Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKO BP

PKO notowania spółki

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. to jeden z większych polskich banków o charakterze uniwersalnym, świadczącym usługi finansowe dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Historia spółki sięga 1919 roku i początków II Rzeczypospolitej, kiedy to z polecenia Józefa Piłsudskiego utworzona została Pocztowa Kasa Oszczędności (osobowość prawną instytucja posiada natomiast od 1920 roku). W chwili obecnej kapitał własny przedsiębiorstwa wynosi 1,250 miliarda złotych, spółka – wraz z bezpośrednio związanymi podmiotami – zatrudnia w Polsce ponad trzydzieści tysięcy pracowników. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka PKO zadebiutowała w 2004 roku i przez pierwsze kilka lat (do 2007 roku) odnosiła prawie same sukcesy, podwajając wartość początkową swoich udziałów. Prezesem spółki, nieprzerwanie od 2009 roku, jest Zbigniew Jagiełło, wieloletni znany menadżer na rynku kapitałowym. Warto dodać, że Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. zdobywa wiele nagród i wyróżnień tak w Polsce, jak i zagranicą. W opublikowanym przez prestiżowy magazyn Forbes w 2014 roku raporcie Global 2000, przedstawiającym dwa tysiące największych spółek, przedsiębiorstw na świecie, PKO BP S.A. znalazło się w szóstej setce. Bardzo dobry wynik polskiego banku swoje odzwierciedlenie posiada w atrakcyjnych notowaniach. Inwestycje w udziały firmy na rynku giełdowym traktowane są jako stosunkowo stabilna i silna pozycja.

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA kurs akcji

PKO BP S.A. może być intratnym pomysłem na każdy rodzaj inwestycji: krótkoterminowy, średnioterminowy i długoterminowy. Chociaż istotne zapadnięcie się i silne występowanie długoterminowej linii wsparcia swego czasu mogło zniechęcić inwestorów, to sytuacja ta tłumaczy się nie indywidualną porażką polskiego banku, co efektem globalnego kryzysu gospodarczego. W połowie września 2017 roku kurs akcji PKO oscylował wokół 35 złotych za akcję. Jest to raczej dobry rezultat, pozwalający na realne branie pod uwagę PKO celem inwestycji. Spółka cały czas prężnie się rozwija, co pokazują także wykresy giełdowe. Co więcej, w większości rankingów branżowych PKO BP zdobywa co miesiąc miejsce na podium (a w ostatnim, w dodatku do codziennego dziennika, była najbardziej rekomendowana, zdobywając pierwsze miejsce).

PKO BP giełda – analiza techniczna

Większość opinii na temat inwestycji w PKO BP S.A. jest zdecydowanie przychylna. Po pierwsze – spółka nie jest obarczona zbyt dużym ryzykiem, a inwestycja – zwłaszcza przy zwiększającej się inflacji w dzisiejszych czasach – z natury jest korzystna dla naszego portfela. Opłaca się również w sytuacji, gdy nie stracimy, ale też nie zyskamy oczekiwanych rezultatów (właśnie ze względu na wspominaną inflację). Decydując się jednak na zakup akcji spółki możemy w tej chwili sporo zyskać. Jak wykazuje analiza techniczna przedsiębiorstwo od ponad roku osiąga bardzo dobre rezultaty – do tego stopnia, że można mówić o dominującym, na tym przydziale czasowym, utrzymującym się trendzie wznoszącym przeplatanym z konsolidacją, trendem horyzontalnym. Wielu analityków stwierdza, że można liczyć na rynek byka i zaufać spółce. Inwestor, który zdecydował się kupić akcje PKO BP S.A. w roku ubiegłym, dzisiaj może liczyć na sprzedanie udziałów po cenie o dziesięć złotych wyższej w przeliczeniu za jedną akcję. Na bieżąco upubliczniane raporty spółki, uwzględniające jej sytuację finansową, w ramach analizy fundamentalnej również dobrze świadczą o Powszechnej Kasie Oszczędności.

PKO BP prognozy giełdowe

Większość wskaźników giełdowych poleca inwestycje w akcje PKO BP S.A. Raporty wahają się od „utrzymaj” do „silne kup”. Obrazuje to i potwierdza omawiany już wcześniej trend byka, który może być atrakcyjny dla inwestycji zwłaszcza średnioterminowych i długoterminowych. W obliczu powyższych danych prognozy giełdowe dla spółki PKO są nader korzystne. Oczywiście wyniki finansowe i informacje medialne na temat banku należy obserwować cały czas, gdyż niejednokrotnie już na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, podobnie jak na każdej giełdzie na świecie, miała miejsce sytuacja, w której zaufana spółka nagle zaczęła przynosić straty, jej trend się odwrócił, a wartość kursu zaczęła drastycznie maleć. W perspektywie nie kilku miesięcy, lecz wielu lat, warto obserwować poczynania Powszechnej Kasy Oszczędności w zakresie ewentualnej fuzji z grupą PZU S.A. Pomimo tego, że temat ten przechodził już przez miliony spekulacji i komentarzy ze strony zarówno analityków, biznesmanów, jak i publicystów, wciąż wielu uważa, że połączenie tych firm jest nieuchronne, a znakiem zapytania pozostaje wyłącznie rok, w którym się odbędzie. Ważnym czynnikiem, decydującym o zakupie udziałów PKO, powinna być również decyzja spółki o kolejnej emisji akcji. Z pewnością celem świadomej inwestycji w PKO należy być szczególnie wyczulonym na tę informację i szczegóły, które możliwie poznamy już niedługo.