Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konfederacja

Wybory parlamentarne już w najbliższą niedzielę 13 października. Zanim jednak nastąpi cisza wyborcza, publikujemy ostatni artykuł z serii przedstawiającej programy wyborcze czołowych ugrupowań, mających szansę zasiąść w sejmie dziewiątej kadencji. Tym razem przybliżymy obietnice i propozycje najbardziej radykalnego i odróżniającego się od pozostałych komitetów wyborczych - Konfederacji Wolność i Niepodległość, składającej się z polityków m.in. partii KORWiN oraz Ruchu Narodowego. Jakie propozycje ekonomiczno-gospodarcze i socjalne na nadchodzące wybory parlamentarne ma Konfederacja?

 

URL Artykułu

Dużo zmian, mało konkretów

Program wyborczy Konfederacji, mimo tego że zawiera najbardziej radykalne propozycje, jest bez wątpienia najmniej obszernym spośród wszystkich dotychczas prezentowanych. Co ciekawe, propozycje programowe składają się niemal wyłącznie z ogólnych i niesprecyzowanych deklaracji, które nie tworzą wiarygodnej i spójnej wizji państwa. Jest tak być może ze względu na fakt, iż Konfederacja jako ugrupowanie o dość skrajnych i radykalnych poglądach posiada mocno skonsolidowany elektorat, którego nie trzeba przekonywać, zaś „przekonywanie nieprzekonanych” uznano za zbędny wysiłek. Konfederacja, skupiająca polityków konserwatywnych, nie stroni natomiast od retoryki tożsamościowej i poruszania kwestii światopoglądowych.

Reklama

 

Tysiąc plus

Konfederacja, składająca się w dużej mierze z polityków o poglądach wolnościowych, planuje radykalną przebudowę polskiego systemu podatkowego, tak aby było one „niskie i proste”. Najważniejszym założeniem tej reformy jest wprowadzenie powszechnej ulgi podatkowej, całkowicie likwidującej podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz znoszącej składki na ZUS. Program ten otrzymał znamienną nazwę 1000+, gdyż szacuje się, że dzięki niemu każdy pracownik otrzyma o tysiąc złotych wyższe wynagrodzenie każdego miesiąca. Ponadto Konfederacja chce wprowadzenia całkowitej dobrowolności w przypadku składek emerytalnych - w myśl tego to obywatele mają decydować czy chcą zaufać świadczeniom wypłacanym przez ZUS, czy samodzielnie zatroszczą się o zgromadzenie oszczędności na emeryturę. Jak nietrudno się domyślić, Konfederacja, jako jedyne ugrupowanie startujące w tegorocznych wyborach parlamentarnych, jest przeciwna utrzymywaniu płacy minimalnej, która wg jej założeń programowych będzie zbędna, gdyż dzięki powszechnym ulgom podatkowym płace będą kształtować się na znacznie wyższym poziomie niż obecnie.

Jedną z najszerzej komentowanych obietnic Konfederacji jest także obniżenie akcyzy na paliwo do poziomu, w którym litr benzyny będzie miał stałą cenę wynoszącą ok. 3 złote. Radykalna obniżka akcyzy na paliwo wg założeń programowych w bardzo szybkim tempie przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki i doprowadzi m.in. do spadków cen towarów spożywczych w sklepach. Propozycje Konfederacji wiążą się ze znacznym ograniczeniem wydatków publicznych, a co za tym idzie z redukcją większości obecnych etatów w państwowych urzędach, jak i całkowitą likwidacją niektórych z nich, co zostało wyraźnie zaznaczone w programie wyborczym.

 

Edukacja

Warto wspomnieć o planach przebudowy systemu edukacji, jaki proponuje Konfederacja. Zakłada on wprowadzenie rynkowej konkurencji w oświacie, już od poziomu edukacji podstawowej. Każdy rodzic ma otrzymać bon edukacyjny dla swojego dziecka, służący do opłacenia jego nauki. Wg założeń Konfederacji szkoły będą zmuszone do konkurowania jakością nauczania, gdyż w innym przypadku nie będą otrzymywać finansowania. Niestety, pomysł ten nie został w jakikolwiek sposób rozwinięty na kartach programu, stąd też nie wiadomo w jaki sposób miałby być rozwiązany problem m.in. zbyt dużego zainteresowania najlepszymi szkołami i ich potencjalnym przepełnieniem.

Reklama

 

URL Artykułu

Energetyka wg Konfederacji

W kwestii energetyki Konfederacja jest jedynym komitetem wyborczym, który nie wspomina o konieczności redukcji węgla w polskim miksie energetycznym, ani o planach zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W programie wyborczym pojawia się jednak jasna deklaracja budowy elektrowni atomowych, podobnie jak ma to miejsce w programie Prawa i Sprawiedliwości. Konfederacja obiecuje również wypowiedzenie pakietu klimatycznego UE, który do 2020 r. zakłada m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych (o 20% z poziomu w 1990 r.) i zwiększenie wykorzystania energii z OZE do 20% miksu energetycznego.

 

Pakiet Polskiego Przedsiębiorcy

Konfederacja w swoim programie wyborczym zawarła liczne propozycje dla przedsiębiorców, wśród których dostrzega sporą istotną część swojego elektoratu. Swoje obietnice dla prowadzących działalność gospodarczą Konfederacja rozpoczyna od podniesienia limitu, po przekroczeniu którego konieczne jest rozliczanie podatku VAT do kwoty 400 tys. złotych rocznie (czyli dwa razy więcej niż jest to obecnie). Ma to nie tylko ułatwić życie mniejszym przedsiębiorcom, ale także ułatwić urzędom kontrolę nadużyć vatowskich. Oprócz tego, przedsiębiorcy prowadzący działalność jako osoby fizyczne będą mogły rozliczać się w uproszczony sposób, bez względu na osiągane przychody. Konfederacja chce także ułatwić działalność drobnym przedsiębiorcom, całkowicie likwidując kary za handel uliczny i zwieszając limity działalności nierejestrowanej (niestety, bez konkretów). W programie znajdziemy również propozycję ustanowienia prawa do odmowy sprzedaży towaru lub usługi przez przedsiębiorcę, jeżeli jest to niezgodne z jego sumieniem i osobistymi przekonaniami.

Reklama

URL Artykułu

 

Czytaj więcej