Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Investment Friends SE: SA-Q1 2007 - korekta (2007-07-31)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 39:Korekta raportu okresowego (I kwartał 2007 roku)

Firma: BUDVAR CENTRUM SPÓŁKA AKCYJNA
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO









Raport bieżący nr 39 / 2007





Data sporządzenia: 2007-07-31
Skrócona nazwa emitenta
BUDVAR CENTRUM S.A.
Temat
Korekta raportu okresowego (I kwartał 2007 roku)
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
Zarząd BUDVAR Centrum SA informuje, że w raporcie okresowym za I kwartał 2007 roku opublikowanym w dniu 5 maja 2007 roku, w informacjach dodatkowych do raportu kwartalnego w punkcie opisującym zasady przyjęte przy sporządzeniu raportu, w szczególności informacje o zmianach stosowanych zasad (polityki) rachunkowości oraz informacje o istotnych zmianach wielkości szacunkowych, w tym o korektach z tytułu rezerw, rezerwie i aktywach
z tytułu odroczonego podatku dochodowego, błędnie została podana informacja, że Spółka stosuje Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej i zgodnie z tymi standardami zostało sporządzone pierwsze kwartalne sprawozdanie finansowe.
Podano: "Spółka stosuje Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej i zgodnie z tymi standardami zostało sporządzone pierwsze kwartalne sprawozdanie finansowe. W sprawozdaniu finansowym zaprezentowano stany aktywów i pasywów na dzień 31 marca 2007 roku, a pozycje rachunku zysków i strat za okres od 01 stycznia do 31 marca 2007 roku. Jako dane porównywalne zaprezentowano stany aktywów i pasywów na dzień 31 marca 2006 roku, a pozycje rachunku zysków i strat za okres od 01 stycznia do 31 marca 2006 roku".
Powinno być: " BUDVAR CENTRUM SA stosuje zasady i metody rachunkowości zgodne z ustawą z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości – zwane dalej PZR (Dz. U. Nr 76 poz.694 z 2002r. z późniejszymi zmianami).
Zarząd BUDVAR Centrum SA dokonał wstępnej identyfikacji obszarów występowania różnic oraz ich wpływu
na wartość kapitałów własnych (aktywów netto) i wyniku finansowego pomiędzy niniejszym publikowanym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z polskimi zasadami rachunkowości a sprawozdaniem finansowym, które zostałoby sporządzone zgodnie z MSSF.
W tym celu Zarząd BUDVAR Centrum SA wykorzystał najlepszą wiedzę o spodziewanych standardach i interpretacjach oraz zasadach rachunkowości, które miałyby zastosowanie przy sporządzaniu sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF.
Na podstawie § 7 ust. 2 ww. Rozporządzenia, pomimo dołożenia należytej staranności, Spółka nie może podać wartościowego uzgodnienia różnic w wyniku netto oraz w kapitale własnym pomiędzy sprawozdaniem finansowym
a danymi, które wynikałyby ze sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z MSSF, w odniesieniu do MSR 16 – Środki Trwałe, MSR 23 – Koszty finansowania zewnętrznego, MSR 21 – Skutki zmian kursów wymiany walut obcych, MSSF 1 – Zastosowanie MSR jako podstaw rachunkowości, MSR 12 – Odroczony podatek dochodowy, gdyż wskazanie tych danych w sposób wiarygodny nie jest możliwe, pomimo dołożenia należytej staranności.
W odniesieniu do MSR 16 Zarząd Spółki nie posiada jednoznacznych danych co do wartości rezydualnej poszczególnych kontrolowanych aktywów w postaci środków trwałych. Brak tych wartości uniemożliwia oszacowanie prawidłowego odpisu amortyzacyjnego, w oparciu o czas ekonomicznej użyteczności, w poszczególnych latach, który ma bezpośredni wpływ na wynik netto Spółki oraz na jego kapitały własne.
W odniesieniu do pozostałych Międzynarodowych Standardów Rachunkowości niepublikowanie wynika z ich nieistotnego wpływu na wyniki netto Spółki w poszczególnych okresach. Oszacowane wartości nie przewyższają
3 % wyniku netto.
Zdaniem Zarządu, analiza obszarów różnic oraz oszacowania ich wartości, bez sporządzenia kompletnego sprawozdania finansowego wg MSSF jest obarczona ryzykiem niepewności. Obszary występowania głównych różnic pomiędzy niniejszym publikowanym sprawozdaniem finansowym sporządzonym zgodnie z polskimi zasadami rachunkowości a sprawozdaniem finansowym, które zostałoby sporządzone zgodnie z MSSF:
1. MSR 8 – Polityki rachunkowości, zmiany w oszacowaniach oraz błędy
Zmiana polityki rachunkowości w postaci raportowania wyników zgodnie z MSSF znajduje się w zakresie MSSF 1. W ramach raportowania wyniku zgodnego z MSSF nie dokonywano jeszcze zmian polityk rachunkowości ani oszacowań.
2. MSR 16 – Środki trwałe
Rzeczowy majątek trwały ujęto według cen nabycia lub kosztów wytworzenia
Pozycja ta stanowi znaczącą część bilansu BUDVAR Centrum SA Jednocześnie jednak dla niektórych grup środków trwałych przyjęte stawki zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych powodują wydłużenie się okresu użyteczności dla Spółki środka trwałego ponad okres jego ekonomicznej użyteczności, co nie jest zgodne ze standardem.
MSR 16 wymaga odrębnego amortyzowania komponentów środka trwałego. Spółka nie rozpoznała wszystkich komponentów poszczególnych środków trwałych. Zastosowała zgodnie z ustawą o rachunkowości jedną stawkę amortyzacyjną dla każdego środka trwałego jako całości.
MSSF wymagają, aby koszt nabycia środka trwałego był amortyzowany do jego wartości rezydualnej przez okres jego wykorzystywania w jednostce. Spółka nie rozpoznała wartości rezydualnej poszczególnych środków trwałych.
3. MSR 23 – Koszty finansowania zewnętrznego
Według ustawy o rachunkowości kapitalizacja odsetek jest dopuszczalna w przypadku, gdy koszty te dotyczą odsetek od pożyczek, kredytów, zobowiązań służących sfinansowaniu zakupu lub budowy środka trwałego. W sprawozdaniach finansowych zgodnie z MSR 23 preferowane rozwiązanie zakłada, że koszty finansowe związane z finansowaniem inwestycji powinny być rozpoznane jako koszty w okresie, w którym zostały poniesione. W prezentowanym sprawozdaniu finansowych koszty finansowania zewnętrznego zwiększyły wartość początkową środków trwałych.
4. MSR 21 – Skutki zmian kursów wymiany walut obcych.
Różnice wynikające z wyceny pozycji walutowych wg kursu średniego NBP - w sprawozdaniu finansowym i w danych porównywalnych pozycje aktywów i pasywów wyrażone w walutach obcych zostały wycenione według kursu średniego NBP obowiązującego na dzień bilansowy. Zgodnie z punktem 23 MSR 21 "Skutki zmian kursów wymiany walut obcych", pozycje te na dzień bilansowy przelicza się przy zastosowaniu kursu zamknięcia, stanowiącego natychmiastowy kurs wymiany na dzień bilansowy. Kursem, po którym natychmiastowa wymiana jest możliwa, jest kurs kupna (w przypadku aktywów) lub sprzedaży (w przypadku pasywów) wiodącego banku emitenta. W przypadku sporządzania sprawozdania finansowego zgodnie z MSR różnice pomiędzy natychmiastowym kursem wymiany i kursem średnim NBP obciążyłyby wynik okresu, w którym przeliczenie nastąpiło oraz uległyby odwróceniu w okresie następnym.
5. MSSF 1- Zastosowanie MSR jako podstawy rachunkowości
Zgodnie z ustawą o rachunkowości należności z tytułu dostaw i usług zostały w sprawozdaniu finansowym wycenione kwocie wymagającej zapłaty, z zachowaniem ostrożnej wyceny, tj. po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące ich wartość. Tymczasem MSSF 1 wymaga, aby należności z tytułu dostaw i usług (o długim terminie wymagalności – powyżej 3 miesięcy) –wycenione były w skorygowanej cena nabycia MSR 39 (wartość początkowa nie w kwocie nominalnej, lecz wg MSR 18)
6. MSR 12 - Odroczony podatek dochodowy
Podatek odroczony uwzględniony w sprawozdaniu finansowym sporządzonym według MSR powinien uwzględnić w/w różnice między sprawozdaniem finansowym sporządzonym według MSR a sprawozdaniem finansowym sporządzonym według ustawy o rachunkowości.
7. MSR 1 - Prezentacja sprawozdań finansowych
Składniki poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego sporządzonego według polskich zasad rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej mogą się różnić w istotnym stopniu. Także zakres informacji dodatkowej zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości jest mniejszy od zakresu przewidzianego wymogami MSSF. Sporządzenie pełnego wykazu różnic w tym zakresie jest możliwe, gdy Spółka sporządzi pełne sprawozdanie finansowe według MSSF".






MESSAGE (ENGLISH VERSION)






PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis
2007-07-31 Marek Trzciński Prezes Zarządu Marek Trzciński

Cena akcji Ifsa

Cena akcji Ifsa w momencie publikacji komunikatu to None PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Ifsa aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Ifsa.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama