Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama

Kryzys w polskim budownictwie. 7 z 8 największych firm odnotowało spadek przychodów

|
selectedselectedselected

7 z 8 największych firm budowlanych w Polsce, notowanych na GPW, odnotowało spadek przychodów rok do roku, tak wynika z niezależnej analizy Damiana Kaźmierczaka. Ekspert ocenia, że sytuacja na polskim rynku budowlanym jest niekorzystna, podkreślając ogólną dekoniunkturę w tym sektorze.

Polskie budownictwo w kryzysie. Ekspert mówi, ile firm odnotowało spadek
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Damian Kaźmierczak mówi o sporej dekoniunkturze w polskim budownictwie
  • Zdecydowana większość największych firm budowlanych w Polsce (notowanych na GPW) odnotowało spadek przychodów

 

Polskie budownictwo pod kreską. Przychody spadają

Damian Kaźmierczak, ekspert DLA Piper podzielił się dzisiaj na Twitterze swoimi obserwacjami na temat dekoniunktury w polskim budownictwie. W tym celu przyjrzał się dochodom największych spółek budowlanych w Polsce, które notowane są na GPW w Warszawie.

„Takich spółek jest 8. Porównałem ich przychody z obrotami, jakie osiągnęły w analogicznym okresie rok wcześniej (czyli przychody w H1 2024 vs. H1 2023). Celowo zanonimizowałem nazwy tych firm, ponieważ celem nie jest dogłębna analiza efektywności poszczególnych przedsiębiorstw w warunkach dekoniunktury, tylko zwrócenie uwagi na ogólne trendy rynkowe” – zaznaczył.

Kaźmierczak zauważył, że 7 z 8 największych firm budowlanych w Polsce, notowanych na GPW, odnotowało spadek przychodów rok do roku. Najmniejszy wyniósł 2%, największy natomiast aż 17%.

Zmiana przychodów rok do roku wygląda następująco:

  • Spółka 1: –2%
  • Spółka 2: –5%
  • Spółka 3: –6%
  • Spółka 4: –6%
  • Spółka 5: –15%
  • Spółka 6: –16%
  • Spółka 7: –17%
  • Spółka 8: +22%
Reklama

Zgadzam się, że spółki budowlane są trudne do porównania. Każda z nich działa w innym segmencie rynku, różnią się poziomem dywersyfikacji portfela zamówień, a ich kontrakty znajdują się na różnych etapach realizacji. Ponadto, specyfika sprawozdawczości finansowej w branży budowlanej dodatkowo komplikuje takie analizy. Jednak trudno udowadniać, że spadek przychodów u niemal wszystkich wiodących przedsiębiorstw jest dziełem przypadku. Jest dla mnie oczywiste, że przyczyniła się do tego ogólna DEKONIUNKTURA na rynku” – zapewnił.

Kaźmierczak dodał, że warto zwrócić uwagę na walkę cenową toczącą się o każdy kontrakt budowlany. Zaznaczył, że w postępowaniach przetargowych może rywalizować nawet od 15 do 20 firm.

"Co więcej, według danych #GUS, produkcja budowlano-montażowa w okresie styczeń-sierpień br. zmniejszyła się o ponad 6% (po uwzględnieniu inflacji). Trudno liczyć na poprawę sytuacji do końca tego roku, zwłaszcza że zbliża się sezon zimowy. Ożywienia w budownictwie można spodziewać się dopiero w 2025 roku, i to raczej w jego drugiej połowie” – dodał ekspert.

 

Ekspert zakończył wpis apelem do polityków, którzy jego zdaniem powinni bardziej skupić się na losach sektora budowlanego w Polsce. 

„Około połowa usług budowlanych w kraju jest realizowana na zlecenie państwa (drogi, kolej, energetyka, hydrotechnika, samorządy). Im dłużej decydenci polityczni będą zajmowali się rewizją programów infrastrukturalnych po poprzednich rządach, a jednocześnie będą wykazywać mało energii i motywacji do podejmowania działań, tym gorsze konsekwencje będzie to miało dla całego budownictwa. A to 1/10 polskiej gospodarki” – dodał Kaźmierczak.

Reklama

 

Zobacz również: Kredytów na mieszkanie o 10% więcej niż rok temu. Polacy nie czekają na Kredyt na Start?

 

GUS poinformował o sierpniowych spadkach w produkcji 

Końcem września Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat na temat sytuacji rynku budowlanego w Polsce.

„Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w sierpniu 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku (w sierpniu ub.r. wzrost o 3,5%) oraz niższa o 1,5% w stosunku lipca br. (przed rokiem wzrost o 7,5%)”, czytamy w komunikacie

Co więcej, w sierpniu 2024 roku w skali odnotowano zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej we wszystkich działach budownictwa. Spadek dla poszczególnych sektorów wygląda następująco:

  • 10,6% dla jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej,
  • 9,8% dla firm realizujących roboty budowlane specjalistyczne
  • 7,9% dla przedsiębiorstw, których główną działalnością jest budowa budynków.

 

Reklama

Zobacz również: Kolejne spadki cen mieszkań w polskich miastach


Oliwia Róża Serwa

Oliwia Róża Serwa

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. 


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama