Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

doświadczony klient detaliczny

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w czwartek 1 sierpnia o wprowadzeniu dodatkowych wymogów przy oferowaniu klientom detalicznym kontraktów na różnice kursową (CFD), potocznie i mylnie określanych rynkiem Forex. Jest to związane z wygaśnięciem trwającej rok interwencji produktowej europejskiego regulatora ESMA, która m.in. znacząco obniżyła poziom dźwigni finansowej na tym rynku.

 

Bez zmian, ale…

Zmiany zatwierdzone przez KNF obejmują dotychczasowe założenia interwencji produktowej ESMA, takie jak:

  • ochrona klientów przed ujemnym saldem
  • automatyczne zamknięcie pozycji, której strata przekracza 50%
  • konieczność stosowania przez brokerów standardowych ostrzeżeń o ryzyku inwestycyjnym
  • zakaz oferowania bonusów finansowych i niefinansowych, zachęcających do założenia rachunku handlowego
  • maksymalny poziom dźwigni ograniczony w zależności od typu instrumentu bazowego:
  1. 30:1 przy głównych parach walutowych
  2. 20:1 przy pozostałych parach walutowych, złocie i głównych indeksach
  3. 10:1 przy pozostałych surowcach
  4. 5:1 przy akcjach
  5. 2:1 przy kryptowalutach

 

Reklama

Ponadto KNF wprowadził również kategorię doświadczonego klienta detalicznego (nie mylić z klientem profesjonalnym), który będzie miał prawo do wyższego poziomu dźwigni finansowej (100:1, na wybranych instrumentach, podobnie jak przed wprowadzeniem zasad ESMA). Aby uzyskać status doświadczonego klienta detalicznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy należy:

  • zawrzeć transakcje otwarcia w zakresie CFD o wartości nominalnej stanowiącej co najmniej równowartość w złotych 50 000 euro każda, z częstotliwością co najmniej 10 transakcji otwarcia na kwartał w ciągu czterech kwartałów; lub
  • transakcje otwarcia w zakresie CFD o wartości nominalnej stanowiącej co najmniej równowartość w złotych 10 000 euro każda, z częstotliwością co najmniej 50 transakcji otwarcia na kwartał w ciągu czterech kwartałów; lub
  • transakcje otwarcia w zakresie CFD o wartości nominalnej łącznie stanowiącej co najmniej równowartość w złotych 2 000 000 euro, przy czym klient zawarł co najmniej 40 transakcji otwarcia na kwartał w ciągu czterech kwartałów;

 

Oprócz tego klient detaliczny, chcący uzyskać status doświadczonego posiada odpowiednią wiedzę dotyczącą instrumentów pochodnych, w tym CFD, popartą:

  • uzyskaniem odpowiednich certyfikatów zawodowych, w szczególności: Doradcy Inwestycyjnego, Maklera Papierów Wartościowych, Chartered Financial Analyst, Financial Risk Manager, Professional Risk Manager, ACI Dealing Certificate, ACI Diploma, lub odpowiednim wykształceniem kierunkowym; lub
  • odbyciem minimum 50 godzin szkoleń dotyczących instrumentów pochodnych, w tym CFD, potwierdzonych uzyskaniem stosownych certyfikatów lub potwierdzeń wydanych na podstawie weryfikacji wiedzy przez właściwe podmioty przeprowadzające szkolenia, w okresie ostatnich 12 miesięcy; lub
  • potwierdzeniem, że klient ten wykonuje lub wykonywał czynności albo pracuje lub pracował na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku umownego stanowiącego podstawę sprawowania funkcji, przez co najmniej rok na stanowisku, które wymaga wiedzy zawodowej dotyczącej zawierania transakcji w zakresie CFD lub innych instrumentów pochodnych.

 

Po uzyskaniu statusu doświadczonego klienta detalicznego, będzie on mógł handlować z maksymalną dźwignią 100:1 na kontraktach CFD, gdy instrumentem bazowym będzie:

  • para walutowa (chodzi konkretnie o główne pary walutowe, tzw. majorsy)
  • złoto (XAU/USD)
  • jeden z indeksów giełdowych: DAX, DJIA, CAC40, FTSE, SP500, Nikkei 225, NASDAQ, NASDAQ 100, ASX 200, EURO STOXX 50
Reklama

URL Artykułu

 

Co to tak naprawdę oznacza dla traderów?

Mówiąc wprost, dodatkowe wymogi wobec dostawców kontraktów CFD dla ogromnej większości klientów brokerów nie oznaczają jakiejkolwiek zmiany w stosunku do zasad obowiązujących od sierpnia zeszłego roku, wprowadzonych na podstawie wymogów europejskiego regulatora ESMA. Dotychczasowe ograniczenia dźwigni z podziałem na rodzaj instrumentu bazowego pozostają bez zmian, podobnie jak obowiązki brokerów związane z ostrzeganiem przed ryzykiem, ochroną przed ujemnym saldem, czy automatycznym zamykaniem pozycji, które osiągnęły zbyt wysoki poziom straty. Stąd też, traderzy nie odczują żadnej różnicy, również jeżeli uzyskali wcześniej status klienta profesjonalnego, który pozwala na uniknięcie ograniczeń interwencji produktowej ESMA.

KNF otworzył jednak furtkę dla niewielkiej grupy klientów, która będzie mogła handlować z mniejszymi ograniczeniami dźwigni, jednocześnie nie zrzekając się praw i ochrony, jakie przysługują konsumentowi, do czego dochodziło po uzyskaniu statusu klienta profesjonalnego.

URL Artykułu

Reklama

 

Doświadczony klient detaliczny, czyli kto?

Status doświadczonego klienta detalicznego to autorski pomysł KNF, który zauważalnie odróżnia polskie regulacje od interwencji produktowej ESMA. Jest on skierowany do niewielkiej części klientów detalicznych, gdyż wymogi (depozytowe i kompetencyjne) konieczne do jego uzyskania zbliżone są do tych, stawianych przed klientami profesjonalnymi. Co jednak istotne, doświadczony klient detaliczny zachowa prawa konsumenckie, zaś poza dźwignią 100:1 na wymienionych wyżej instrumentach, będzie on podlegał pod pozostałe ograniczenia na równi z klientami detalicznymi. Oznacza to, że uzyska on np. pięciokrotnie wyższą dźwignię na DAX-ie (zamiast 20:1), ale na ropie będzie mógł skorzystać juz tylko z lewara 10:1, podobnie jak pozostali klienci.

 

Decyzja KNF wchodzi w życie z kolejnym dniem od jej publikacji, czyli w piątek 2 sierpnia.

 

Reklama

Czy ograniczenia narzucone przez interwencję produktową ESMA przyczyniły się - zgodnie z założeniami - do poprawienia wyników traderów i zwiększenia ochrony przed stratami? Sprawdź wyniki traderów opublikowane przez polskich brokerów:

URL Artykułu

Czytaj więcej