Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Środki z pożyczek KPO na morskie farmy wiatrowe będzie można wydawać do 2032 r. - BGK

|
selectedselectedselected
Środki z pożyczek KPO na morskie farmy wiatrowe będzie można wydawać do 2032 r. - BGK
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

We wtorek Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił nabór wniosków na pożyczki na morską energetykę wiatrową. Wsparcie ze środków KPO będzie realizowane poprzez Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej, którego środki to prawie 5 mld euro.

"Jeśli chodzi np. o fundusz przeznaczony na morskie farmy wiatrowe jesteśmy zobowiązani do połowy przyszłego roku do wywiązania się z wykorzystania 40 proc. alokacji" - powiedziała PAP Biznes na marginesie konferencji BGK i MAP Postuła.

100 proc. alokacji ma być wykorzystane do końca sierpnia 2026 r., co oznacza, że do tego czasu muszą być podpisane umowy z beneficjentami na wszystkie pożyczki.

Reklama

"Jeśli chodzi o wydatkowanie, to mamy czas do 2032 r., ale z drugiej strony chcemy motywować nasze podmioty współpracujące do tego, aby (szybko) wnioskowały" - dodała.

Postuła zaznaczyła, że dłuższy czas wydatkowania jest zasadą też dla innych pożyczek ze środków z KPO, których udzielać będzie BGK.

Pytana o możliwość utworzenia jednego funduszu dla wszystkich polskich pożyczek z KPO, na którą wskazał jeden z rozmówców PAP Biznes, odparła, że na ten moment BGK tego nie rozpatruje.

Reklama

"Pieniądze z KPO powiązane są z różnymi celami, które muszą zostać osiągnięte, chociażby (osiągnięcie) 3 GW (łącznej mocy) w przypadku projektu budowy morskich farm wiatrowych. W momencie, gdybyśmy włożyli wszystko w jeden fundusz, w jaki sposób rozliczalibyśmy się z celów cząstkowych" - mówiła.

"W momencie, kiedy wrzucilibyśmy (wszystkie pożyczki z KPO) do większego worka, to jednak byłoby trudne z perspektywy ich rozliczania i myślę, że trudne do zaakceptowania przez Brukselę, ponieważ istotą podziału na zadania jest budowanie dywersyfikacji, zapewnienia pewnego energetycznego miksu, więc zrobienie takiego jednego worka może byłoby wygodne, aczkolwiek trudne również dla nas jako BGK do sprawozdawania celów, czy też wskaźników i z tej perspektywy tak naprawdę my tego nie rozpatrujemy, może gdzieś taki pomysł jest i jeśli trzeba pochylimy się nad tym (...)" - dodała. (PAP Biznes)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama