Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

platyna

Co to jest platyna?

Platyna jest metalem szlachetnym, którego nazwa powstała od hiszpańskiego zdrobnienia srebra – platina (pl. sreberko). Paradoksalnie, oprócz podobnej barwy metalu, platyna od srebra jest o kilkaset razy droższa. Odkryta została dopiero w XVIII wieku w Ameryce Łacińskiej. Początkowo zainteresowanie platyną nie było zbyt okazałe. Wynikało to z braku podstawowych informacji o tym metalu szlachetnym, a także o jego niezwykłej rzadkości i niedostępności. Obecnie platyna jako pierwiastek chemiczny używana jest przede wszystkim w trzech gałęziach przemysłu: medycynie, przemyśle chemicznym i motoryzacyjnym. W 2008 roku branża motoryzacyjna odnotowała rekordowe zapotrzebowanie na platynę, wynoszące 43% całości zapotrzebowania wszystkich gałęzi przemysłu. Używana jest również w jubilerstwie ze względu na dużą wartość i atrakcyjny wygląd. Do popkultury i szerszego zastosowania na świecie platyna przedostała się między innymi dzięki kinematografii. Swego rodzaju reklamę zrobił temu metalowi film Franka Capry Platynowa blondynka, powstały w 1931 roku. To spowodowało rosnącą, pozytywną symbolikę surowca, a różne organizacje, w tym z przemysłu muzycznego, zaczęły dodawać platynę do wydawanych przez siebie nagród. Rezultatem tego jest oczywista obecnie większa wartość np. „platynowej płyty” od „złotej płyty”. Co ciekawe, historycznie patrząc na zainteresowanie platyną, do XIX wieku metal ten służył prawie wyłącznie oszustom. Podrabiali oni za jego pomocą srebrne monety. Innym warstwom społecznym platyna wówczas była raczej nieznana. Podobnie było ze świadomością wartości platyny. W chwili obecnej to raczej srebrem próbuje się podrabiać platynę.

Cena platyny za gram

W chwili obecnej za jedną uncję platyny zapłacimy nieco ponad dziewięćset dolarów amerykańskich. Jest więc tańsza od złota o około 300 dolarów. Nie zawsze jednak tak było. Często zdarzało się, że notowania platyny na giełdzie, w tym Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie możemy zakupić papiery na ten surowiec, przebijały notowania platyny prawie dwukrotnie. Warto obserwować notowania platyny, ponieważ prawdopodobnie jej wartość będzie rosnąć.

Inwestycja w platynę

Chociaż platynę może kupić na wiele sposób, istnieją głównie dwa duże rynki zajmujące się handlem tym surowcem. Jest to amerykańska giełda surowców NYMEX (ang. New York Mercantile Exchange) oraz Londyński Rynek Platyny i Palladium (ang. London Platinum and Palladium Market). Jak powiedzieliśmy, notowania platyny oscylują obecnie wokół 900 dolarów amerykańskich za uncję. Przypomnijmy, że maksymalną wartość platyna osiągnęła w 2006 roku, wzbijając się na poziom ponad 1400 dolarów za uncję (i przewyższając rynkową wówczas cenę złota). Od już siedmiu lat (dokładnie od lutego 2009 roku) platyna jest najtańsza w swojej historii, a różnica pomiędzy ceną platyny a złota – powiększa się. Według wielu analityków, między innymi Przemysława Kwietnia z domu maklerskiego X-Trade Brokers, rynek platyny mimo wszystko jest znacznie bardziej interesujący dla inwestorów, a przynajmniej powinien taki być. Ceny platyny nie będą wiecznie niskie, ponieważ jest to surowiec, na które występuje ze strony przemysłu (głównie motoryzacyjnego) ciągłe zapotrzebowanie. Jeżeli poszukujemy więc instrumentu finansowego z myślą o inwestycji długoterminowej, to platyna powinna być jednym ze zdecydowanie lepszych rozwiązań.

Wydobycie platyny na świecie

W przeciągu roku na całym świecie wydobywa się około 160 ton platyny. Jest to bardzo mała ilość, jeżeli porównamy ją np. z ilością wydobywanego złota w skali roku: 2,6 tysiąca ton. Podsumowując, podaż platyny jest stosunkowo niewielka. Wobec tego naturalnym odzwierciedleniem zachowania rynkowego platyny powinna być jej wysoka cena. Jeżeli w chwili obecnej notowania platyny są bardzo niskie, to powinno to tylko cieszyć każdego długoterminowego inwestora, marzącego o kilkuset procentowych zyskach w skali roku.

Reklama