Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Już za dwa dni decyzja RPP - jakie prognozy i przewidywania mają eksperci?

|
selectedselectedselected

Nowy miesiąc rozpoczął się pozytywnymi informacjami z sektora przemysłowego. Indeks PMI wzrósł do 47,8 punktu, co przewyższyło oczekiwania i oznacza najwyższy poziom od pięciu miesięcy. To sygnał, że aktywność w przemyśle powoli się poprawia, choć nadal pozostaje pod wpływem słabego popytu zagranicznego.

 

Już za dwa dni decyzja RPP - jakie prognozy i przewidywania mają eksperci?
freepik.com | Już za dwa dni decyzja RPP - jakie prognozy i przewidywania mają eksperci?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeks wzrósł drugi miesiąc z rzędu, do wartości najwyższej od pięciu miesięcy

Nowy miesiąc tradycyjnie rozpoczynamy danymi o wskaźniku PMI obrazującym kondycję krajowego przemysłu. W sierpniu wzrósł on do 47,8 pkt z 47,3 pkt przewyższając konsensus prognoz zgodny z naszymi oczekiwaniami (47,1 pkt). Indeks wzrósł drugi miesiąc z rzędu, do wartości najwyższej od pięciu miesięcy. Dane te interpretujemy jako poprawiającą się aktywność w przemyśle w 3Q 2024, choć w słabym tempie, hamowanym głównie przez popyt zagraniczny.

Wskaźnik PMI

Przypomnijmy, że PMI jest wskaźnikiem, na który składa się kilka komponentów.

Najważniejsze z nich to nowe zamówienia oraz bieżąca produkcja.

Według raportu do danych subindeksy obrazujące te kategorie poprawiły się w sierpniu, choć nadal kształtują się poniżej granicy 50 pkt.

Wzrósł także subindeks obrazujący zatrudnienie.

 

 

>>> Czytaj też: Spadki na głównych indeksach europejskich [FTSE, CAC40, DAX, Stoxx Europe 600]. Bitcoin i złoto w dół

 

Jakie najważniejsze wnioski można wyciągnąć z powyższych informacji?

Naszym zdaniem, dane potwierdzają, że najgorsze krajowy sektor wytwórczy w tym cyklu ma już za sobą. Przypisujemy to głównie poprawiającemu się popytowi krajowemu. Popyt zagraniczny nadal pozostaje uśpiony, co wynika z przeciągającej się recesji w tym sektorze w strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech.

Co więcej, wartości indeksu PMI, naszym zdaniem, nie odzwierciedlają dobrze tego, co „naprawdę” dzieje się w sektorze.

Zwróćmy uwagę, że w 2Q 2024 wskaźnik PMI wynosił średnio 45,3 pkt, a więc znacząco poniżej neutralnego poziomu 50 pkt mającego oddzielać ożywienie od spowolnienia. Dane GUS pokazują natomiast, że wartość dodana w przemyśle wzrosła między kwietniem a czerwcem o +3,3% kw/kw (po odsezonowaniu) i o +0,8% r/r.

Tym samym podtrzymujemy naszą opinię, że pomimo indeksu kształtującego się poniżej 50 pkt., wartość dodana w przemyśle będzie rosła kw/kw 3Q 2024, dając wsparcie wzrostowi PKB.

Naszym zdaniem wzrost PKB będzie on zbliżony do dynamiki z 2Q 2024, tj. ok. 3,2% r/r.

 

>> Zobacz także:  Rekordowe spadki zamówień i produkcji. Sektor wytwórczy w Polsce blisko krawędzi

 

Brak zmian w PKB? Prognoza ekspertów

W tym miejscu chcielibyśmy uprzedzić dane GUS o produkcji sprzedanej w przemyśle za sierpień, które poznamy 19 września. Naszym zdaniem roczna dynamika wyniesie 0,0% r/r, ale również może być ujemna (w lipcu wzrost wyniósł +4,9% r/r).

Sądzimy, że nie będzie to sygnał początku kolejnej rundy spowolnienia w sektorze, a spodziewana niska dynamika wynika z negatywnego efektu kalendarzowego. Co czeka sektor w trochę dalszym horyzoncie? Naszym zdaniem, do końca 2024 r. obraz przemysłu nie powinien ulec wyraźnym zmianom.

Sądzimy, że powolne ożywienie w sektorze będzie kontynuowane, wspierane zwłaszcza popytem krajowym, a być może także powoli rosnącym popytem z zagranicy, gdzie stopy procentowe już są obniżane a inflacja – jak się wydaje – pod kontrolą.

Scenariusz lepszej kondycji sektora potwierdzają informacje z badania PMI, według których optymizm ankietowanych firm jest najlepszy od pół roku, dzięki oczekiwaniom wprowadzenia nowych produktów na rynek, napływu środków z KPO, a także pozyskaniu nowych klientów oraz lepszej koniunkturze w Niemczech.

 

Przestrzeń do obniżek stóp w 2025 r. nie powinna być duża. Już we środę decyzja RPP

Summa summarum, dane PMI za sierpień są zgodne z naszym scenariuszem stopniowo poprawiającej się aktywności w Polsce. Według naszej prognozy PKB w całym 2024 r. wzrośnie o 3,1% po wzroście o 0,2% w ub. roku. Nie zmieniają się też nasze oczekiwania co do polityki pieniężnej.

W tym tygodniu RPP utrzyma stopy procentowe i naszym zdaniem pozostaną one na obecnym poziomie co najmniej do połowy 2025 r.

W 2025 r. nasilający się dysparytet stóp procentowych między Polską a głównymi partnerami handlowymi może wymusić cięcia pomimo spodziewanej niezłej aktywności gospodarczej, rosnącemu zatrudnieniu i nadal ekspansywnej polityki fiskalnej.

Oznacza to też, że przestrzeń do obniżek stóp w 2025 r. nie powinna być duża.

Reklama

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama