Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Serinus Energy Plc: Raport z oceny złóż stanowiących aktywa KUB-Gas LLC sporządzony przez RPS Energy - korekta (2011-02-10)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 10:Korekta - Aktualizacja raportu niezależnego eksperta nt. oceny rezerw i zasobów warunkowych na obszarach koncesji na Ukrainie

Firma: KULCZYK OIL VENTURES INC.
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO









Raport bieżący nr 10 / 2011 K





Data sporządzenia: 2011-02-10
Skrócona nazwa emitenta
KULCZYK OIL VENTURES INC.
Temat
Korekta - Aktualizacja raportu niezależnego eksperta nt. oceny rezerw i zasobów warunkowych na obszarach koncesji na Ukrainie
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne
Treść raportu:
Kierownictwo Wyższego Szczebla KULCZYK OIL VENTURES INC. (Spółka, Emitent, KOV) informuje, w raporcie bieżącym nr 10/2011 z dnia 10 lutego 2011 r. wystąpiła omyłka polegająca na przedstawieniu danych sprzed korekty RPS Energy:

było:
Zgodnie z raportem RPS Energy według stanu na 1 stycznia 2011 r. zasoby warunkowe (przed opłatami i rentami za nadania górnicze i opodatkowaniem) dla pól Olgowskoje i Makiejewskoje są w kategorii Best Estimate (2C) o 539% wyższe od danych przytoczonych w Prospekcie zgodnie z uzupełnieniem ekspertyzy przekazanym przez RPS Energy w listopadzie 2009 r. (14,63 Bcf czyli 2,44 MMboe) i w kolejnych kategoriach tych zasobów przedstawiają się następująco:

Low Estimate (1C): 21,8 BCFE czyli 3,6 MMBOE
Best Estimate (2C): 93,3 BCFE czyli 15,6 MMBOE
High Estimate (3C): 246,5 BCFE czyli 41,1 MMBOE

powinno być:
Zgodnie z raportem RPS Energy według stanu na 1 stycznia 2011 r. zasoby warunkowe (przed opłatami i rentami za nadania górnicze i opodatkowaniem) dla pól Olgowskoje i Makiejewskoje są w kategorii Best Estimate (2C) o 434% wyższe od danych przytoczonych w Prospekcie zgodnie z uzupełnieniem ekspertyzy przekazanym przez RPS Energy w listopadzie 2009 r. (14,63 Bcf czyli 2,44 MMboe) i w kolejnych kategoriach tych zasobów przedstawiają się następująco:

Low Estimate (1C): 17,1 BCFE czyli 2,9 MMBOE
Best Estimate (2C): 77,9 BCFE czyli 13,0 MMBOE
High Estimate (3C): 211,5 BCFE czyli 35,2 MMBOE

Pełna treść raportu po uwzględnieniu korekty:

Kierownictwo Wyższego Szczebla KULCZYK OIL VENTURES INC. (Spółka, Emitent, KOV) informuje, iż w dniu 10 lutego 2011 r. otrzymało raport z oceny złóż stanowiących aktywa KUB-Gas LLC (spółki zależnej od Emitenta), sporządzony przez RPS Energy – niezależną, inżynieryjną firmę konsultingową specjalizującą się w ocenie aktywów naftowych i gazowych.

Raport zawiera dane szacunkowe ukraińskich rezerw KOV według stanu na 1 stycznia 2011 r. obejmujących cztery pola: Olgowskoje, Makiejewskoje, Wiergunskoje i Krutogorowskoje. Dodatkowo, dla koncesji Olgowskoje i Makiejewskoje RPS Energy przekazała zaktualizowane na 1 stycznia 2011 r. oszacowania zasobów warunkowych.

Rezerwy KOV na Ukrainie były przedmiotem wcześniejszej ekspertyzy RPS Energy przygotowanej dla Spółki według stanu na 1 kwietnia 2009 r. oraz przeglądu aktualizującego według stanu na 1 października 2010 r. o czym Spółka informowała odpowiednio w Prospekcie emisyjnym KULCZYK OIL VENTURES INC. (Załącznik D1) oraz w raporcie bieżącym nr 49/2010 z dnia 18 listopada 2010 r. Oszacowanie zasobów warunkowych KOV na Ukrainie przez RPS Energy znalazło się natomiast w przekazanym Spółce w listopadzie 2009 r. dokumencie, stanowiącym uzupełnienie ekspertyzy RPS Energy z 1 kwietnia 2009 r. Dokument ten został wskazany w Prospekcie emisyjnym KULCZYK OIL VENTURES INC. (Załącznik D2).

Zgodnie z raportem RPS Energy według stanu na 1 stycznia 2011 r. zasoby warunkowe (przed opłatami i rentami za nadania górnicze i opodatkowaniem) dla pól Olgowskoje i Makiejewskoje są w kategorii Best Estimate (2C) o 434% wyższe od danych przytoczonych w Prospekcie zgodnie z uzupełnieniem ekspertyzy przekazanym przez RPS Energy w listopadzie 2009 r. (14,63 Bcf czyli 2,44 MMboe) i w kolejnych kategoriach tych zasobów przedstawiają się następująco:

Low Estimate (1C): 17,1 BCFE czyli 2,9 MMBOE
Best Estimate (2C): 77,9 BCFE czyli 13,0 MMBOE
High Estimate (3C): 211,5 BCFE czyli 35,2 MMBOE

gdzie:
•BCFE - oznacza ekwiwalent miliarda stóp sześciennych i jest jednostką miary objętości kondensatu, w której 1 baryłka kondensatu jest ekwiwalentem 6 mln stóp sześciennych ("Mcf") gazu ziemnego.
•MMBOE – oznacza milion baryłek ekwiwalentu ropy naftowej
•Gaz ziemny mierzony w miliardach stop sześciennych ("BCF") stanowi od 95 do 96 proc. w każdej z pozycji bilansu rezerw, resztę stanowi kondensat.

Przyszłe przeklasyfikowanie zasobów warunkowych w rezerwy wymaga przygotowania realnego planu rozwoju, od którego będzie zależała wysokość spodziewanego wydobycia.

Od momentu otrzymania przez Emitenta poprzedniego raportu RPS miały miejsce niewielkie zmiany w wysokości rezerw przypisanych do poszczególnych pól ze względu na pewne modyfikacje w metodzie badawczej RPS. Według RPS Energy rezerwy (przed opłatami i rentami za nadania górnicze i opodatkowaniem) na dzień 1 stycznia 2011 r. przedstawiają się następująco:

Potwierdzone (1P):
styczeń 2011 r.: 29,6 BCFE czyli 4,9 MMBOE
październik 2010 r.: 33,9 BCFE czyli 5,6 MMBOE

Potwierdzone + Prawdopodobne (2P):
styczeń 2011 r.: 45,7 BCFE czyli 7,6 MMBOE
październik 2010 r.: 43,9 BCFE czyli 7,3 MMBOE

Potwierdzone + Prawdopodobne + Możliwe (3P):
styczeń 2011 r.: 62,0 BCFE czyli 10,3 MMBOE
październik 2010 r.: 53,4 BCFE czyli 8,9 MMBOE

Przyszły wzrost rezerw spodziewany jest z przeklasyfikowania zasobów warunkowych zdefiniowanych dla pól Olgowskoje i Makiejewskoje oraz ze spodziewanego rozwoju tych pól. Potencjał dodatkowych wzrostów tkwi także w zasobach warunkowych powiązanych z polami Wiergunskoje i Krutogorowskoje. Aktualna wycena RPS nie uwzględniła przewidzianych przez KOV do wdrożenia nowych technik wydobywczych powszechnie stosowanych na świecie, zwiększających wydajność produkcji, takich jak wydobycie z dwóch horyzontów (dual completion), czy stosowanie sprężarek gazu. W nowej ocenie stwierdzono również, że istnieją dodatkowe zasoby gazu zlokalizowane w konwencjonalnych, ale stosunkowo cienkich pokładach, z których powinno być możliwe wydobycie komercyjne, po zastosowaniu techniki szczelinowania. Do czasu, aż KOV nie potwierdzi skuteczności zastosowania tej metody na terenie swoich koncesji, zasoby te nie będą mogły być sklasyfikowane.

Program prac KUB-Gas na Ukrainie na rok 2011 koncentruje się głównie na wszechstronnym i efektywnym wydobyciu z pól Olgowskoje i Makiejewskoje. Odbywać się to będzie poprzez wykonanie nowych odwiertów, wydobycie z nowych stref poprzez istniejące odwierty, eksploatację z dwóch horyzontów, stymulację wydobycia z zastosowaniem nowoczesnych, zaawansowanych technicznie metod, stosowanych powszechnie w innych regionach świata, a także poprzez skuteczną realizację strategii kompresji.


Podstawowe pojęcia:

- "Zasoby Warunkowe" to ilości ropy naftowej lub gazu ziemnego, które według szacunków na dany dzień mogą potencjalnie zostać pozyskane ze znanych akumulacji przy zastosowaniu istniejącej technologii lub postępu technicznego, ale które nie osiągnęły jeszcze stopnia zaawansowania pozwalającego na komercyjne zagospodarowanie ze względu na jedno lub więcej uwarunkowań. Uwarunkowania te mogą mieć charakter ekonomiczny, prawny, środowiskowy, polityczny, jak też wypływać z regulacji lub braku rynku. Zasoby Warunkowe dzielą się na kategorie: Low Estimate (1C), Best Estimate (2C) i High Estimate (3C), w relacji do stopnia pewności związanego z szacunkami, a w zależności ekonomicznej opłacalności mogą być dzielone na podkategorie.
“Low Estimate (1C)" uważane jest za ostrożny szacunek ilości zasobów warunkowych, które będą faktycznie pozyskane. Jest wysoce prawdopodobne, że ilości pozyskane w rzeczywistości, przekroczą oszacowania. W kategoriach rachunku prawdopodobieństwa oznaczać to będzie co najmniej 90% prawdopodobieństwo (P90), że ilości pozyskane będą równe lub wyższe niż ostrożny szacunek.
“Best Estimate (2C)" uważane jest za wyważony szacunek ilości zasobów warunkowych, które będą faktycznie pozyskane. Jest wysoce prawdopodobne, że ilości pozyskane w rzeczywistości, będą niższe lub wyższe od oszacowań. W kategoriach rachunku prawdopodobieństwa oznaczać to będzie co najmniej 50% prawdopodobieństwo (P50), że ilości pozyskane będą równe lub wyższe niż wyważony szacunek.
“High Estimate (3C)" uważane jest za optymistyczny szacunek ilości zasobów warunkowych, które będą faktycznie pozyskane. Jest mało prawdopodobne, że ilości pozyskane w rzeczywistości, przekroczą oszacowania. W kategoriach rachunku prawdopodobieństwa oznaczać to będzie co najmniej 10% prawdopodobieństwo (P10), że ilości pozyskane będą równe lub wyższe niż optymistyczny szacunek.

- "Rezerwy" są to zasoby węglowodorów, które oczekuje się, że będą komercyjnie zdatne do wydobycia w wyniku realizacji projektów zagospodarowania ze znanych akumulacji, od określonej daty, pod określonymi warunkami. Rezerwy muszą spełniać cztery kryteria: muszą być odkryte, zdatne do wydobycia, w ilościach zdatnych do komercyjnego wydobycia i obecne w złożu (na dzień oceny) w oparciu o zastosowany projekt zagospodarowania. Rezerwy dzieli się dalej według prawidłowości oszacowania, a następnie według zaawansowania projektu i/lub statusu zagospodarowania i wydobycia.

- "Zasoby Potwierdzone" to wielkości wydobycia węglowodorów, które na podstawie analiz geologicznych i danych inżynieryjnych można oszacować z rozsądną pewnością jako komercyjnie zdatne do wydobycia od określonej daty, ze znanych horyzontów złożowych i w określonych warunkach gospodarczych, z wykorzystaniem określonych metod operacyjnych i w oparciu o określone regulacje administracyjne.

- "Zasoby Prawdopodobne" to takie dodatkowe Rezerwy, w wypadku których ustalone na podstawie analiz geologicznych i danych inżynieryjnych szanse wydobycia są niższe niż w wypadku Zasobów Potwierdzonych, ale wyższe niż w przypadku Zasobów Możliwych.

- "Zasoby Możliwe" to takie dodatkowe Rezerwy, w wypadku których ustalone na podstawie analiz geologicznych i danych inżynieryjnych szanse wydobycia są niższe niż w wypadku Zasobów Prawdopodobnych. Prawdopodobieństwo, że rzeczywiste wydobyte ilości będą równe lub przekroczą sumę Zasobów Potwierdzonych, Prawdopodobnych i Możliwych wynosi 10%.

MESSAGE (ENGLISH VERSION)






PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis
2011-02-10 Jakub Korczak Wiceprezes Jakub Korczak

Cena akcji Serinus

Cena akcji Serinus w momencie publikacji komunikatu to None PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Serinus aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Serinus.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama