z Europy, w tym na polskich SPW, pomimo, że odczyty indeksów PMI oraz inflacji PPI ze strefy euro były wyższe od oczekiwań ekonomistów, a komunikat po posiedzeniu RPP nie dostarczył gołębiego przekazu.

    Czwartek przyniesie kolejną paczkę odczytów makro z rynków bazowych, rynek raczej ponownie skupi się na danych z USA, gdzie opublikowane zostaną dwa raporty z rynku pracy (patrz kalendarium) oraz dane o sierpniowej aktywności gospodarczej w usługach. Zakładając zakończenie korekcyjnych wzrostów rentowności na bazowych rynkach FI (o czym pisaliśmy w środowym Dzienniku), widzimy przestrzeń do kontynuacji spadków rentowności obligacji skarbowych z głównych parkietów ale i krajowych SPW, z których te ostatnie w tenorach 5- i 10-letnich mogą kierować się odpowiednio w pobliże 5,05 % i 5,25%.


    Wykres dnia: RPP po raz dziesiąty z rzędu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a towarzyszący decyzji komunikat nie zasygnalizował możliwości zmian w polityce pieniężnej w nadchodzących miesiącach.

    dziennik rynkowy w czwartek to kolejne dane makro z usa zadecyduja o trendach na rynku fx i fi grafika numer 1dziennik rynkowy w czwartek to kolejne dane makro z usa zadecyduja o trendach na rynku fx i fi grafika numer 1

    Źródło: Refinitiv

    Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

    Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

    Zgłoś swoją kandydaturę


    PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

    PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

    PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


    Tematy

    Ładowanie komentarzy...

    Reklama
    Reklama