Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Świetne wyniki finansowe spółek za pierwszy kwartał - aż 78% przedstawiło raporty powyżej swoich prognoz

|
selectedselectedselected
Świetne wyniki finansowe spółek za pierwszy kwartał - aż 78% przedstawiło raporty powyżej swoich prognoz | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tydzień na światowych giełdach przyniósł dużą zmienność, związaną z dalszymi obawami o poziom inflacji i politykę pieniężną w USA. Dobrze obrazują to mieszane wyniki indeksów – DJ30 spadł w ciągu tygodnia o 0,5 proc, S&P500 stracił 0,43 proc., a NASDAQ Composite zyskał 0,3 proc. W Warszawie WIG20 wzrósł o 2,2 proc. Opublikowane w minioną środę protokoły z kwietniowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) pokazują, że część członków opowiada się za rychłym rozpoczęciem dyskusji o zmniejszaniu poziomu skupowania aktywów w ramach luzowania ilościowego (QE).

Obecnie wartość ta wynosi 120 mld dolarów miesięcznie

Będą temu sprzyjały dalsze wzrosty poziomu zatrudnienia i inflacji, które stanowią cele FED. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że rozmowy dotyczące QE zaczną się w ciągu najbliższych 3 miesięcy, a decyzja o ograniczeniu zostanie podjęta do końca roku. Cały proces będzie bacznie obserwowany przez inwestorów, bowiem program QE stanowi ważne wsparcie dla wzrostu na rynkach akcji.

W piątek poznaliśmy kolejne bardzo dobre dane z amerykańskiej gospodarki

The IHS Markit US Composite PMI, wskaźnik wyprzedzający koniunktury, mierzący aktywność gospodarczą w USA, wzrósł w maju do rekordowego poziomu 68,1 wobec 63,5 w kwietniu. Oznacza to, że amerykańska gospodarka ma przed sobą miesiące mocnego wzrostu PKB, z którym to wskaźnik jest skorelowany. Szczególnie wysoki jest wzrost w branży usług, którego PMI wzrósł do 70,1 wobec 64,7. W przemyśle PMI wzrósł do 61,5 z 60,5. Rośnie także, choć mniej spektakularnie, europejski wskaźnik IHS Markit Composite PMI do 56,9 z 53,8. Widać, że ożywienie gospodarcze w Europie jest wolniejsze niż w USA.

Bardzo dobre wyniki spółek za pierwszy kwartał

Powoli możemy już podsumować sezon prezentacji wyników za pierwszy kwartał 2021 roku. Wyniki okazały się bardzo dobre zarówno w USA jak i w Europie. Z indeksu S&P500 wyniki przedstawiły 474 spółki. Aż 401, czyli 78 proc. przedstawiło wyniki powyżej swoich prognoz, 55 nie osiągnęło planowanego poziomu zysku, a 18 zaraportowało zgodnie z prognozami. Najwyższy odsetek spółek z wynikami powyżej oczekiwań zanotowaliśmy w branży finansowej - 92 proc. Najniższy – 60 proc. w branży nieruchomości. 244 spółki (51,6 proc.) zanotowały wzrost wskaźnika zysku na jedną akcję (EPS) wobec pierwszego kwartału 2020.

Proces publikacji wyników w Europie jest wolniejszy

Z indeksu STOXX 600 zyski za pierwszy kwartał przedstawiły 263 spółki. 192 spółki (73 proc.) przedstawiły zyski powyżej oczekiwań, 63 (24 proc.) poniżej, a 8 zgodnie z prognozami. Wzrost zysku w pierwszym kwartale wynosi dla zaraportowanych wyników spektakularne 92,8 proc. r/r. To pokazuje, że mimo utrzymujących się daleko idących skutków pandemii, w USA i Europie większość firm jest w lepszej kondycji niż tego oczekiwał rynek. Przy tak solidnych wynikach spółki powinny być w stanie wykorzystać optymistyczne perspektywy wzrostu gospodarczego, które wskazują odczyty PMI

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Majtkowski

Paweł Majtkowski

Analityk eToro na polskim rynku, który będzie dzielił się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.


Reklama
Reklama