Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziennik Rynkowy: Awersja do ryzyka coraz mocniej wybija się na rynkach.

|
selectedselectedselected
Dziennik Rynkowy: Awersja do ryzyka coraz mocniej wybija się na rynkach.
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
Rynek stopy procentowej - Rentowności Bundów zbliżają się do tegorocznych minimów.
  • Rynek walutowy - Mocniejszy dolar wywiera presję na waluty EM.
  • Rynek walutowy i stopy procentowej

    Wtorek przyniósł kontynuację umiarkowanego osłabienia złotego względem euro i mocniejszą deprecjację PLN do dolara, kurs EUR/PLN zwyżkował w pobliże 4,29, a USD/PLN poszedł w górę do okolic 3,8750. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD spadł do 1,1070. Mocniejszy globalnie dolar, to efekt kumulacji kilku czynników, z których w naszej opinii najważniejszymi były chłodzące rynkowe wyceny dotyczące skali obniżek stóp procentowych w USA wypowiedzi J. Powella wsparte mocniejszymi od oczekiwań ekonomistów odczytami makro z tamtejszej gospodarki. W ww. obraz makro wpisał się wskazujący na większą podaż na amerykańskim rynku pracy publikowany we wtorek raport JOLTS. Suma tych czynników spowodowała spadek wycenianego przez rynek prawdopodobieństwa obniżki stóp Fed o 50 pb. na listopadowym jego posiedzeniu do ok. 36% z ponad 50% z końca minionego tygodnia. Nie bez znaczenia dla globalnej aprecjacji USD było także znaczące zwiększenie ryzyka geopolitycznego w regionie Bliskiego Wschodu, co uaktywniło funkcję dolara ale i franka szwajcarskiego jako tzw. bezpiecznych przystani. W konsekwencji odziaływania ww. czynników kurs EUR/USD spadł poniżej lokalnego wsparcia na 1,11, co z punktu widzenia analizy technicznej otworzyło drogę do jego ruchu w kierunku 1,10. Mocniejszy dolar wywierał presję na waluty EM, kurs EUR/PLN pokonał lokalny, techniczny opór na 4,28, a USD/PLN zaczął kierować się w pobliże maksimum z września br. (okolice 3,91).

    W środę złoty pozostanie pod wpływem globalnych trendów, gdyż nie sądzimy aby przekaz komunikatu po posiedzeniu RPP zmienił się znacząco względem tego z września br. Uwzględniając bilans szans i zagrożeń dotyczących dolara widzimy możliwość jego dalszej, krótkoterminowej aprecjacji, co w przypadku realizacji takiego scenariusza mogłoby wywierać presję na PLN i kierować kurs EUR/PLN w pobliże strefy 4,30-4,31, a USD/PLN w okolice 3,91.

    Na bazowych rynkach stopy procentowej we wtorek rentowności obligacji skarbowych wyraźnie zniżkowały, a skala tych zniżek zawierała się w przedziale 4-9 pb. w Niemczech, oraz w zakresie 3-6 pb. w USA. Dochodowości polskich SPW poszły natomiast w górę w przedziale 2-4 pb. Generalnie słabe odczyty indeksów PMI dla przemysłu z europejskich gospodarek, łącznie z postępującym procesem dezinflacji, na co wskazały wtorkowe odczyty inflacji HICP ze strefy euro, wspierały trend spadkowy rentowności obligacji z europejskich rynków bazowych. Skutkiem tego np. na Bundach było zejście ich dochodowości do okolic 2,03%, czyli najniższych poziomów od stycznia br. Do trendu tego przyłączyły się także obligacje skarbowe z USA i to pomimo, że wtorkowe odczyty makro były mieszane, a na rynku wybrzmiewały jeszcze tonujące rynkowe wyceny mocnych cięć stóp Fed poniedziałkowe wypowiedzi J. Powella. W naszej opinii trend UST wspierał przepływ kapitału do „bezpiecznych przystani” związany z eskalacją napięcia geopolitycznego. Polskie SPW zachowywały się słabiej względem bazowych parkietów, co jest częstym zachowaniem w okresach globalnej ucieczki od ryzyka. Krajowym obligacjom skarbowym nie pomagał także wyraźnie wyższy od oczekiwań ekonomistów odczyt indeksu PMI dla przemysłu za wrzesień br. oraz idące nieco w górę notowania krajowych kontraktów FRA.

    W środę swoje posiedzenie kończy RPP, rynek nie oczekuje zmian stóp procentowych, a z punkt widzenia przekazu ważniejsza od komunikatu będzie naszym zdaniem czwartkowa konferencja A. Glapińskiego. W naszej opinii otoczenie makro, otoczenie geopolityczne oraz kierunek dominujących trendów wspierają dalsze spadki rentowności obligacji z rynków bazowych, co powinno wywierać presję także na niższe dochodowości krajowych SPW pod warunkiem jednak, że globalna ucieczka inwestorów od ryzyka znacząco nie przyspieszy.


    Wykres dnia: Generalnie słabe odczyty makro z europejskiej gospodarki oraz postępujacy proces dezinflacji w strefie euro zepchnęły rentowności niemieckich obligacji skarbowych na lub w okolice tegorocznych minimów.

    dziennik rynkowy awersja do ryzyka coraz mocniej wybija sie na rynkach grafika numer 1dziennik rynkowy awersja do ryzyka coraz mocniej wybija sie na rynkach grafika numer 1

    Źródło: Refinitiv


    PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

    PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

    PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


    Tematy

    Ładowanie komentarzy...

    Reklama
    Reklama