Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Shopify

Wydarzenia ostatnich miesięcy przyśpieszyły wzrost zainteresowania zakupami online i znacząco zwiększyły obroty w branży e-commerce. Nie powinno zatem dziwić, że spółki prowadzące sprzedaż w internecie dostrzegają w tym najlepszy moment na wejście na giełdę i uplasowanie akcji na rynku publicznym po korzystnej cenie. Do grona spółek takich jak Allegro, Dadelo czy Answear już niedługo może dołączyć polski lider oprogramowania dla sklepów internetowych - Shoper. Krakowska spółka poinformowała o złożeniu prospektu emisyjnego do Komisji Nadzoru Finansowego, co oznacza, że również chce wykorzystać hossę w branży e-commerce do wejścia na giełdę.

 

Polski Shopify na giełdzie

Shoper w komunikacie prasowym poinformował o złożeniu prospektu emisyjnego w KNF, co miało miejsce pod koniec zeszłego tygodnia, w piątek 5 marca. Prezes Marcin Kuśmierz wspomniał o różnych scenariuszach rozwoju spółki, wśród których jest również debiut na warszawskiej giełdzie. To zaś sugeruje, że potencjalny debiut Shopera wiązałby się z emisją nowych akcji w ramach pierwszej oferty publicznej. Na razie jednak jest za wcześnie na rozważania tego typu, gdyż spółka nie przekazała żadnych informacji na temat IPO. Samo złożenie prospektu emisyjnego nie zobowiązuje spółki do przeprowadzenia debiutu w przyszłości.

Dla Shopera, jako dostawcy oprogramowania dla e-commerce, z pewnością jest to optymalny moment do rozważania przejścia na publiczny rynek. Spółka, podobnie jak większość podmiotów z branży zakupów w internecie, ma się czym pochwalić - w zeszłym roku przychody spółki wzrosły o niecałe 70% r/r (do 47 mln PLN), a EBITDA o 104% r/r. (do 22 mln PLN). W 2020 r. Klienci sklepów funkcjonujących na platformie Shoper wygenerowali łączny obrót (GMV - ang. Gross merchandise value) w wysokości 4 mld PLN, co oznacza wzrost o 87% r/r i trzykrotny wzrost w porównaniu do 2018 r. Na koniec 2020 r. z usług Shopera korzystało 15,8 tys. klientów i ponad 4 tys. sklepów partnerskich na zasadach private label, co oznacza że spółka jest krajowym liderem w swoim segmencie, z udziałem w rynku na poziomie ok. 50%. Jak dotąd Shoper prowadzi działalność wyłącznie na terenie Polski, jednak sklepy korzystające z platformy nie mają narzuconych ograniczeń geograficznych i kierują swoją ofertę również dla klientów zagranicznych.

Reklama

Spółka prowadzi działalność w modelu subskrypcyjnym i nie pobiera prowizji od przychodów generowanych przez sklepy internetowe prowadzone na platformie Shoper, stąd też sam wzrost GMV nie jest bezpośrednio skorelowany ze wzrostem przychodów dostawcy oprogramowania. Istotna część usług Shopera jest jednak oferowana w modelu pay-as-you-grow, co oznacza że koszt korzystania z nich rośnie wraz z obrotami konkretnego sklepu internetowego.

 

Podstawowe informacje o spółce Shoper

Shoper jest dostawcą gotowych rozwiązań z zakresu e-commerce, skierowanych do firm prowadzących sprzedaż swoich produktów i usług w internecie. Spółka dostarcza oprogramowanie pozwalające na przygotowanie i kompleksową obsługę sklepu internetowego, którego prowadzenie nie wymaga umiejętności programistycznych. Konfiguracja docelowo obywa się za pośrednictwem interfejsu graficznego i pozwala sprzedawcom na uniknięcie kosztów związanych z zatrudnieniem programistów. Shoper chwali się, że jego oprogramowanie webowe jest kompleksowe (stąd określenie: platforma 360º) i pozwala właścicielom sklepów internetowych na przeprowadzenie całego procesu zakupowego w obrębie platformy, włączając w to również proces księgowo-magazynowy czy promocję oferty w sieci.

Historia Shopera rozpoczęła się w 2005 r., kiedy to spółka informatyczna DreamCommerce (wcześniej pod nazwą Devarea), założona przez Krzysztofa i Rafała Krawczyków, wprowadziła do swojej oferty nowy produkt, jakim był kreator szablonów dla sklepów internetowych. Inspiracją do stworzenia oprogramowania Shoper były wysokie koszty i czasochłonność związane z planami uruchomienia własnego sklepu internetowego, który przy współpracy z zewnętrznymi programistami finalnie i tak nie zadowolił założycieli spółki. Ze względu na brak gotowych rozwiązań dla e-commerce na polskim rynku, spółka postawiła opracować gotowe oprogramowanie dla sklepów internetowych, które pozwoli stworzyć własną witrynę bez umiejętności programistycznych, z wykorzystaniem prostego interfejsu graficznego i konfigurowalnych motywów wizualnych. Pierwsze wersje Shopera były dystrybuowane w wersji Box, czyli jako oprogramowanie na płycie CD. Ten model dystrybucji dość szybko jednak zaczął sprawiać problemy, szczególnie w zakresie pomocy technicznej i aktualizacji oprogramowania, generował również dodatkowe koszty związane z produkcją fizycznego nośnika. Dlatego też w 2010 r., wraz z wypuszczeniem wersji 5.0 Shopera, oprogramowanie przeszło na model dystrybucji SaaS (ang. Software as a Service), czyli jako aplikacja internetowa, obsługiwana z poziomu przeglądarki. Warto dodać, że do 2007 r. Shoper był obsługiwany zaledwie przez dwie osoby - założycieli spółki. Rok po przejściu na model dystrybucji internetowej, wprowadzono synchronizację sklepu z Facebookiem i sprzedaży produktów oraz usług z poziomu portalu społecznościowego. W 2012 r. Funkcjonalność oprogramowania poszerzono o integrację z serwisem e-nadawca Poczty Polskiej. W 2015 r. Shoper wprowadził usługę własnych płatności, pozwalających prowadzącym sklepy na przyjmowanie wpłat od klientów za pośrednictwem najpopularniejszych kanałów płatniczych (takich jak PayU, Płatności24 czy PayPal).

W maju 2019 r. DreamCommerce pozyskał finansowanie od funduszu V4C Poland Plus, zarządzanego przez Value4Capital. Wówczas Shoper chwalił się, że z jego usług korzysta 56% sklepów internetowych w Polsce, co przekładało się na liczbę 12 tys. klientów. Aktualnie (marzec 2021 r.) na platformie Shoper postawionych jest ponad 20 tys. sklepów internetowych w Polsce. W zeszłym roku łączna wartość obrotów wygenerowanych przez sklepy korzystające z Shopera wyniosła 4 mld PLN, co jest niemal dwukrotnym wzrostem w porównaniu do 2019 r. (GMV wyniósł wówczas 2,2 mld PLN).

Czytaj więcej