Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - ekonomiści mBanku wzięli na tapet najnowsze dane GUSu

|
selectedselectedselected
Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - ekonomiści mBanku wzięli na tapet najnowsze dane GUSu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dane o sprzedaży detalicznej nie zaskoczyły, potwierdzając relatywnie dobrą sytuację konsumenta (pomimo wysokiej inflacji wspierany jest wysokimi płacami i różnymi formami dodatków fiskalnych). Spore negatywne zaskoczenie przyszło ze strony produkcji budowlano-montażowej. O ile to jednak zaskoczenie patrząc przez przyzmat wyłącznie jednego miesiąca, o tyle wynik ten jest zgodny z zakładanym przez nas zachowaniem tej kategorii w dłuższym terminie.

 

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych: 4,1% r/r

Sprzedaż znacząco nie zaskoczyła. Roczna dynamika była zbliżona do tej odnotowanej przed miesiącem (wówczas 4,2% r/r), bliska naszej prognozy i konsensusu prognoz. Sprzedaż podąża zgodnie z trendem i takich wahań wokół trendu (ale raczej z tendencją do odchylania się w dół) można spodziewać się też w kolejnych miesiącach. Ryzyka w dół to niezmiernie inflacja, która oddziałuje na realne wielkości sprzedaży (przypominamy, że mowa o cenach stałych) i spowolnienie, które odbijać się będzie też na możliwościach zakupowych konsumentów. Na plus wciąż rynek pracy - zarówno zatrudnienie, jak i tym bardziej wynagrodzenia, nie powinny być przeszkodą dla sprzedaży.

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 1Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 1

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 2Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 2

Reklama

W szczegółach nie zadziało się wiele, w wielu kategoriach obserwowaliśmy raczej kontynuację tendencji obserwowanych w poprzednim miesiącu. Sprzedaż samochodów pozostawała na stabilnym poziomie (niezmiennie poniżej trendu) - tu, jak już wielokrotnie pisaliśmy, opóźnienia pomiędzy decyzjami zakupowymi a faktycznym zakupem były największe (również ze względu na problemy łańcuchów dostaw), stąd też ta kategoria na razie nie reaguje na bieżące dane z gospodarki. Niezmiennie w dół podążała też sprzedaż w kategorii sprzedaży paliw. Ma to najprawdopodobniej związek ze sprzedażą węgla - znów na pierwszy plan wychodzą kwestie cenowe, które skutkują niższą realną sprzedażą.

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 3Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 3

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 4Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 4

W górę (w porównaniu do poprzednich miesięcy) wybiła się sprzedaż żywności, co może być związane z wypłatami 14. emerytur (te były wypłacane w sierpniu i wrześniu). Odbicie wyraźnie widoczne jest też w przypadku sprzedaży odzieży i obuwia oraz prasy i książek. Zważywszy na to, że analizujemy dane odsezonowane, nie powinniśmy widzieć tu efektów związanych z rozpoczęciem roku szkolnego (ten rozpoczyna się wszak co roku). Jednak algorytmy sezonowości nie są w stanie uchwycić dodatkowych wydatków uchodźców z Ukrainy (nie było ich w poprzednich latach). Wzrosty sprzedaży w tych kategoriach mogą być więc związane z rozpoczęciem roku szkolnego.

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 5Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 5

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 6Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 6

Reklama

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 7Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 7

Pozostałe kategorie podążały zgodnie z trendem.

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 8Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 8

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 9Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 9

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 10Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 10

 

Produkcja budowlano-montażowa: 0,3% r/r

Reklama

To spora negatywna niespodzianka. Zarówno nasze jak i konsensusowe prognozy kształtowały się wiele wyżej (odpowiednio 7,5% r/r i 6,6% r/r). Z drugiej strony można powiedzieć, że my progności sami jesteśmy sobie winni. Wielokrotnie pisaliśmy o zygzakowatym ruchu w dół, i po wyrwaniu się zeszłego miesiąca z tej zależności, również w tym byliśmy dość zachowawczy. Tymczasem, wrzesień odebrał z nawiązką to co dodał sierpień. Produkcja budowlano-montażowa nieubłaganie podąża w dół. Zestaw czynników, który na to wpływa nie zmienił się (niepewność rzutująca na inwestycje, stopy procentowe, spowolnienie), co wskazuje na to, że kolejne miesiące będą wyglądać podobnie.

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 11Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 11

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 12Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 12

Głównym źródłem słabego wyniku budowlanki była budowa budynków. Lepiej radziły sobie roboty inżynieryjne (choć tu prognozowaliśmy jeszcze lepszy wynik, zakładając, że będzie widoczna tu część prac związana z przekopem Mierzei). Roboty specjalistyczne to typowy regularny zygzak w dół.

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 13Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 13

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 14Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 14

Reklama

Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 15Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie - 15

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama