Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski przemysł ma najwyższe ceny energii w Europie. Cierpią produkcja i portfele Polaków

|
selectedselectedselected

Ceny energii w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie. Szansa na konkurencyjność polskiej gospodarki zmniejsza się coraz bardziej. Presję odczuwają już nie tylko firmy z branż energochłonnych. Podwyżka cen odbije się przede wszystkim na portfelach Polaków. 

Polski przemysł ma najwyższe ceny energii w Europie. Cierpią produkcja i portfele Polaków
Arkadiusz Ziółek/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Ceny energii elektrycznej w Polsce są coraz wyższe 
  • Czy Polsce grozi spadek konkurencyjności gospodarki?
  • Kto ucierpi na wyższych cenach energii?

 

Wysokie ceny energii w Polsce

Zgodnie z raportem Forum Energii polski przemysł jest pod dużą presją. Koszty energii w sektorze produkcyjnym rosną, szczególnie w naszym kraju. Polska znajduje się obecnie na drugim miejscu w zestawieniu krajów z najwyższą rzeczywistą ceną energii elektrycznej dla przemysłu. Pierwsze miejsce zajmują Węgry, a trzecie Chorwacja.

W przypadku rzeczywistych cen gazu ziemnego dla przemysłu pierwsze miejsce zajmują Węgry. Polska znalazła się na drugim miejscu. Tuż za nią jest Słowacja.  

 

polski przemysl ma najwyzsze ceny energii w europie cierpia produkcja i portfele polakow grafika numer 1polski przemysl ma najwyzsze ceny energii w europie cierpia produkcja i portfele polakow grafika numer 1

Reklama

 

Mimo iż podane dane dotyczą przemysłu, skutki podwyżek cen energii odczują wszyscy.

 

Polska jest obecnie jednym z droższych hurtowych rynków energii, co wywiera największą presję na firmy działające ponadnarodowo. W przypadku branż energochłonnych koszt energii elektrycznej i surowców energetycznych (takich jak gaz ziemny czy węgiel kamienny) może stanowić większość kosztów produkcji. Wysokie ceny energii wpływają również na wyniki finansowe pozostałych branż, choć w mniejszym stopniu – czytamy w raporcie.

 

Konkurencyjność gospodarki – czy zagrożona?

Jak wynika z innego raportu Forum Energii, ceny energii elektrycznej mają nieduży wpływ na konkurencyjność większości sektorów przemysłowych w Polsce. Średni udział energii w kosztach przedsiębiorstw przemysłowych wynosi w Polsce 2,2%, a dla 10% polskiego przemysłu przekracza on 5%.

Think-tank zwraca uwagę na fakt, że na konkurencyjność polskiego przemysłu mają wpływ inne, równie istotne czynniki. Niemniej jednak zwiększone koszty energii obciążają gospodarki, które mając trudność z utrzymaniem konkurencyjnej pozycji, mogą dążyć do zmniejszonej ekspansji na nowe rynki.  

Reklama

Szybki rozwój gospodarczy w Polsce jest związany między innymi z transformacjami gospodarczymi, które przyśpieszyły po wejściu kraju do Unii Europejskiej. Dalsza tendencja wzrostowa w zakresie ilości i jakości wytwarzanych dóbr, niezbędna do osiągnięcia rozwoju na wzór państw Europy Zachodniej, będzie silnie oddziaływał na zużycie energii elektryczne w przyszłości.

Z perspektywy większości przedsiębiorstw dla Polski nie jest istotna jedynie ilość zużywanej energii, a jakość i stabilność jej dostaw. Dotyczy to między innymi przemysłu maszynowego, transportowego i metalowego odpowiadających za wzrost aktywności przemysłowej w Polsce w ostatniej dekadzie.

Wciąż jednak z perspektywy konkurencyjności bardziej opłacalny jest system współpracy i konsekwencji w zakresie spełnienia norm narzuconych przez Unię Europejską, która zapewnia możliwość objęcia wsparciem z Funduszu Modernizacyjnego czy Funduszu Innowacji, a także z krajowego Funduszu Transformacyjnego.  

 

Ucierpią portfele Polaków

Wysokie ceny energii dla przemysłu w Polsce, które należą obecnie do jednych z najwyższych w Europie, bezpośrednio odbijają się na portfelach Polaków. Firmy, szczególnie te z branż energochłonnych, ponoszą większe koszty produkcji. To z kolei przekłada się na ceny produktów i usług, z których koszystamy na co dzień. 

Co to oznacza? W praktyce jest to na przykład droższa żywność, czy wyższe rachunki za prąd. To jedynie wierzchołek góry lodowej. Wzrost cen martwi szczególnie tych, którzy już teraz mają problem z pokryciem podstawowych wydatków.

Reklama

Przedsiębiorstwa z kolei mogą ograniczać inwestycje lub redukować zatrudnienie, co w dłuższej perspektywie wpływa na kondycję rynku pracy i gospodarkę. Wysokie koszty energii często zmuszają firmy do przerzucania wydatków na konsumentów, prowadząc do przyspieszenia inflacji. Tworzący się w ten sposób „łańcuch podwyżek” odczuwają wszyscy. 

 

Zobacz także: Prąd w Polsce jeden z najdroższych w Europie. Mimo to ceny wzrosną!


Oliwia Róża Serwa

Oliwia Róża Serwa

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. 


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama