Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziennik ING: Optymizm w danych o zamówieniach przemysłowych w Niemczech. Czy prezes NBP utrzyma restrykcyjne nastawienie?

|
selectedselectedselected
Dziennik ING: Optymizm w danych o zamówieniach przemysłowych w Niemczech.  Czy prezes NBP utrzyma restrykcyjne nastawienie?
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
Wiadomości zagraniczne

USA: Wakaty JOLTS spójne ze słabszym raportem payrolls za lipiec.

  • W lipcu liczba wakatów w USA wg ankiety JOLTS spadła do 7,7mln, wyraźnie poniżej konsensusu 8,1mln i 7,9mln w czerwcu. Ankieta obejmuje wakaty, o których obsadzenie aktywnie zabiega sam pracodawca, bez pośredników, bez względu na rodzaj umowy, dotyczy głównie sektora MŚP. Relacja wakatów do zatrudnienia obniżyła się do około 4,5%, podobnie jak w końcu 2019, w szczycie w na początku 2022 wynosiła prawie 7,5%.
  • Dane są spójne z pogarszającym się obrazem rynku pracy według lipcowego raportu payrolls i sugeruje słabszą kondycję rynku pracy w sierpniu. Opublikowana wczoraj Beżowa Księga Fed wskzuje, że zatrudnienie w ostatnich tygodniach generalnie się nie zmieniło lub nieznacznie wzrosło.
  • Wczorajsze finalne dane o zamówieniach były bliskie odczytów wstępnych. Zamówienia na dobra trwałe wzrosły o 9,8%m/m, wstępnie 9,9%, miesiąc wcześniej -6,9%. Duże wahnięcie wynikało z zamówień na samoloty cywilne. Po wyeliminowaniu środków transportu, zamówienia spadły o 0,2%m/m, po wzroście o 0,1% w czerwcu. Podobne wahnięcie dotyczyło zamówień w przemyśle: wzrost o 5,0%m/m, lekko powyżej konsensusu 4,8% i po spadku o 3,3% w czerwcu.

Kanada: Trzecia z rzędu obniżka stóp procentowych w tym roku.

  • Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Bank Kanady obniżył główną stopę procentową o 25pb do poziomu 4,25%, była to trzecie obniżka w tej skali z rzędu. Za złagodzeniem polityki pieniężnej stoi pogorszenie sytuacji w sferze realnej. Stopa bezrobocia sięgnęła 6,5% po dołku na poziomie 4,8% w połowie 2022, wzrost PKB prognozowany jest w tym roku na 1%, natomiast od końca 2023 inflacja systematycznie spada (2,5%r/r w lipcu).
  • Spodziewamy się dalszego łagodzenia polityki pieniężnej na kolejnych posiedzeniach do osiągnięcia 3% stopy docelowej latem 2025.

Strefa euro: Finalne PMI w usługach nieco słabsze niż flash. Inflacja producencka PPI lekko przyśpiesza.

  • Indeksy PMI w usługach za sierpień były finalnie nieco niższe niż wartości wstępne. PMI w strefie euro wyniósł 52,9pkt., wstępnie 53,3pkt., po 51,9pkt. w lipcu. Do rewizji w dół przyczyniła się rewizja indeksu dla Niemiec do 51,2pkt. z 51,4pkt., po 52,5pkt. w lipcu, natomiast we Francji potwierdzono wstępny „olimpijski” odczyt na poziomie 55,0pkt.
  • Ceny producenta PPI w strefie euro wzrosły w lipcu o 0,8%m/m po 0,6% w czerwcu (po korekcie w górę z 0,5%), powyżej konsensusu 0,3%. W ujęciu rocznym deflacja PPI jest coraz płytsza ze względu na mniejsze spadki cen energii. W lipcu ceny producenta spadły o 2,1%r/r, powyżej konsensusu -2,5% i po -3,3% w czerwcu, po korekcie w górę z -3,2%.

Niemcy: Zaskakujący wzrost zamówień w przemyśle w lipcu.

  • W lipcu zamówienia w niemieckim przemyśle istotnie wzrosły o 2,9%m/m, co było dużym zaskoczeniem dla większości analityków. Konsensus zakładał spadek o 1,7% po solidnym wzroście o 4,6% w czerwcu, po korekcie w górę z 3,9%. Silnie wzrosły zamówienia zagraniczne (o 5,1%m/m), zarówno ze strefy euro jak i pozostałego obszaru), podczas gdy zamówienia krajowe się nie zmieniły (ich silny wzrost odnotowano w czerwcu). W lipcu rosły zamówienia na dobra pośrednie i kapitałowe, ale spadły na dobra konsumpcyjne.
  • W ujęciu rocznym zamówienia wzrosły o 3,7%r/r i był to pierwszy wzrost w tym roku. Miesiąc wcześniej odnotowano spadek o 11,2%r/r, po korekcie w górę z -11,8%. Odczyt dobrze rokuje dla jutrzejszych danych o produkcji przemysłowej i kontrastuje z serią fatalnych danych z niemieckiego przemysłu w ostatnich miesiącach.

Dziś usługowe ISM z USA w centrum uwagi.

  • Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro za lipiec, wyniki ankiety ADP z rynku pracy w USA (nasza prognoza 120tys. nowych miejsc pracy, poprzednio 122tys.) i zwolnienia wg Challengera za sierpień.
  • Najważniejsza będzie publikacja indeksu ISM w usługach w USA (nasza prognoza 52,4pkt. po 51,4pkt. w lipcu).

Wiadomości krajowe

RPP nie zmieniła stóp procentowych. Komunikat nie sugeruje złagodzenia nastawienia RPP.

  • Zgodnie z oczekiwaniami wszystkich ankietowanych analityków, RPP pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Tym samym, od października 2023 r., stopa referencyjna wynosi 5,75%.
  • Komunikat po posiedzeniu RPP nie zawiera istotnych zmian w stosunku do lipca i nie sugeruje złagodzenia nastawienia w polityce pieniężnej, zauważalnego w ostatnich wypowiedziach członków Rady i samego prezesa NBP po niedecyzyjnym posiedzeniu w wywiadzie dla PAP.
  • Komunikat po posiedzeniu RPP zawiera głównie aktualizację opisu kontekstu globalnego i lokalnego. Wspomina o niskiej dynamice PKB w Niemczech i relatywnie silnej w USA, choć zauważa pogorszenie na tamtejszym rynku pracy. Odnotowuje niską presję kosztową, wynikającą także z osłabienia koniunktury.
  • W części krajowej, komunikat wspomina o przyśpieszeniu inflacji CPI w ostatnich miesiącach w związku z podwyżką cen nośników energii od lipca i nieco wyższych cenach żywności w sierpniu w ujęciu r/r. Rada odnotowała stabilizację inflacji bazowej w ostatnich miesiącach po wcześniejszym spadku.
  • W komunikacie utrzymano stwierdzenie o tym, że wzrost wynagrodzeń, w tym podwyżki płac w sektorze publicznym, są wśród czynników inflacjogennych. Nie zmieniło się stwierdzenie, że w średnim okresie na inflację będzie wpływać polityka fiskalna i regulacyjna, tempo ożywienia i sytuacja na rynku pracy.
  • Spodziewamy się, że do końca 2024 stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwsza obniżka będzie miała miejsce w 2kw25, po szczycie inflacji w 1kw25. W przyszłym roku stopy mogą zostać łącznie obniżone o 100pb.
  • Rząd planuje działania, które zapobiegną silnemu wzrostowi cen energii od początku 2025, co oznacza, że inflacja w przyszłym roku powinna być niższa niż w scenariuszu przedstawionym w lipcowej projekcji NBP, który zakładał dalszy znaczący wzrost cen energii.
  • Obniżenie stopnia restrykcyjności polityki monetarnej NBP w 2025 będą uzasadniać, m.in. niższa średnia inflacja w 2025 roku niż zakładana w ostatniej projekcji i zbieganie inflacji w kierunku celu od połowy 2025 w połączeniu z umiarkowaną dynamiką PKB i jednocyfrowym wzrostem wynagrodzeń nominalnych w przyszłym roku. Również cięcia stóp Fed (spodziewana pierwsza obniżka w cyklu za 2 tygodnie) i EBC (spodziewana druga obniżka w cyklu za tydzień), skłonią NBP do obniżek stóp w 2025.
  • Krzywa dochodowości wycenia około 150pb cięć do końca 2025. Spodziewamy się rozpoczęcia cyklu łagodzenia w 2kw25 i cięć stóp NBP o 100pb łącznie w 2025 roku.
  • Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezesa Glapińskiego powinniśmy poznać więcej szczegółów stojących za dzisiejszą decyzją Rady. Spodziewamy się, że Prezes NBP złagodzi retorykę w porównaniu do jastrzębiego wystąpienia w lipcu, w tonie zbliżonym do wypowiedzi publicznych w sierpniu. Niemniej jednak, zakładamy, że będzie uwypuklał rolę czynników krajowych, utrudniających złagodzenie polityki pieniężnej NBP, takich jak niepewność polityki regulacyjnej dot. cen energii elektrycznej od stycznia 2025 czy ekspansywna polityka fiskalna w projekcie budżetu na przyszły rok.

Stopy procentowe powinny być obniżone w najbliższym czasie – wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.

  • Stopy procentowe w Polsce powinny być obniżone w najbliższym czasie – powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Zwrócił uwagę, że kredyty mieszkaniowe w Polsce są najwyżej oprocentowane w Europie. W efekcie wielu młodych ludzi nie stać na wkład własny i potrzebują oni wsparcia rządowego.

NBP: W najbliższych kwartałach inflacja CPI w Polsce będzie oscylować wokół 5%r/r – P. Szałamacha.

  • Zdaniem P. Szałamachy z zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP) w najbliższych kwartałach będzie oscylowała w okolicach 5,0%r/r. W jego ocenie tarcze energetyczne należało wprowadzać dwa lata temu, a dziś należy stopniowo od nich odchodzić.

BGK może wyemitować kolejną emisje euroobligacji w 2024 – M. Pustuła.

  • Potrzeby pożyczkowe funduszy, którymi zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), oraz ograniczenia w pozyskiwaniu środków na rynku krajowym wskazują na możliwość kolejnej emisji obligacji w walucie obcej do końca 2024 – powiedziała pierwsza wiceprezes BGK M. Pustuła.
  • Wiceprezes poinformowała, że BGK planuje w najbliższych dniach podpisać kolejne umowy w ramach Krajowego Planu Obudowy (KPO). W jej ocenie wykorzystanie całej puli środków z KPO będzie wyzwaniem, ale BGK jest optymistyczny w tej kwestii.

MRPiPS: W latach 2022-24 wydano 2,9mln dokumentów legalizujących pracę obywateli Ukrainy.

  • W latach 2022-24 wydano 2,9mln dokumentów legalizujących prace obywateli Ukrainy wraz z powiadomieniami o podjęciu wykonywania pracy – poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Aż 70% obywateli Ukrainy w latach 2022-24 pracowało na podstawie powiadomienia o podjęciu pracy. Najwięcej obywateli Ukrainy pracuje w przetwórstwie przemysłowym (30%), transporcie i gospodarce magazynowej (18%), w usługach administrowania i działalności wspierającej (17%) oraz w budownictwie (10%).

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w marcu wyniosła PLN6549.

  • W marcu mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła PLN6549 i była o 23,9% niższa od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto (w przeliczeniu na etat) – wynika z danych GUS. Dane dotyczące gospodarki narodowej obejmują pełną zbiorowość zatrudnionych otrzymujących wynagrodzenie.

Komentarz rynkowy

Kolejny dzień umocnienia na rynkach długu.

  • W środę kurs €/US$ odsunął się od ostatnich dołków (1,1030) do 1,1080. Najprawdopodobniej głównie to przełożyło się to na umocnienie złotego – kurs €/PLN spadł z 4,28 do 4,2750. Część inwestorów mogła oczekiwać nieco łagodniejszego komentarza po posiedzeniu RPP, ale rynek raczej czeka na przekaz z dzisiejszej konferencji Prezesa NBP.
  • Obligacje na rynkach bazowych kontynuowały wczoraj umocnienie, przede wszystkim w USA. Dochodowości Treasuries spadły 7-9pb, nieco więcej na krótkim końcu. Od początku tygodnia dochodowość amerykańskiej 2latki spadla w blisko 20pb. Wygląda na to, że inwestorzy znów nastawiają się na bardziej zdecydowane obniżki stóp Fed.
  • W przypadku SPW zmiany są generalnie mniejsze, np. wczoraj dochodowość 10latki spadła o około 5pb. Otoczenie międzynarodowe jest pozytywne dla krajowego długu, ale inwestorów niepokoją przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe.

Rynek walutowy w zawieszeniu przed jutrzejszymi payrolls.

  • Od około tygodnia kurs €/US$ utrzymuje się w trendzie bocznym i naszym zdaniem może w nim pozostać do co najmniej do końca tego tygodnia, tj. dość blisko i raczej generalnie ponad 1,10. Inwestorzy czekają przede wszystkim na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które mogą przesądzić o skali obniżki stóp Fed we wrześniu. Spodziewamy się jednak, że odczyt payrolls będzie zbliżony do konsensusu lub nieco słabszy, co nie zapowiada spadku €/US$ na przełomie tygodnia.
  • Nadal uważamy, że we wrześniu–październiku para €/US$ pogłębi spadki. Widzimy istotne szanse na powrót kursu nawet do okolic 1,08. Naszym zdaniem, koniunktura w USA nie jest tak słaba jak sugerowały ostatnie komentarze rynkowe. Z kolei dane ze strefy euro zdecydowanie rozczarowują, co w połączniu z hamowaniem inflacji stwarza pole na nieco głębsze luzowanie polityki EBC. Harris rośnie w sondażach i zyskuje przewagę nad Trumpem, stąd jego wygrana jako czynnik wspierający dolara stopniowo traci na znaczeniu.
  • Duże znaczenie dla złotego powinny mieć wydarzenia krajowe, przede wszystkim dzisiejsza konferencja prezesa NBP. Po udanych wynikach PKB za 2kw24, czy ekspansywnych planach budżetowych rządu na 2025 trudno zakładać, aby miał on dokonać dużego zwrotu w gołębią stronę. Dlatego co najmniej do jutra oczekujemy utrzymania kursu €/PLN poniżej 4,30. W ciągu dwóch tygodni liczymy jednak na wyłamanie €/PLN ponad 4,30 z poziomem docelowym 4,33. Otoczenie międzynarodowe nie jest już tak korzystne dla walut EM jak w wakacje, a wyceniana przez rynek skala cięć stóp w kraju wzrosła (25pb do końca tego roku i 150pb do końca 2025). Szanse na większe wybicie kursu sugeruje również analiza techniczna.
  • W najbliższych tygodniach kurs €/PLN powinien przesunąć się ponad 4,30. Widzimy ryzyko umocnienia dolara i ogólnego pogorszenia sentymentu względem walut rynków wschodzących (m.in. z uwagi na zbliżające się wybory w USA, chociaż ten czynnik traci na znaczeniu w miarę kolejnych postępów Harris w sondażach). Słabiej od oczekiwań wygląda tez sytuacja w kraju, a oczekiwania rynkowe na obniżki stóp RPP znów rosną. Globalne ryzyka są już przynajmniej częściowo w cenach. Mimo pewnego złagodzenia retoryki RPP, stopy w kraju na przełomie roku pozostaną również raczej wysokie na tle rynków bazowych.

Stopniowe stromienie krzywej SPW. Reakcja na konferencję prezesa NBP raczej spokojna.

  • Skala umocnienia na rynkach długu, szczególnie w USA, jest od początku większa niż zakładaliśmy. Szczególnie dużych zaskoczeń danymi nie było, a rynek i tak dość mocno nastawia się na agresywne luzowanie polityki Fed. Sugeruje to także sporą reakcję na kolejne napływające dane, szczególnie jutrzejsze payrolls. Naszym zdaniem napływające dane wzmocnią ostanie komentarze z Fed i EBC sugerujące obniżki stóp przez obie instytucje w tym miesiącu. Dlatego nadal liczymy raczej na umocnienie / spadki rentowości na przełomie tygodnia, szczególnie w USA.
  • Nie spodziewamy się dużej reakcji rynku na dzisiejszą konferencję prezesa NBP. Wydarzenia krajowe są jednak przesłonięte otoczeniem międzynarodowym, szczególnie sporymi wahaniami oczekiwań co do kolejnych posunięć Fed. To raczej sugeruje stabilizację krótkiego końca SPW na przełomie tygodnia.
  • Nadal jednak liczymy na stromienie krzywej, przez stopniowe wzrosty rentowności długich SPW. Ryzykiem są przede wszystkim rekordowe potrzeby pożyczkowe na 2025 i rewizja w górę deficytu sektora finansów publicznych na ten rok. Rząd ma jednak ciągle alternatywne źródła finansowania, aby nie przekładać kolejnego wzrostu potrzeb pożyczkowych na duży wzrost emisji SPW (np. alternatywa są emisje w walucie, środki w UE przejściowo, emisje bonów skarbowych). Dlatego na razie na duże wzrosty rentowności i rozszerzenie już dość wysokich asset swapów w najbliższych dniach się nie zapowiada. Ryzyko w dłuższym terminie jest jednak istotne, gdy wyższe podaże SPW zaczną trafiać na rynek.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Tematy

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama