Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gołębie EBC będzie parło do obniżki stóp w październiku. Co nas czeka w tym tygodniu na rynkach?

|
selectedselectedselected

Pierwszy tydzień października upłynie w oczekiwaniu na piątkowe dane z rynku pracy USA (payrolls) za miniony miesiąc. Wcześniej, we wtorek, napłynie wstępny odczyt inflacji z eurolandu za IX. Wyjątkowo liczne wystąpienia zaplanowali przedstawiciele głównych banków centralnych, w tym w poniedziałek prezesi Fed i EBC.

Gołębie EBC będzie parło do obniżki stóp w październiku. Co nas czeka w tym tygodniu na rynkach?
freepik.com | Gołębie EBC będzie parło do obniżki stóp w październiku. Co nas czeka w tym tygodniu na rynkach?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydarzeniem tygodnia będą piątkowe dane z USA o liczbie nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA (payrolls) za wrzesień.

Inwestorzy oczekują ich przyrostu o 130 tys. wobec 142 tys. poprzednio.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Rynek pracy stał się w ostatnich miesiącach głównym punktem uwagi amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Fed skupia się obecnie na drugiej części swojego mandatu, czyli utrzymania pełnego zatrudnienia, wobec nabrania przekonania, że podwyżki stóp procentowych i trzymanie ich na restrykcyjnym poziomie przez wystarczająco długi czas pokonały inflację, a gospodarka kieruje się w stronę miękkiego lądowania.

W takim układzie w ocenie Fed obecnie większym wyzwaniem jest ochrona rynku pracy.

 

>> sprawdź też:  Cyfrowy Polsat, Dino, Pepco, CCC, LPP, JSW - co się dzieje na GPW

 

Na rynek mogą wrócić obawy, że "soft landing"

Gdyby dane payrolls okazały się słabsze od oczekiwań, to na rynek mogą wrócić obawy, że "soft landing" w USA nie jest zagwarantowany. Mocniejsze od konsensusu dane mogą z kolei być odebrane jako przesłanka za płytszym cyklem cięcia stóp niż jest obecnie wyceniany lub komunikowany przez Fed. W tym kontekście uważnie obserwowane będą w najbliższych dniach także wyniki ankiet o sentymencie w amerykańskim przemyśle i usługach wg ISM.

"Ankiety regionalne sugerują niewielkie zmiany w raportach ISM, co oznacza, że pozostaną one na poziomach historycznie zgodnych ze spowolnieniem wzrostu PKB z około 3 proc. do bliżej 1 proc. Raport o zatrudnieniu jest mniej jednoznaczny. Ostatnie rewizje benchmarku podważyły zaufanie do danych, podczas gdy badania popytu na zatrudnienie pogarszają się, a odczyty nastrojów konsumentów sugerują, że gospodarstwa domowe zaczynają odczuwać ochłodzenie gospodarki" - ocenia ekonomista ING James Knightley.

"Niemniej jednak nie obserwujemy jeszcze żadnych poważnych zwolnień. Jeśli liczba nowych zatrudnionych wzrośnie o 75 tys. lub mniej, a bezrobocie wzrośnie do 4,3 proc. lub 4,4 proc., należy oczekiwać, że rynek wyceni perspektywę szybszego złagodzenia polityki pieniężnej - pamiętajmy, że Fed prognozuje, że bezrobocie zakończy rok na poziomie 4,4 proc." - dodaje.

Reklama

 

Jutro wstępny odczyt inflacji ze strefy euro

Przed danymi payrolls istotny dla inwestorów na Starym Kontynencie będzie wtorkowy, wstępny odczyt inflacji ze strefy euro. Rynek oczekuje zejścia wskaźnika HICP poniżej 2 proc. - po raz pierwszy od 3 lat (1,9 proc. rdr z 2,2 proc. miesiąc wcześniej).

Opublikowane w ub. tygodniu dane inflacyjne z Francji i Hiszpanii, które uplasowały się wyraźnie poniżej konsensusu, sugerują że presja inflacyjna w eurolandzie wyraźnie się obniżyła, co może dać Europejskiemu Bankowi Centralnemu większą pewność, że kolejne cięcia stóp procentowych nie grożą nawrotem presji cenowej, co z kolei mogłoby utorować drogę do dalszych obniżek stóp proc., po pierwszym cięciu o 25 pb. we wrześniu.

Prezes EBC Ch. Lagarde informowała po ostatnim posiedzeniu, że nie może dać żadnego zobowiązania co do decyzji EBC w październiku. Dodała, że nie EBC nie ma w żaden sposób określonej ścieżki dla stóp.

 

>> zobacz także: Prognoza cen paliw: do 6,03 zł/l za benzynę, do 6,07 zł/l dla diesla i do 2,90 zł/l dla autogazu

Reklama

 

Gołębie skrzydło EBC będzie parło do obniżki stóp w październiku

Źródła agencji Reuters twierdziły w ub. tygodniu, że po ostatnich słabszych danych z eurolandu (m. in. PMI, spowalnianie tempa wzrostu płac) gołębie skrzydło EBC będzie parło do obniżki stóp w październiku. Rynek wycenia taki scenariusz na nieco powyżej 50 proc. W drugiej połowie tygodnia okazję do skomentowania danych będą mieli wielokrotnie przedstawiciele EBC.

Obserwatorzy banków centralnych mają przed sobą niełatwy tydzień - przedstawiciele głównych instytucji monetarnych (EBC, Fed, BoE, BoJ, SNB) zaplanowali w najbliższych dniach łącznie minimum 34 planowe wystąpienia, co może być rekordem, nie licząc okresów kryzysowych. W poniedziałek serię przemówień rozpoczną prezes EBC Ch. Lagarde oraz prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej J. Powell.

Decyzyjne posiedzenie zaplanował w przyszłym tygodniu Narodowy Bank Rumunii (piątek). Rynek spodziewa się utrzymania głównej stopy na poziomie 6,50 proc.

NBR zaskoczył rynek w sierpniu cięciem stóp o 25 pb., po analogicznym ruchu w lipcu, co było okraszone komunikację banku, że spowolnienie inflacji stało się pewne.

 

"(...) inflacja okazała się jednak bardziej trwała, z dużą niespodzianką w górę w stosunku do oczekiwań w lipcu i niewielką w sierpniu. Pomimo łagodnego poglądu prezesa NBR na inflację, jego wytyczne nie były jednoznacznie gołębie, ponieważ podkreślił, że NBR nie rozpoczął cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Isarescu podkreślił również luźną politykę fiskalną i duży deficyt na rachunku obrotów bieżących Rumunii, stwierdzając, że polityka pieniężna nie może być antycykliczna. Biorąc pod uwagę ten komunikat i wolniejsze niż oczekiwano postępy w zakresie inflacji, spodziewamy się, że NBR zdecyduje pozostawić stopy bez zmian, ale nadal oczekujemy jeszcze jednej obniżki o 25 pb w tym roku" - wskazują w zapowiedzi tygodnia ekonomiści Goldman Sachs.

Reklama

Na światowych giełdach przyjdzie czas na podsumowanie całkiem udanego kwartału. Do piątkowego zamknięcia amerykański S&P500 powiększył tegoroczne wzrosty do 20 proc., po 5,1-proc. zwyżce w samym III kw. MSCI World urósł w kończącym się kwartale o 6,1 proc., a od początku roku już niemal o 25 proc. Z kolei w Europie Stoxx600 odbił od sierpniowego dołka o 8,4 proc.

 

>> Sprawdź także: Obniżki stóp procentowych Fed i potężny bodziec stymulacyjny Chin. Dlaczego rynki wschodzące mogą zabłysnąć?

 

Perspektywy dla rynku akcji wspierają oczekiwania na rychłe i być może bardziej stanowcze obniżki stóp procentowych przez główne banki centralne, a taki scenariusz do tej pory znajdował potwierdzenie w danych makro. Sentyment do akcji poprawiają ostatnio także perspektywy stymulacji gospodarczej w Chinach, po ogłoszeniu pakietów wsparcia w ub. tygodniu. Kierunek notowań w krótkim terminie wyznaczyć mogą wyniki spółek za kończący się kwartał, które zaczną napływać od połowy października, a także rezultat listopadowych wyborów prezydenckich w USA.

 

Reklama

 


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama