Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie czynniki brać pod uwagę podczas inwestowania? Zobacz, jak zdobyć przewagę na rynku

|
selectedselectedselected

Poniżej przedstawiamy odświeżoną wersję Tematów Inwestycyjnych 2024, które zawierają oczekiwania Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas odnośnie zachowania się poszczególnych klas aktywów i sektorów na rynkach finansowych oraz trendów gospodarczych w drugim półroczu 2024 r.

Alert rynkowy - Aktualizacja Tematów Inwestycyjnych na 2024 r.
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wybraliśmy cztery kierunki inwestycyjne, które powinny dostarczyć inwestorom przewagę w obecnym otoczeniu. Przy wyborze omawianych tematów stawiamy akcent na wykorzystanie następujących długoterminowych trendów jakimi są: 1) stabilizacja inflacji na niższych poziomach i rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych przez banki centralne na świecie 2) wykorzystanie wyższych rentowności obligacji skarbowych 3) wysoka koncentracja rynków akcji rozwiniętych na spółkach technologicznych i możliwość dywersyfikacji w atrakcyjniej wyceniane branże 4) poprawa atrakcyjności surowców jako elementu dywersyfikującego portfel inwestycyjny 5) zmiany w branży ochrony zdrowia spowodowane rozwojem leków przeciwko otyłości (GLP-1).

 

alert rynkowy aktualizacja tematow inwestycyjnych na 2024 r grafika numer 1alert rynkowy aktualizacja tematow inwestycyjnych na 2024 r grafika numer 1

 

PODSUMOWANIE PÓŁROCZA NA RYNKACH FINANSOWYCH

Pierwsza połowa roku była bardzo udana dla inwestorów na rynkach akcji oraz surowców. Pomimo rosnącego ryzyka geopolitycznego oraz utrzymujących się obaw o stan koniunktury gospodarczej, indeksy akcji odnotowały dwucyfrowe stopy zwrotu. Słabiej zachowały się giełdy rynków rozwijających się, jednak indeksy na GPW nie zawiodły inwestorów, a WIG zyskał ponad 10%.

Reklama

Hossa na rynkach akcji wspierana jest przez rosnący optymizm inwestorów związany z inwestycjami firm w rozwój narzędzi AI. Doprowadza to do rosnących wycen oraz napływu kapitału inwestorów do wąskiej grupy największych spółek technologicznych w USA, czyli tzw. Wspaniałej Siódemki (ang. magnificent 7). W efekcie mamy do czynienia z rosnącą koncentracją branży w amerykańskich oraz globalnych indeksach akcji do poziomów nie widzianych od szczytów bańki dot-com albo Nifty Fifty z lat’70. Koncentracja inwestorów tylko na tym temacie inwestycyjnym rodzi naszym zdaniem ryzyko dla dywersyfikacji portfela, ale otwiera także możliwości inwestycyjne w obszarach o zdecydowanie niższych wycenach. Widzimy więc potencjał w sektorach spółek deep value, do których można obecnie zaliczyć m.in. rynki rozwijające się, spółki z Wielkiej Brytanii, spółki surowcowe albo spółki z branży energii odnawialnej. Szanse widzimy także w obszarze spółek związanych z ochroną zdrowia, za czym stoi rewolucja związana z nowymi lekami na otyłość (GLP-1).

 

WYKORZYSTAĆ WYSOKIE STOPY PROCENTOWE

W Strefie Euro oraz w Stanach Zjednoczonych wskaźniki inflacji schodzą w dół, w kierunku celów inflacyjnych banków centralnych. Wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych wykazuje oznaki słabości. W Strefie Euro natomiast sektor usługowy przyspiesza, jednak przemysł spowalnia od prawie dwóch lat.

Naszym scenariuszem bazowym jest dokonanie przez ECB trzech obniżek w tym roku – w czerwcu, wrześniu i grudniu. Natomiast wobec Fed oczekujemy dwóch obniżek w tym roku: we wrześniu oraz w grudniu. Kiedy banki centralne obniżają stopy procentowe, rentowności obligacji spadają, a same obligacje zyskują na wycenie.

 

Zobacz także: Sythaverse akcje prognozy na najbliższe dni: notowania w górę na wieść o zakończeniu budowy nowego zakładu

 

ZWYCIĘZCY WIELOBIEGUNOWEGO ŚWIATA

Reklama

Świat zakończył 30-letni okres po Zimniej Wojnie, gdzie supermocarstwem były Stany Zjednoczone tworzące w znacznej mierze jednobiegunowy świat. Obecnie obserwujemy wyłanianie się wielobiegunowego porządku rzeczy, gdzie wiele gospodarek rywalizuje o miano politycznego i strategicznego lidera. Powyższe prowadzi do niestabilności, niepewności oraz wielopoziomowych konfliktów. Dodatkowo bieżący rok jest owocny w wiele geopolitycznych tarć oraz istotniejszych wyborów, w szczególności mowa o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. W międzyczasie zaostrzają się stanowiska Europy, Chin oraz Stanów Zjednoczonych w zakresie handlu.

 

OKAZJE W RAMACH DEEP VALUE

W długoterminowym (co najmniej kilkuletnim) horyzoncie inwestycyjnym wycena jest kluczowym czynnikiem wpływającym na oczekiwane zyski dla inwestorów. Obecnie jesteśmy w momencie, w którym największe banki centralne rozpoczęły cykl obniżek stóp procentowych (np. EBC) lub oczekuje się, że wkrótce go rozpoczną (Fed), co stwarza atrakcyjne możliwości inwestycyjne. Mimo że na światowych rynkach panuje hossa, to nadal dostrzegamy aktywa, które charakteryzujemy jako deep value, które nie uczestniczyły dotychczas w trendzie wzrostowym. W tym kontekście uważamy, że atrakcyjnym potencjałem charakteryzują się rynki wschodzące, Wielka Brytania, OZE oraz surowce.

 

DEMOGRAFIA ORAZ GLP1 – REWOLUCJA SEKTORA OCHRONY ZDROWIA

Liczba osób po 60-tym roku życia zwiększy się do 2,1 miliardów przed 2025 rokiem. Ponadto występowanie otyłości na świecie potroiło się od połowy lat 70-tych dwudziestego wieku. COVID, starzenie się oraz wzrost dochodów podniosły świadomość zdrowego stylu życia i powodują zwrócenie uwagi na wydłużeniu ludzkiego życia oraz, co ważniejsze, liczby zdrowo przeżytych lat. Jest to też ważne pod kątem wpływu na wzrost gospodarczy. Goldman Sachs szacuje, że PKB w Stanach Zjednoczonych byłoby ponad 10% wyższe, gdyby złe warunki życiowe nie ograniczały podaży pracowników.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama