Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Przyszłej Inflacji: wzrost cen szybko nie odpuści!

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Przyszłej Inflacji: wzrost cen szybko nie odpuści! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021r. wzrósł o blisko 1 punkt w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Wskaźnik rośnie nieprzerwanie od 15 miesięcy. Październikowa podwyżka podstawowych stóp procentowych miała charakter kosmetyczny i spóźniony, więc efekty tej decyzji nie będą miały wpływu na kształtowanie się procesów inflacyjnych w najbliższych miesiącach. Na ogół efekty polityki monetarnej ujawniają się ze znacznym opóźnieniem, o horyzoncie, conajmniej 3 - 4 kwartałów.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), październik 2021

Wskaźnik Przyszłej Inflacji: wzrost cen szybko nie odpuści! - 1Wskaźnik Przyszłej Inflacji: wzrost cen szybko nie odpuści! - 1

Wiele gospodarek w ostatnim czasie odnotowuje wzrost inflacji

Z jednej strony to konsekwencja po-pandemicznego odradzania się gospodarek i szybko rosnącego popytu na surowce, którego nie jest w stanie zaspokoić podaż, więc reguluje te braki wzrostem cen. Z drugiej strony, to konsekwencja osłon socjalnych w okresach lockdownów, które miały zapobiegać upadłościom, drastycznemu spadkowi dochodów a w konsekwencji złagodzić skutki recesji.

W tę fazę ożywienia gospodarczego Polska weszła z inflacją wyższą niż większość krajów UE, co było głównie konsekwencją proinflacyjnej polityki NBP, która miała zagwarantować rządowi wyższe wpływy budżetowe. Niskie stopy procentowe miały stymulować konsumpcję a okresowe interwencje na rynku walutowym w założeniu prowadzić do wzrostu eksportu. Nie brały jednak pod uwagę konsekwencji w postaci wzrostu cen importu a dalej - wzrostu cen krajowych nie tylko u importerów ale również u krajowych producentów, dla których ceny dóbr importowanych są zwykle cenami odniesienia.

Reklama

Wprowadzenie przez rząd w 2020 roku podwyżki niektórych cen regulowanych na usługi oraz wprowadzenie nowych lub podwyższanie już obowiązujących podatków bezpośrednio prowadziło do drastycznego wzrostu kosztów działalności gospodarczej u przedsiębiorców, co znalazło swe odbicie w szybko rosnących cenach producentów (PPI) już w drugiej połowie 2020 roku.

Przy odradzającym się popycie, po czasowym zamknięciu gospodarki, musiało to spowodować wzrost cen konsumpcyjnych

Popyt odradzał się bardzo szybko nie tylko w postaci popytu odłożonego w okrasie lockdownu lecz również z powodu jego stymulacji wskutek podwyżek płacy minimalnej, wysokości zasiłków dla bezrobotnych, trzynastych i czternastych emerytur. Te dodatkowe dochody z założenia trafiły do grup, w których skrajna skłonność do konsumpcji jest bliska 1, co praktycznie oznacza, że każda dodatkowa złotówka jest przeznaczana na konsumpcję a nie na oszczędności. Do tych ostatnich skutecznie zniechęcały niskie, a po uwzględnieni inflacji, ujemne stopy procentowe, oferowane na lokatach bankowych. Ta sekwencja wydarzeń i decyzji zarówno banku centralnego jak i rządu prowadziła nieuchronnie do uruchomienia spirali inflacyjnej zarówno tej o charakterze popytowym jak kosztowym.

Obecnie niemal wszystkie składowe wskaźnika WPI działają w kierunku wzrostu inflacji

Najsilniej proinflacyjnie działają składowe obrazujące zmiany cen na rynkach surowcowych oraz wzrost oprocentowania 10-letnicj obligacji skarbu państwa, co jest na ogół czynnikiem działającym w kierunku utrwalenia inflacji na podwyższonym poziomie w długim okresie.

Oczekiwania inflacyjne wyrażane przez konsumentów i przedstawicieli producentów utrzymują się od wielu miesięcy na poziomie nie notowanym od lat. Od początku roku, w każdym comiesięcznym badaniu niemal 90% ankietowanych przedstawicieli gospodarstw domowych uważa, że w najbliższych miesiącach ceny będą rosły, z czego blisko 1/3 sądzi, że będą one rosły jeszcze szybciej niż dotychczas.

Podobne nastroje dominują wśród przedstawicieli kadry zarządzającej przedsiębiorstw sektora przemysłowego

Ich oczekiwania co do kształtowania się cen na produkowane wyroby są od kilku miesięcy na najwyższym od 2004 roku poziomie. Przewaga odsetka firm planujących w najbliższym czasie podnosić ceny nad odsetkiem firm zamierzających je obniżyć sięga ponad 20%. Wzrost cen przewidywany jest bez względu na wielkość firmy i branżę, w której działa. Leaderami planowanych podwyżek są firmy z branży energetycznej i producenci dóbr pośrednich.

Moce wytwórcze w przedsiębiorstwach wykorzystane są w ponad 80% już od dłuższego czasu, co przy niskiej skłonności firm do inwestowania oznacza wyższe koszty ich napraw i konserwacji. Pozostałe elementy kosztów, takie jak wynagrodzenia, ceny energii, gazu, transportu i magazynowania również szybko rosną.

Reklama

 

Maria Drozdowicz

2021-10-13 www.biec.org

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Tematy

wzrost inflacji co oznacza wzrost inflacji wzrost inflacji w polsce wpływ inflacji na wzrost gospodarczy wzrost inflacji powoduje wzrost inflacji o 50 jak obliczyć wzrost ceny o wskaźnik inflacji co spowoduje wzrost stopy inflacji co wpływa na wzrost inflacji wzrost stopy inflacji wzrost inflacji polska wzrost czynszu o wskaźnik inflacji spadek inflacji wzrost pkb wpływ inflacji i deflacji na wzrost gospodarczy wzrost inflacji spadek popytu na pieniądz wzrost inflacji spadek bezrobocia Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrost inflacji 2020 wzrost inflacji oznacza wzrost inflacji wpływa bardziej na ceny obligacji zmiennokuponowych niż stałokuponowych wzrost stopy inflacji powoduje wzrost inflacji od 2014 wzrost inflacji 2017 obniżeniu inflacji nie towarzyszy wzrost bezrobocia wzrost inflacji w 2017 wzrost inflacji konsekwencje wzrost oczekiwanej stopy inflacji wpływa na zmniejszenie popytu na fundusze pożyczkowe trwały wzrost inflacji wzrost inflacji przyczyny wzrost inflacji z 3% do 5% jest wzrost inflacji a wibor wzrost inflacji a stopy procentowe nawet wzrost cen dóbr na poszczególnym rynku jest określany mianem inflacji. jednoczesny wzrost bezrobocia i inflacji co powoduje wzrost inflacji według teorii inflacji kosztowej wzrost ogólnego poziomu cen został spowodowany wzrost inflacji 2018 wpływ inflacji na wzrost gospodarczy pdf wzrost wynagrodzeń o wskaźnik inflacji wzrost inflacji o 50 oznaczałby wzrost inflacji a stopa procentowa wzrost inflacji a wynagrodzenie wzrost inflacji powoduje spadek bezrobocia wzrost inflacji o 50 oznaczałby jej wzrost o 10 punktów wzrost płac o wskaźnik inflacji wzrost cen o wskaźnik inflacji wzrost inflacji popytowej wzrost inflacji a akcje
Reklama
Reklama