Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie są największe ryzyka dla działalności spółki Pekabex? [GPWPA 3.0]

|
selectedselectedselected
Jakie są największe ryzyka dla działalności spółki Pekabex? [GPWPA 3.0] | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Największe ryzyka związane ze spółką to recesja i inflacja oraz ich wpływ na sektor budowlany. Pekabex, jako producent elementów prefabrykowanych, powinien być bardziej odporny na wzrost wynagrodzeń, gdyż domy z prefabrykatów buduje się szybciej niż te tradycyjne. Jednocześnie PPI w Polsce spowalnia, więc nie spodziewamy się, aby koszty materiałów były istotnym obciążeniem dla spółki. W przypadku recesji, firmy budujące domy z prefabrykatów powinny radzić sobie nieco lepiej niż rynek, gdyż domy te są z reguły tańsze. Niemniej jednak, jeśli rynek mieszkaniowy załamie się jeszcze bardziej niż obecnie, to nawet takie spółki jak Pekabex mogą znacząco ucierpieć.

Spadek wolumenu produkcji może być szczególnie dotkliwy z powodu rosnących kosztów stałych (wzrost kosztów SG&A w 2022 roku był znacząco wyższy niż wzrost przychodów). Taka negatywna dźwignia operacyjna może obniżyć marże, co wraz z niższą sprzedażą będzie miało silny negatywny wpływ na wyniki spółki. Jednocześnie oczekujemy, że w 2023 roku presja kosztowa wyhamuje ze względu na obawy recesyjne, co powinno pozytywnie wpłynąć na koszty płac i materiałów. Dodatkowo Pekabex ma zabezpieczone ceny gazu do końca 2023 roku, więc powinien być odporny na przyszłe wzrosty cen tego surowca.

Kolejne ryzyko związane jest z kosztami finansowymi. Część zobowiązań Pekabexu ma zmienne oprocentowanie (m.in. obligacje wyemitowane w 2021), dlatego rosnące w 2022 odsetki coraz mocniej obniżają wynik netto spółki. Zwracamy jednak uwagę, że w ostatnim kwartale Pekabex znacząco obniżył dług netto i naszym zdaniem jest dobrze przygotowany na trwające obecnie otoczenie wysokich stóp procentowych.

Ryzykiem naszym zdaniem jest również krótki backlog (obecnie ponad 90% ma horyzont <1 roku), gdyż w przypadku głębszej recesji wyniki Pekabexu mogą mocno ucierpieć z powodu braku nowych zamówień.

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama