Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W I półr. 2024 r. ograniczony popyt na regionalnych rynkach biurowych - JLL

|
selectedselectedselected
W I półr. 2024 r. ograniczony popyt na regionalnych rynkach biurowych - JLL
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"Pierwsze półrocze 2024 r. było czasem niższej aktywności najemców na rynkach regionalnych. Zawarto umowy najmu na 286.000 m kw., z czego 49 proc. stanowiły renegocjacje, 42 proc. nowe wynajmy, a niecały 1 proc. przednajmy. Należy jednak pamiętać, że rok 2023 był rekordowy pod kątem popytu na biura. W okresie od stycznia do czerwca najwięcej umów zawarto w Krakowie (33 proc. całkowitego popytu), Trójmieście (20 proc.) i Wrocławiu (17,5 proc.)" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Paweł Krzemiński, starszy analityk w dziale Badań Rynku i Doradztwa.

"W pierwszym półroczu 2024 r. najaktywniejszymi najemcami były niezmiennie firmy z sektora IT. Popyt wygenerowany przez tych klientów to ok. 40.000 m kw.(z czego najwięcej w Krakowie i we Wrocławiu) stanowi ok. 30 proc. całkowitego wolumenu zawartych umów. Poza firmami IT wysoki udział w transakcjach przypisuje się także najemcom z sektorów produkcji (18 proc.) oraz usług profesjonalnych (15 proc.)" – dodał Karol Patynowski, dyrektor ds. Rynków Regionalnych.

JLL podało, że na koniec czerwca 2024 r. miasta regionalne dysponowały 6,73 mln m kw. powierzchni biurowej. Współczynnik pustostanów wynosił 17,7 proc. i był wyższy o prawie 1 pp. niż w czerwcu 2023 r.

Reklama

W ocenie ekspertów, deweloperzy utrzymują niższą aktywność rozkładając projekty na etapy lub, w ekstremalnych przypadkach, zmieniając ich docelową funkcję.

"Jest to związane przede wszystkim z wysokim wskaźnikiem pustostanów oraz wysoką podażą nowoczesnych powierzchni biurowych oddanych do użytkowania w ciągu ostatnich trzech lat. (...) W budowie w czerwcu 2024 r. było ponad 186.500 m kw. powierzchni, co jest podobnym wynikiem do tego z końca 2023 r. Deweloperzy uzależniają start, jak i kontynuację budowy nowych biur, od pozyskania kluczowych najemców" - napisano.

"Mniejsze zapotrzebowanie ze strony firm sprawia, że realizacja niektórych projektów została odłożona przez inwestorów na kilka lat. Dodatkowo, niepewna sytuacja i nadpodaż powierzchni biurowej na rynkach regionalnych mogą być przyczyną opóźnień ukończenia budynków w realizacji lub zmiany ich docelowej funkcji" - powiedział Paweł Krzemiński.

Reklama

Wskazał, że w 2024 r. do użytku zostanie oddanej o ok. 70 proc. mniej nowej podaży niż średnio w latach 2016-2020.

"Szacujemy, że w nadchodzących latach deweloperzy będą dostarczać co roku ok. 110.000 m kw. biur" - dodał.

Stawki biurowe w pierwszej połowie 2024 r. w głównych miastach regionalnych nieznacznie wzrosły. Obecnie znajdują się na poziomie od 11,5 euro do 18,0 euro / m kw./ miesiąc.

Reklama

"Presja czynszowa będzie wzrastać głównie ze względu na koszty budowy oraz aranżacji powierzchni biur. Średnia długość umów najmu w nowych budynkach wynosi 5-7 lat (coraz częściej również 10 lat). W obiektach starszych, w których widzimy duży udział renegocjacji, dostępne są bardziej elastyczne warunki wynajmu – dla nowych umów 3-5 lat, a dla renegocjacji 2-5 lat" - dodał Mateusz Polkowski, szef działu Badań Rynku i Doradztwa.

Jak podano, rynek inwestycji biurowych zakończył pierwszą połowę 2024 r. ze sprzedażą na poziomie około 800 mln euro w ramach 22 transakcji. Jest to wynik czterokrotnie większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Rynek po raz pierwszy od 2022 był świadkiem transakcji typu +prime+ dotyczącej biurowca, położonego poza Warszawą. Wspomnianą umową było nabycie Nowego Rynku E - jednego z najwyższych budynków w Poznaniu. Skanska, odpowiedzialna za powstanie tego projektu, sprzedała go szwedzkiemu inwestorowi, Eastnine AB, za ponad 79 mln euro" - napisano.

Reklama

JLL to firma specjalizująca się w zarządzaniu nieruchomościami i inwestycjami. (PAP Biznes)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama