Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rekomendacje DM BOŚ - te spółki przyniosą solidny zysk w ciągu roku?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Analitycy DM BOŚ przygotowali rekomendacje dla trzech spółek z warszawskiej giełdy. Wśród nich znalazły się dwie spółki z indeksu WIG20 – Alior Bank i Eurocash – a także Giełda Praw Majątkowych „Vindexus”. Wszystkie trzy spółki mogą przynieść inwestorom kilkudziesięcioprocentowy zysk w perspektywie roku, ale tylko dwie z nich (Alior i Vindexus) otrzymały rekomendację Kupuj.

 

Alior Bank

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Kupuj (bez zmian)

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Przeważaj (bez zmian)

Wycena w horyzoncie 12m: 97,10 PLN (+3%)

Reklama

Cena dziś na otwarciu: 80,75 PLN (potencjalny zysk: 20,2%)

Data publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2017 roku: 8 marca 2018

 

Analitycy domu maklerskiego uważają, że w 2018 roku banki skorzystają z dobrych warunków gospodarczych i łagodnego ryzyka kredytowego. Pozytywny wpływ na rentowność banków powinny mieć podwyżki stóp procentowych, jednak moment ogłoszenia pierwszej podwyżki wciąż jest przesuwany w przyszłość.

„Podtrzymujemy długoterminową rekomendację fundamentalną Kupuj. Uważamy, że Alior Bank ma dobrą pozycję, by generować zyski z fuzji BPH. Ponadto Alior działa i zwiększa aktywność w wysokomarżowych segmentach dzięki umiejętnej sprzedaży produktów. W naszej ocenie nowy zarząd wydaje się dobrze przygotowany do osiągania celów strategicznych. I wreszcie spodziewamy się silnej poprawy wyników w nadchodzących latach, po zakończeniu części operacyjnej fuzji i ostatnich wydatkach z nią związanych w IV kw. 2017.” – napisano w raporcie.

Analitycy DM BOŚ wskazują, że potencjalna fuzja banku z Pekao raczej nie byłaby korzystna dla akcjonariuszy Aliora.

Reklama

„Patrząc na odmienne profile obu banków sceptycznie odnosimy się do potencjalnych korzyści z tego posunięcia dla akcjonariuszy Aliora i zakładamy, że współpraca będzie oparta na racjonalnych zasadach i raczej ograniczona do joint venture na płaszczyźnie IT.” – czytamy w raporcie.

 

Alior Bank

alioralior

 

Eurocash

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Trzymaj (bez zmian)

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Niedoważaj (bez zmian)

Reklama

Wycena w horyzoncie 12m: 31,30 PLN (bez zmian)

Cena dziś na otwarciu: 21,30 PLN (potencjalny zysk: 46,9%)

Data publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2017 roku: 28 luty 2018

 

W przypadku Eurocashu należy mieć na uwadze to, że rekomendacja DM BOŚ została wydana w dniu 22 lutego, a więc jeszcze przed publikacją wyników finansowych za IV kwartał ubiegłego roku. Została ona przesłana mediom 2 marca, stąd nie uwzględnia reakcji kursu Eurocash na publikację wyników. Ta była bardzo negatywna, gdyż w środę spółka zaliczyła dwucyfrowe spadki. Analitycy DM BOŚ oczekiwali wprawdzie kolejnego słabego kwartału w wykonaniu Eurocashu po rozczarowujących wcześniejszych kwartałach 2017 roku. Wyniki spółki okazały się jednak jeszcze gorsze od prognoz domu maklerskiego. Oczekiwano skonsolidowanego zysku netto na poziomie 51,0 mln złotych, ale ten wyniósł jedynie 9,8 mln złotych i był o 86,6% niższy niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Obecna cena akcji Eurocash jest istotnie niższa od tej z dnia publikacji rekomendacji (24,46 PLN). Obie ceny są przy tym dużo niższe od 12-miesięcznej wyceny, która w obu przypadkach sugerowałaby rekomendację Kupuj, a nie Trzymaj.

Reklama

„Pomimo dwucyfrowego potencjału wzrostu kursu akcji względem naszej 12-miesięcznej wyceny podtrzymujemy długoterminową rekomendację fundamentalną Trzymaj, ponieważ spodziewamy się, że może utrzymać się w I poł. ub.r. presja na wyniki Spółki, a nasze prognozy zysków na 2018 rok są ściśle uzależnione od powodzenia restrukturyzacji, które pozostaje pod znakiem zapytania. Nie zmieniamy również krótkoterminowej rekomendacji relatywnej Niedoważaj zakładając, że wyniki kwartalne za IV kw. ub.r. będą słabe.” – napisano w raporcie.

 

Eurocash

eurocasheurocash

 

Vindexus

Giełda Praw Majątkowych „Vindexus” została założona w 1995 roku i od początku związana jest z polskim rynkiem wierzytelności. Spółka zadebiutowała na GPW w 2009 roku. Jej działalność opiera się przede wszystkim na zakupie portfeli wierzytelności i dalszej ich egzekucji na własny rachunek oraz na windykacji na zlecenie.

 

Reklama

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Kupuj (bez zmian)

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Przeważaj (bez zmian)

Wycena w horyzoncie 12m: 11,70 PLN (-16%)

Cena dziś na otwarciu: 7,70 PLN (potencjalny zysk: 51,9%)

Data publikacji wyników finansowych za 2017 rok: 30 kwietnia 2018

 

Reklama

„Podtrzymujemy długoterminową rekomendację fundamentalną Kupuj biorąc pod uwagę niewymagającą wycenę, dodatnią dynamikę zysków i sprzyjające warunki działania (lepsza kondycja dłużników, niskie stopy procentowe). Ponadto portfele wierzytelności, które Spółka przejmuje, również powinny wpłynąć pozytywnie na wyniki w najbliższym i średnim okresie. Podtrzymujemy również nasze krótkoterminowe relatywne względem rynku zalecenie Przeważaj biorąc pod uwagę perspektywy dobrych wyników finansowych Spółki.” – czytamy w raporcie.

 

Analitycy DM BOŚ uważają, że wyniki finansowe za 2017 rok, które spółka opublikuje pod koniec kwietnia, będą przyzwoite i oczekują widocznej poprawy przychodów i wyników operacyjnych w porównaniu do III kwartału. Zysk netto w IV kwartale powinien ich zdaniem wynieść 5,1 mln złotych, co oznacza wzrost o 41% k/k i 2% r/r.

 

Vindexus

vindexusvindexus

 

SYSTEM REKOMENDACYJNY DM BOŚ

  • Kupuj – fundamentalnie niedowartościowana (potencjał wzrostu [procentowa różnica pomiędzy 12M EFV i ceną rynkową] powyżej kosztu kapitału) + zidentyfikowane katalizatory, które powinny zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną;
  • Trzymaj – albo (i) właściwie wyceniona, lub (ii) fundamentalnie niedowartościowana/przewartościowana, ale brak katalizatorów, które mogą zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną;
  • Sprzedaj – fundamentalnie przewartościowana (12M EFV jest większy niż obecna cena rynkowa) + zidentyfikowane katalizatory, które powinny zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną.
  • Przeważaj – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot lepszy niż benchmark w ciągu następnego kwartału.
  • Neutralnie – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot zbliżony do zwrotu z benchmarku w ciągu następnego kwartału.
  • Niedoważaj – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot gorszy niż benchmark w ciągu następnego kwartału.
Reklama

 

Artykuł jest wyciągiem z rekomendacji, przesłanych mediom 2 marca 2018.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama