Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dwunastej podwyżki stóp nie będzie? Kurs dolara (USD) znów spada po najnowszych danych na temat inflacji

|
selectedselectedselected
Dwunastej podwyżki stóp nie będzie? Kurs dolara (USD) znów spada po najnowszych danych na temat inflacji | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydatki Amerykanów po raz kolejny okazały się niższe od oczekiwań - inflacja PCE, pokazująca moc nabywczą konsumentów, okazała się identyczna jak czerwcowy wskaźnik CPI, natomiast bazowy wskaźnik wydatków był zauważalnie niższy niż inflacja bez cen żywności i energii. Wzrost dochodów Amerykanów w czerwcu zaczął jednak hamować. Piątkowe dane z USA po raz kolejny osłabiły dolara, utwierdzając rynek w przekonaniu, że dwunastej podwyżki stóp procentowych… nie będzie.

 

Na skróty:

  • W piątek poznaliśmy raport o dochodach i wydatkach Amerykanów w czerwcu
  • Odczyt bazowego wskaźnika PCE okazał się nieznacznie niższy od oczekiwań
  • Inflacja PCE wyniosła 3% w skali roku, w porównaniu do 3,8% r/r w maju, co jest najniższym odczytem tego wskaźnika od marca 2021 roku
  • Wydatki Amerykanów w maju wzrosły o 0,5% w skali miesiąca, powyżej oczekiwań
  • Piątkowe dane osłabiły dolara, kurs EUR/USD wzrósł powyżej 1,10
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

 

Spadają wydatki i dochody

Reklama

Biuro Analiz Ekonomicznych tradycyjnie już w ostatni piątek miesiąca pokazało dane na temat dochodów oraz wydatków Amerykanów w poprzednim miesiącu.

Zgodnie z najnowszymi danymi, w czerwcu wskaźnik inflacji PCE, określającej siłę nabywczą konsumentów, wyniósł zaledwie 3% w skali roku, spadając z poziomu 3,8% rok do roku w maju. Jest to najniższy odczyt wskaźnika wydatków konsumenckich od marca 2021 roku, czyli od ponad dwóch lat. Jednocześnie PCE w skali miesiąca wyniósł w czerwcu 0,2%, wobec 0,1% m/m w maju.

Z perspektywy amerykańskiej rezerwy federalnej kluczowy jest jednak wskaźnik bazowy PCE, czyli pokazujący tempo wzrostu wydatków gospodarstw domowych, ale bez uwzględnienia żywności, paliw i energii. W czerwcu PCE Core wyniósł 4,1% w skali roku oraz 0,2% w ujęciu miesięcznym. Jest to odczyt nieznacznie pon niżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyniku na poziomie 4,2% w ujęciu rocznym. Jednocześnie jest to najniższy odczyt PCE Core od września zeszłego roku (w październiku 2022 roczna dynamika była identyczna). Widać więc, że bazowy PCE utrzymuje się na wysokich poziomach znacznie dłużej niż ogólny wskaźnik wydatków PCE, podobnie jak chociażby ma to miejsce w przypadku inflacji CPI i jej bazowego wskaźnika, którego dynamika utrzymuje się na dużo wyższych poziomach - w czerwcu inflacja konsumencka spadła do 3% w skali roku, a inflacja bazowa wyniosła 4,8% r/r.

Dla porównania: bazowy PCE w maju wyniósł 4,6% w skali roku (poniżej konsensusu rynkowego), natomiast w kwietniu było to 4,7% r/r.

Zobacz także: Nastroje amerykańskich konsumentów najwyżej od października 2021!

 

Reklama

Jeśli chodzi zaś o wskaźnik wydatków Amerykanów, to w czerwcu zanotował on zauważalny wzrost dynamiki w skali miesiąca, w porównaniu do maja i jednocześnie okazał się nieznacznie wyższy od oczekiwań analityków. Wydatki Amerykanów w czerwcu wzrosły o 0,5% w porównaniu do maja, podczas gdy w maju rosły one o 0,2% w skali miesiąca. Konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 0,4% m/m w czerwcu.

Jednocześnie niższe od oczekiwań okazały się dochody Amerykanów - w skali miesiąca wzrosły one o 0,3%, podczas gdy w maju było to 0,5% m/m. Analitycy spodziewali się utrzymania dynamiki z poprzedniego miesiąca, czyli 0,5% m/m.

Dokładnie za tydzień w piątek poznamy lipcowe dane z amerykańskiego rynku pracy - w ramach raportu NFP opublikowane zostaną dane na temat średniej stawki godzinowej i wzrostu wynagrodzeń w kończącym się miesiącu.

Zobacz także: Inflacja w Europie: niemiła niespodzianka w Hiszpanii, zobacz jak reaguje euro

 

Reklama

Piątkowe dane na temat wydatków i dochodów Amerykanów są dość optymistyczne, szczególnie że bazowy wskaźnik PCE rósł wolniej niż zakładali analitycy, a jego dynamika była zauważalnie słabsza od inflacja bazowej w czerwcu.

Amerykańska waluta zareagowała osłabieniem na publikację Biura Analiz Ekonomicznych - kurs EUR/USD przekroczył po raz kolejny poziom 1.10, rosnąc o niecałe 0,3% po opublikowaniu odczytu. Optymistyczne dane na temat wydatków Amerykanów i jednocześnie nieznacznie niższych od oczekiwań dochodów wskazują na skuteczność prowadzonej przez amerykańską rezerwę federalną restrykcyjnej polityki monetarnej. Osłabienie dolara może sugerować oddalanie się scenariusza, w którym FOMC zdecyduje się na dwunastą w tym cyklu zacieśniania monetarnego podwyżkę stóp procentowych we wrześniu.

Oczywiście w międzyczasie poznamy wiele znacznie ważniejszych publikacji makroekonomicznych, które będą mieć wpływ na proces decyzyjny Komitetu Otwartego Rynku.

Do kolejnego posiedzenia pozostało ponad 50 dni, jednak obecnie ponad 80% uczestników rynku terminowego zakłada, że na wrześniowym posiedzeniu FOMC stopy procentowe pozostaną bez zmian, czyli na poziomie 5,25-5,50%. Niecałe 20% pozycji zakłada kolejną podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych.

Zobacz także: Prototyp cyfrowego USD już działa! Wyspiarskie państwo testuje elektroniczne pieniądze we współpracy z Ripple!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama