Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Analiza sytuacji finansowej firm zajmujących się sprzedażą materiałów budowlanych

|
selectedselectedselected
Analiza sytuacji finansowej firm zajmujących się sprzedażą materiałów budowlanych  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

Utrzymujący się wzrost kosztów realizacji inwestycji, w tym wzrost cen materiałów budowlanych stały się jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących rentowność projektów i płynność podmiotów.

Według danych Grupy Polskie Składy Budowlane ceny materiałów w okresie od stycznia do marca 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. wzrosły średnio o 29,0% we wszystkich badanych grupach towarowych, co wskazuje na przyśpieszenie dynamiki ich wzrostu na początku bieżącego roku (w okresie styczeń-grudzień 2021 r. wzrost wyniósł 12,0%). W tym okresie przed rokiem tj. od stycznia do marca 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. wzrost cen materiałów był wyraźnie niższy i wyniósł 3,7%. W pierwszych miesiącach 2021 r. wzrost cen dotyczył 18 grup towarów, a spadek 2 grup.

W okresie styczeń - marzec 2022 r. w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku wzrost cen produktów dotyczył wszystkich 20 grup i przedstawiał się następująco: izolacje termiczne (+64%) płyty OSB (+51%), sucha zabudowa (+45%), dachy, rynny (+37%), ściany, kominy (+34%), otoczenie domu (+31%), izolacje wodochronne (+31%), ogród i hobby (+27%), instalacje, ogrzewanie (+25%), wykończenia (+21%), płytki, łazienki, kuchnie (+21%), motoryzacja (+19%), oświetlenie, elektryka (+19%), stolarka (+19%), narzędzia (+19%), chemia budowlana (+17%), wyposażenie, AGD (+16%), cement, wapno (+16%), dekoracje (+16%) oraz farby, lakiery (+12%).

Analiza zapisów w sprawozdaniach F01 przesłanych do GUS wskazała na utrzymanie się dobrej ogólnej sytuacji hurtowni materiałów budowlanych zarówno w 2021 r., jak i w I kw. 2022 r. mimo niewielkiego osłabienia kondycji większych podmiotów w pierwszych miesiącach roku. W 2021 r. uwagę zwróciła lepsza kondycja mniejszych hurtowni niż większych jednostek.

W większych hurtowniach (zatrudniających powyżej 49 osób) w I kw. 2022 r. zaobserwowano wzrost poziomu uśrednionych przychodów ogółem przy nieznacznie niższym wzroście kosztów ogółem zarówno wobec kwartału poprzedniego, jak i w odniesieniu do tego samego okresu przed rokiem. Wypracowany wynik finansowy netto w trzech pierwszych miesiącach 2022 r. poprawił się w porównaniu z IV kw. 2021 r. o 4,5% i należał do najwyższych spośród odnotowanych w okresie od 2017 r. W grupie dużych hurtowni, wzrost przychodów i kosztów ogółem w I kw. 2022 r. został poprzedzony niewielkim spadkiem obu wartości w IV kw. 2021 r

Reklama

Pomimo bardzo dobrych wyników ekonomicznych, zarejestrowano symptomy osłabienia kondycji hurtowni materiałów budowlanych w pierwszych miesiącach 2022 r. W grupie większych hurtowni zmniejszył się udział rentownych podmiotów (80,0% w I kw. 2022 r. wobec 97,6% w IV kwartale 2021 r. i 70,3% w tym samym okresie przed rokiem). Pogorszyła się płynność finansowa w efekcie wzrostu drugi kwartał z rzędu zapasu towarów oraz stanu nierozliczonych należności i zobowiązań wobec kontrahentów.

W strukturze aktywów udział należności i zapas towarów wzrósł odpowiednio do 34% i 27% na koniec marca 2022 r. wobec 30% i 27% na koniec grudnia 2021 r. oraz 32% i 24% na koniec marca 2021 r. Kolejny kwartał wyższy udział zapasu towarów może wynikać ze wzrostu cen materiałów budowlanych oraz ze spadku ich sprzedaży w efekcie rozpoczynania mniejszej liczby inwestycji w budownictwie mieszkaniowym. Udział zobowiązań wobec kontrahentów w strukturze pasywów po raz pierwszy od 2017 r. wzrósł do 40% na koniec marca 2022 r. wobec 34% na koniec grudnia 2021 r. i 37% na koniec marca 2021 r. i może wskazywać na narastające problemy z ich terminowym regulowaniem.

Na koniec marca 2022 r. zarejestrowano spadek udziału kapitałów własnych (49% w strukturze pasywów wobec 54% w IV kw. 2021 r. i 51% w I kw. 2021 r.), co w niewielkim stopniu osłabiło zadłużenie kapitału własnego. Na dobrym i korzystnym poziomie ukształtowało się zadłużenie ogółem, pokrycie majątku i zobowiązań finansowych kapitałem własnym.

Zarejestrowana średnia rentowność większych hurtowni od czterech kwartałów utrzymuje się na stabilnym i nieznacznie wyższym poziomie niż w okresach wcześniejszych (5,9% ROS, 6,7% ROE i 3,2% ROA w I kw. 2022 r. wobec 4,2% ROS, 4,1% ROE i 2,0% ROA w I kw. 2021 r. oraz 2,5% ROS, 2,5% ROE i 1,2% ROA w I kw. 2020 r.). Podobnie od czterech kwartałów na korzystniejszym poziomie niż we wcześniejszych kwartałach ukształtował się wskaźnik kosztów działalności operacyjnej (0,93 w I kw. 2022 r. wobec 0,96 w I kw. 2021 r. i 0,97 w I kw. 2022 r.), co było efektem większego wzrostu przychodów ze sprzedaży niż poniesionych kosztów związanych ze sprzedażą towarów.

W grupie mniejszych hurtowni materiałów budowlanych (zatrudniających od 9 do 49 osób) analiza danych dostępnych do końca 2021 r. wskazała na znaczną poprawę obrotów w 2021 r., w tym osiągnięcie wyższych przychodów niż kosztów, pozwoliło odnotować jedną z najwyższych, średnich wartości wyniku finansowego netto. W II półroczu 2022 r. w odniesieniu do półrocza poprzedniego zwiększył się również zapas towarów. Na korzystniejszym poziomie niż w tym okresie w grupie większych hurtowni ukształtował się wskaźnik kosztów z działalności operacyjnej, odnotowano zbliżony, ale nieznacznie niższy udział należności i zobowiązań oraz nieco krótszy okres ich regulowania i rotacji zapasu towarów. Mniejsze hurtownie w II półroczu 2021 r. cechowała lepsza płynność finansowa oraz rentowność sprzedaży (6,8%), kapitałów (15,8%) i majątku (8,7%). Wysoki udział kapitałów własnych (57% w strukturze pasywów) oraz spadek w II półroczu do 10% udziału zadłużenia z tytułu kredytów bankowych oraz do 33% zobowiązań wobec dostawców towarów skutkowało poprawą wskaźników zadłużenia oraz zabezpieczenia zobowiązań kapitałem własnym.

Utrzymujący się wzrost kosztów realizacji inwestycji, w tym wzrost cen materiałów budowlanych stały się jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących rentowność projektów i płynność podmiotów.  - 1Utrzymujący się wzrost kosztów realizacji inwestycji, w tym wzrost cen materiałów budowlanych stały się jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących rentowność projektów i płynność podmiotów.  - 1

Reklama

Utrzymujący się wzrost kosztów realizacji inwestycji, w tym wzrost cen materiałów budowlanych stały się jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących rentowność projektów i płynność podmiotów.  - 2Utrzymujący się wzrost kosztów realizacji inwestycji, w tym wzrost cen materiałów budowlanych stały się jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących rentowność projektów i płynność podmiotów.  - 2

Utrzymujący się wzrost kosztów realizacji inwestycji, w tym wzrost cen materiałów budowlanych stały się jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących rentowność projektów i płynność podmiotów.  - 3Utrzymujący się wzrost kosztów realizacji inwestycji, w tym wzrost cen materiałów budowlanych stały się jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących rentowność projektów i płynność podmiotów.  - 3

Utrzymujący się wzrost kosztów realizacji inwestycji, w tym wzrost cen materiałów budowlanych stały się jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących rentowność projektów i płynność podmiotów.  - 4Utrzymujący się wzrost kosztów realizacji inwestycji, w tym wzrost cen materiałów budowlanych stały się jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących rentowność projektów i płynność podmiotów.  - 4

 

 

 

Reklama

 

***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2022 r.”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Tematy

wiadomościInformacje ceny materiałów budowlanych wzrost cen materiałów budowlanych ceny materiałów budowlanych wykres ceny materiałów budowlanych prognozy 2022 ceny materiałów budowlanych prognozy kiedy spadną ceny materiałów budowlanych kiedy spadek cen materiałów budowlanych skład materiałów budowlanych hurtownia materiałów budowlanych czy ceny materiałów budowlanych spadną dostawca materiałów budowlanych oznaczenia graficzne materiałów budowlanych instytut ceramiki i materiałów budowlanych prognozą cen materiałów budowlanych 2022 cena materiałów budowlanych współczynnik przewodzenia ciepła materiałów budowlanych tabela oznaczenia materiałów budowlanych prognozy cen materiałów budowlanych 2022 kalkulator materiałów budowlanych hurtownie materiałów budowlanych hurtownia materiałów budowlanych wrocław producent materiałów budowlanych skład materiałów budowlanych kraków hurtownia materiałów budowlanych warszawa hurtownia materiałów budowlanych szczecin transport materiałów budowlanych cennik materiałów budowlanych składy materiałów budowlanych ceny materiałów budowlanych prognozy 2023 ceny materiałów budowlanych 2022 cena materiałów budowlanych 2022 ceny materiałów budowlanych spadają wzrost cen materiałów budowlanych 2022 sklep materiałów budowlanych prognozy cen materiałów budowlanych 2023 wytwórnia materiałów budowlanych koszty materiałów budowlanych w hurtowni materiałów budowlanych małe opakowanie
Reklama
Reklama