Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ferrum S.A.: Przyjęcie strategii rozwoju do roku 2029 – aktualizacja (2023-11-21)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 47:Przyjęcie „Strategii rozwoju FERRUM S.A. do roku 2029” – aktualizacja informacji w przedmiocie przeglądu opcji strategicznych

Firma: FERRUM SA
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO

Raport bieżący nr 47 / 2023
Data sporządzenia: 2023-11-21
Skrócona nazwa emitenta
FERRUM
Temat
Przyjęcie „Strategii rozwoju FERRUM S.A. do roku 2029” – aktualizacja informacji w przedmiocie przeglądu opcji strategicznych
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
Treść raportu:
W nawiązaniu m.in. do raportu bieżącego nr 4/2020 oraz raportów wcześniejszych dotyczących przeglądu opcji strategicznych, Zarząd FERRUM S.A. (Emitent, Spółka) informuje, że w dniu 21 listopada 2023 r. Rada Nadzorcza FERRUM S.A. pozytywnie zaopiniowała i zatwierdziła przyjętą przez Zarząd Spółki „Strategię rozwoju FERRUM S.A. do roku 2029” (Strategia).

Celem Strategii jest umocnienie pozycji FERRUM S.A. specjalizującej się w produkcji rur stalowych do przesyłu gazu ziemnego, ropy naftowej oraz rur wykorzystywanych w transporcie mediów w miejskich sieciach ciepłowniczych. Strategia koncentruje się na dążeniu do wzmocnienia innowacyjności i zrównoważonego rozwoju, a także zwiększenia zdolności Spółki do reagowania na zmieniające się otoczenie gospodarcze.

Poprzez realizację Strategii, Spółka zamierza osiągnąć wzrost efektywności operacyjnej i rentowności, z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Poniżej Spółka przekazuje wskazanie kluczowych kierunków i celów przyjętej Strategii.

• Wizja i misja Spółki

Wizja: Naszą wizją jest stać się europejskim liderem w produkcji innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań dla przemysłu energetycznego oraz uczestniczyć w rewolucji w zakresie sposobów przesyłu energii w postaci gazu, ropy oraz technologii wodorowych i amoniakalnych. Chcemy kształtować przyszłość energetyki, tworząc produkty, które zmniejszają zależność od paliw kopalnych.

Misja: Nasza misja polega na dostarczaniu klientom innowacyjnych i wysokiej jakości rozwiązań do przesyłu energii, opartych na najnowszych technologiach i zgodnych z normami zrównoważonego rozwoju. Pragniemy rozwijać się w zgodzie z wymaganiami ESG, przyczyniając się do poprawy jakości życia społeczności oraz ochrony środowiska. Nasze działania opierają się na zaangażowaniu pracowników, partnerów biznesowych i akcjonariuszy w budowę przyszłości opartej na zrównoważonym wzroście i innowacjach.

Przyjęta Strategia przewiduje dążenie do realizacji wyznaczonych celów strategicznych, w szczególności takich jak:

• Dywersyfikacja portfolio produktów

W ramach strategii długoterminowego rozwoju Spółka dąży do konsekwentnej dywersyfikacji portfolio produktów, aby zwiększyć odporność na zmieniające się warunki rynkowe oraz wykorzystać nowe możliwości biznesowe.

Celem Spółki jest wprowadzenie na rynek w ciągu 6 lat nowych produktów i nowych technologii.

Jednym z kluczowych elementów Strategii jest stopniowe zwiększanie udziału rur służących do przesyłu wodoru i amoniaku w portfolio produktowym Spółki w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na te innowacyjne technologie energetyczne.

Spółka planuje również inwestować w badania i rozwój (Emitent planuje rozbudowę laboratorium oraz zakup nowych urządzeń i maszyn, które umożliwią prowadzenie zaawansowanych analiz i testów), wdrażać nowe technologie produkcji rur oraz nawiązywać partnerstwa strategiczne (takie jak np. współpraca z SHM Systems oraz AGH w ramach projektu „Inteligentna Rura”, którego głównym celem jest opracowanie oraz wdrożenie innowacyjnego produktu pomiarowo-monitorującego rurociągi stalowe).

Spółka przewiduje również zakup linii wzdłużnego spawania rur czy modernizację linii produkcji rur.

• Zwiększenie udziałów rynkowych w segmencie rur wodorowych i amoniakalnych

Kluczowym elementem Strategii jest dążenie do wejścia na rynek rur wodorowych i amoniakowych, wykorzystując rosnący popyt na te produkty oraz przewagę konkurencyjną firmy. W okresie 6 lat Spółka będzie dążyć do zbudowania silnej pozycji na rynku rur wodorowych i amoniakowych, a jej celem jest zdobycie odpowiednio 20% i 10% udziałów w poszczególnych segmentach rynku do roku 2029.

Emitent planuje intensyfikację współpracy z kluczowymi klientami oraz partnerami branżowymi w celu pogłębiania rozumienia ich potrzeb i oczekiwań, oraz dostarczania rozwiązań spełniających ich wymagania.

• Wzrost udziałów rynkowych w Polsce i za granicą

W ramach strategii długoterminowego rozwoju Spółki, priorytetem jest dążenie do wzrostu udziałów rynkowych zarówno na rynku rodzimym, jak i na rynkach zagranicznych. Spółka stawia sobie za cel zdobycie większego wpływu na rynkach, na których aktualnie działa, poprzez umacnianie swojej pozycji oraz ekspansję na nowe obszary geograficzne.

• Opcje strategiczne dla ZKS FERRUM

W celu zwiększenia wydajności jak i potencjału rynkowego spółki zależnej ZKS FERRUM S.A. (ZKS FERRUM) Emitent przewiduje starania mające na celu rozszerzenie części działalności produkcyjnej ZKS FERRUM o lokalizację w Gdyni, co umożliwiłoby wydajniejszy proces logistyczny oraz dostęp do morskich szlaków transportowych.

Poza ww. działaniami w dalszym ciągu rozważana będzie opcja związana z ewentualną sprzedażą ZKS FERRUM. Środki pozyskane z takiej potencjalnej transakcji mogą być wykorzystane m. in. do redukcji zadłużenia Emitenta. Kroki te miałyby na celu wzmocnienie stabilności finansowej i zwiększenie elastyczności finansowania dalszego rozwoju.

Jednocześnie Emitent wskazuje, że w zakresie potencjalnej sprzedaży pakietu akcji ZKS FERRUM, czy zapewnienia odpowiedniej struktury finansowania działalności Spółki i Grupy Kapitałowej, przyjęcie Strategii stanowi podsumowanie dotychczasowego przeglądu opcji strategicznych, lecz w tym zakresie przyjęcie Strategii nie zamyka tego przeglądu i poszukiwania rozwiązań.

Ostateczna decyzja dotycząca przyszłości ZKS FERRUM, czy to poprzez relokację, sprzedaż lub inną strategię, powinna być podjęta na podstawie dogłębnej analizy i zrozumienia konsekwencji dla wszystkich zainteresowanych stron, w szczególności pracowników ZKS FERRUM i akcjonariuszy FERRUM S.A.

• Redukcja zadłużenia

W ramach strategii finansowej priorytetem Spółki jest konsekwentna redukcja zadłużenia oraz osiągnięcie optymalnego poziomu kapitału obrotowego, zapewniającego stabilność finansową i elastyczność operacyjną. Jednym z kluczowych działań jest dążenie do systematycznego ograniczania zadłużenia, zarówno poprzez spłatę istniejących zobowiązań, jak i refinansowanie ich nowymi kredytami bankowymi. Przy zachowaniu odpowiedniej równowagi między długoterminowym a krótkoterminowym finansowaniem, Emitent planuje skupić się na redukcji kosztów obsługi długu oraz poprawie wskaźnika zadłużenia do kapitału własnego.

Priorytetem FERRUM S.A. w obszarze finansowym jest reorientacja posiadanego zadłużenia poprzez przesunięcie jego ciężaru z akcjonariuszy Spółki na bankowe instytucje finansowe.

• Przeniesienie aktywów produkcyjnych na tereny przemysłowe

Ważnym aspektem Strategii jest opcja przekształcenia modelu operacyjnego Spółki poprzez przeniesienie aktywów wytwórczych na tereny przemysłowe poza centrum miasta Katowice. Istnieje możliwość dołączenia do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co mogłoby także przynieść Emitentowi korzyści podatkowe.

Głównym celem relokacji byłoby stworzenie zoptymalizowanego środowiska pracy, w tym utrzymanie wykwalifikowanej załogi, które umożliwią poprawę efektywności produkcji oraz zapewnią dostęp do niezbędnych zasobów.

• ESG

Strategia uwzględnia także rosnące znaczenie regulacji Environmental, Social, Governance [ESG] i zobowiązanie Spółki do działań zgodnych z tą koncepcją, obejmującą odpowiedzialność środowiskową, społeczną i zarządzanie. Wdrażanie norm ESG oraz działania proekologiczne stanowią integralną część wszystkich obszarów Strategii.

Przy wdrażaniu normy ESG, planowane jest dążenie do minimalizacji śladu ekologicznego Spółki oraz zwiększenia pozytywnego jej wpływu na społeczeństwo i środowisko. Emitent przywiązuje dużą wagę do odpowiedzialnej gospodarki zasobami naturalnymi, ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz wspierania inicjatyw związanych z ochroną przyrody i zrównoważonym wykorzystaniem zasobów. Planowane jest również aktywne angażowanie się w społeczności lokalne, inicjatywy edukacyjne i projekty społeczne, w celu przyczyniania się do tworzenia lepszych warunków życia.

MESSAGE (ENGLISH VERSION)

PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis
2023-11-21 Krzysztof Kasprzycki Prezes Zarządu Krzysztof Kasprzycki
2023-11-21 Honorata Szlachetka Wiceprezes Zarządu Honorata Szlachetka

Cena akcji Ferrum

Cena akcji Ferrum w momencie publikacji komunikatu to 3.48 PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Ferrum aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Ferrum.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama