Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nie pracuje 39% Kanadyjczyków. Winią falę imigracji

|
selectedselectedselected

Bezrobocie w Kanadzie wzrosło do najwyższych poziomów od 3 lat. Obecnie, nie pracuje już blisko 40% Kanadyjczyków. Większość obywateli jest oburzona i winą za sytuację obarcza politykę imigracyjną rządu.

Nie pracuje 39% Kanadyjczyków. Winią falę imigracji
ED JONES/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Ilu imigrantów przybyło do Kanady w ostatnich latach?
  • Jak wysokie jest bezrobocie w Kanadzie?
  • Czy są szanse na poprawę sytuacji?
  • Co w sprawie imigracji planuje rząd Kanady?

 

Bezrobocie w Kanadzie najwyższe od 3 lat

Stopa bezrobocia w Kanadzie wzrosła do najwyższych poziomów od 3 lat. Pomijając lata pandemii, jest to najwyższy wynik od 2017 roku, czyli od 7 lat.

Według danych urzędu statystycznego Kanady, stopa bezrobocia wzrosła do 6,6% wobec 6,4% miesiąc wcześniej. Jest to największa wartość wskaźnika od października 2021 roku.

Co ciekawe liczba miejsca pracy zwiększyła się o 22 tys. netto. Jednak wzrost populacji Kanady (z uwagi na napływ imigrantów) konsekwentnie zwiększa ogólną pulę siły roboczej w kraju. Możliwe jest, że bezrobocie będzie wciąż wzrastać w Kanadzie.

 

Reklama

Stopa bezrobocia w Kanadzie

nie pracuje 39 kanadyjczykow w wieku produkcyjnym winia fale imigracji grafika numer 1nie pracuje 39 kanadyjczykow w wieku produkcyjnym winia fale imigracji grafika numer 1

Źródło: Statistics Canada, Trading Economics.

 

Przypomnijmy, że jeszcze w czerwcu 2022 roku stopa bezrobocia w Kanadzie była najniższa w historii na poziomie 4,9%.

“Jest prawdopodobne, że krajowa stopa bezrobocia osiągnie siedem procent” - prognozują analitycy BMO, kanadyjskiego banku.

Reklama

 

Stopa zatrudnienia w Kanadzie spadła do zaledwie 60,8%

Stopa zatrudnienia w Kanadzie, czyli liczba osób posiadających pracę w stosunku do całkowitej populacji w wieku produkcyjnym w wieku 15 lat i starszych, stale spada i w sierpniu osiągnęła 60,8%, podał Statscan. Wskaźnik ten spadł w 10 z ostatnich 11 miesięcy.

Oznacza to, że 39,2% Kanadyjczyków w wieku ponad 15 lat nie pracuje. Są to osoby, które nie pracują ani aktywnie nie poszukują zatrudnienia. To także studenci, emeryci lub osoby niezdolne do pracy z powodu choroby lub obowiązków opiekuńczych.

 

Stopa zatrudnienia w Kanadzie

nie pracuje 39 kanadyjczykow w wieku produkcyjnym winia fale imigracji grafika numer 2nie pracuje 39 kanadyjczykow w wieku produkcyjnym winia fale imigracji grafika numer 2

Reklama

Źródło: Statistics Canada.

 

Nie tylko wzrosło bezrobocie, ale również spadła produktywność pracownika w gospodarce Kanady. Według Statistics Canada, urzędu statystycznego Kanady, ta miara produkcji na godzinę pracy spadła już siódmy raz w ciągu ostatnich ośmiu kwartałów. 

 

Kanadyjczycy winią imigrantów za problemy w gospodarce

W Kanadzie rośnie przekonanie, że problemom w gospodarce, w tym rosnącemu bezrobociu, winni są imigranci. Kraj ten w ostatnich latach przyjmował rzesze imigrantów.

Jeszcze w 2000 roku ludność Kanady wynosiła około 30,9 mln mieszkańców. Teraz jest to 39,7 mln osób, szacuje Worldometers.

Reklama

 

Populacja Kanady na przestrzeni lat

nie pracuje 39 kanadyjczykow w wieku produkcyjnym winia fale imigracji grafika numer 3nie pracuje 39 kanadyjczykow w wieku produkcyjnym winia fale imigracji grafika numer 3

Źródło: Worldometers.

 

Tylko w 2023 roku w Kanadzie przybyło około 470 tys. nowych stałych mieszkańców. Zwiększyło to populację o 1%. Oprócz tego, drastycznie wzrosła liczba tymczasowych rezydentów. Jeszcze w połowie 2022 roku było to 1,4 mln osób. W II kwartale 2024 rou jest to 2,8 mln, szacuje Statistics Canada.

Reklama

Badania opinii publicznej w Kanadzie pokazują, że coraz większa część społeczeństwa uważa, że kraj ma zbyt wielu imigrantów. Wielu obwinia ich za pogłębiający się kryzys mieszkaniowy i wzrost kosztów utrzymania, a także pogorszenie sytuacji na rynku pracy.

Według najnowszych danych Statistics Canada, liczba przestępstw na tle imigracyjnym zgłoszonych przez policję wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2019-2023. Aż 44,5% incydentów w 2023 roku było motywowanych kwestiami rasy lub pochodzeniem etnicznym.

“Ludzie szukają czegoś, co mogliby zmienić, a także kogoś, na kogo mogliby zrzucić winę. Niestety, bardzo łatwym celem są imigranci”. - stwierdził Peter Smith, przedstawiciel Canadian Anti-Hate Network.

Aż 65% ankietowanych Kanadyjczyków uważa, że obecny plan imigracyjny rządu kanadyjskiego zakłada przyjęcie zbyt wielu osób, wynika z sondażu Leger. Większość badanych stwierdziła, że według nich obecne wskaźniki imigracji przyczyniają się do kryzysu mieszkaniowego i obciążenia usług opieki zdrowotnej.

Jednak rząd trwa przy obecnej polityce. W niedawnym wywiadzie minister imigracji Marc Miller powiedział, że Kanada nie jest odporna na nastroje antyimigranckie. Jej długotrwałe podejście do kwestii imigracji pozostaje częścią tożsamości narodowej.

Obecny rząd zobowiązał się jednak do zmniejszenia liczby tymczasowych rezydentów do 5% całej populacji w ciągu trzech lat wobec 6,8% w kwietniu 2024 roku. Kanada zaostrzyła już  przepisy dotyczące tymczasowych pracowników zagranicznych i studentów. 

Reklama

 

Czytaj także: Znamy najważniejsze dane gospodarcze tego miesiąca

 

Bezrobocie znów wzrosło w Kanadzie. Bank centralny musi działać

Stopa bezrobocia w Kanadzie wzrosła o 1,6 punktu procentowego od stycznia 2023 roku. Dla wielu ekonomistów jest to alarmująca wartość, co zwiększa nacisk na bank centralny by pobudzić gospodarkę. Rośnie presja na mocne obniżki stóp procentowych.

Najnowszy odczyt stopy bezrobocia w Kanadzie pojawił się zaledwie dwa dni po tym, gdy bank centralny Kanady dokonał trzeciej z rzędu obniżki stóp procentowych. Takie działanie sprawia, że spada oprocentowanie kredytów, co potencjalnie pobudza gospodarkę.

Problemy rynku pracy w Kanadzie mogą stanowić zachętę do tego, że bank centralny zwiększy tempo obniżek. Rynki finansowe wyceniają obecnie jeszcze dwa cięcia stóp procentowych o 25 pb do końca tego roku.

Reklama

“Istnieją oznaki, że rynek pracy słabnie bardziej niż początkowo przewidywano. Z tego powodu uważamy, że Bank Kanady powinien rozważyć szybsze tempo cięć stóp procentowych, aby obniżyć stopy procentowe do mniej restrykcyjnych poziomów” - stwierdzili ekonomiści banku CIBC.

 

Zobacz również: 30% wpłat na konto PO pochodziło z rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 2 lat

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama