Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ČEZ, a.s.: Porozumienie z Komisją Europejską dot. zobowiązania się do sprzedania jednej z elektrowni (2013-02-28)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 11:ČEZ zatwierdził zmienione porozumienie z Komisją Europejską, w której zobowiązuje się do sprzedania jednej z elektrowni Počerady, Chvaletice lub wspólnie elektrowni Tisová i Mělník 3

Firma: CEZ, a.s.
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO









Raport bieżący nr 11 / 2013





Data sporządzenia: 2013-02-28
Skrócona nazwa emitenta
CEZ, a.s.
Temat
ČEZ zatwierdził zmienione porozumienie z Komisją Europejską, w której zobowiązuje się do sprzedania jednej z elektrowni Počerady, Chvaletice lub wspólnie elektrowni Tisová i Mělník 3
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
Zarząd i Rada nadzorcza ČEZ dziś zatwierdziły zmienione porozumienie z Komisją Europejską, które oznacza zasadniczy krok w kierunku ukończenia postępowania wobec prowadzonego przez Komisję Europejską od 2009 roku przeciwko spółce ČEZ. ČEZ już w czerwcu ubiegłego roku zaoferował KE, że ukończy postępowanie w ten sposób, to znaczy konkretnie przez zobowiązanie się do sprzedania którejś z elektrowni Počerady, Chvaletice, Dětmarovice lub wspólnie elektrowni Tisová i Mělník 3. We wszystkich przypadkach chodzi o elektrownie, gdzie ČEZ nie planuje zasadniczej modernizacji, ale stopniowe obniżanie produkcji w zależności od osiągania końca żywotności technicznej poszczególnych urządzeń. Zmienione porozumienie już nie obejmuje elektrowni Dětmarovice. Porozumienie to wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

ČEZ niezwłocznie w czerwcu ubiegłego roku rozpoczął proces sprzedaży tych elektrowni i otrzymał oferty kupienia elektrowni Počerady, Chvaletice i Dětmarovice. Jednocześnie Komisja Europejska przeprowadziła tzw. "market test“, czyli publiczne badanie opinii o warunkach proponowanego porozumienia. Wyniki market testu potwierdziły dopuszczalność tego porozumienia dla uczestników rynku. W ostatnich miesiącach przebiegały jednak dyskusje ČEZ i Komisji Europejskiej, które zakończyły się porozumieniem o ograniczeniu zobowiązania sprzedaży tylko na elektrownie Počerady, Chvaletice lub Tisova i Mělník 3 (tzn., że elektrownia Dětmarovice została wyłączona z grupy elektrowni, sprzedaż których jest warunkiem ukończenia postępowania). Głównym powodem wyłączenia Dětmarovic jest zapewnienie pełnej porównywalności między poszczególnymi wariantami zobowiązań, przede wszystkim z punktu widzenia paliwa – węgla brunatnego.

Ze względu na jakość uzyskanych ofert zakupu elektrowni i ze względu na stopień zaawansowania pertraktacji spółki ČEZ ze spółką Czech Coal o długoterminowych dostawach węgla dla elektrowni Počerady, ČEZ uważa za najbardziej prawdopodobne to, że spełni warunki porozumienia z Komisją Europejską sprzedając elektrownię Chvaletice.

W przypadku elektrowni Dětmarovice ČEZ rozważa sprzedaż na podstawie otrzymanych ofert również w sytuacji, kiedy taka transakcja nie będzie miała związku z ukończeniem postępowania Komisji Europejskiej.

Ukończenie postępowania na podstawie porozumienia jest w zakresie europejskiego prawa o konkurencji normalną praktyką. Komisja w takim przypadku przyjmie zobowiązania zaproponowane przez podmiot będący przedmiotem postępowania i ukończy całe postępowanie bez dalszego dochodzenia i ustalania, czy spółka dopuściła się czegoś niezgodnego z prawem. Z punktu widzenia Komisji porozumienie zapewnia dostateczne wzmocnienie konkurencji na rynku tak, że nie trzeba dalej kontynuować dochodzenia.

Wszystkie postępowania w zakresie prawa o konkurencji wszczęte przez Komisję w ciągu ostatnich 10 lat, które dotyczyły spółek energetycznych (np. RWE, E.ON, Gaz de France lub ENI), zostały wcześniej czy później ukończone tą formą. Porozumienie nie oznacza, że spółki naruszyły prawo o konkurencji. Spółki zazwyczaj wybierają to rozwiązanie wtedy, kiedy zobowiązania, które Komisja akceptuje jako dostateczne, nie są sprzeczne z długoterminową strategią firmy i nie prowadzą do naruszenia jej interesów ekonomicznych, a przy tym zapobiegają dalszemu kosztownemu procesowi, który mógłby się ciągnąć latami.

Rozwój dochodzenia

Komisja przeprowadziła w listopadzie 2009 roku bez uprzedzenia kontrolę w spółce ČEZ, a.s. i jej spółce córce Severočeské doly, a.s. W ówczesnym stanowisku Komisja podała, że domniemane postępowanie niezgodne z prawem o konkurencji mogło mieć na celu wyeliminowanie istniejących lub potencjalnych konkurentów z rynku hurtowego energii elektrycznej, oraz podniesienie cen na rynku hurtowym energii elektrycznej w RC.

ČEZ obalił wszystkie zasadnicze zarzuty Komisji przedkładając szereg dowodów.

Komisja następnie postanowiła dalej prowadzić dochodzenie w ramach postępowania, które wszczęła w lipcu 2011 roku, tylko w zakresie rzekomego blokowania mocy przesyłowej w węźle Výškov projektem budowy elektrowni parogazowej Počerady, z powodu której rzekomo nie miał dostać do dyspozycji potrzebnej mocy przesyłowej projekt budowy elektrowni węglowej spółki Mostecká uhelná. Podejrzenie jest z punktu widzenia ČEZ nieuzasadnione, ponieważ w zakresie rezerwacji mocy przesyłowych postępował zawsze zgodnie z obowiązującymi przepisami a kwestionowany przez Komisję projekt został regularnie zatwierdzony jako korzystny ekonomicznie i ważny strategicznie, a dziś jest już prawie dokończony.

Warunki porozumienia i dalsze postępowanie spółki ČEZ

Warunki porozumienia zadowalają obie strony. Sprzedaż niektórych elektrowni jest zgodna ze strategią ČEZ polegającą na eksploatowaniu w przyszłości tylko zmodernizowanych elektrowni węglowych i jednocześnie, z punktu widzenia Komisji Europejskiej, chodzi o pożądane wzmocnienie konkurencji na rynku.

We wcześniej przyjętej strategii rozwoju swojego portfela środków produkcji ČEZ postanowił zasadniczo inwestować w RC tylko w modernizację elektrowni w zagłębiach węglowych, dla których ČEZ ma zapewniony węgiel z własnych źródeł, zatem bez ryzyka sporów komercyjnych o dostawy węgla. Chodzi o elektrownie Ledvice, Tušimice i Prunéřov, w które ČEZ inwestuje tak, aby spełniły wszelkie normy ekologiczne (aby zasadniczo wzrosła ich sprawność energetyczna i obniżyły się emisje CO2 w porównaniu z obecnym stanem) i aby była możliwa ich eksploatacja przez następne dziesiątki lat.

Pozostałe elektrownie węglowe ČEZ eksploatuje zgodnie ze wszystkimi normami legislatywnymi, ale w ich przypadku nie planuje inwestowania porównywalnych środków, które przyniosłyby zasadnicze zmiany ich parametrów technologicznych lub żywotności. ČEZ planował stopniowe zmniejszanie produkcji tych elektrowni w zależności od dostępności węgla, wielkości inwestycji niezbędnych do spełnienia w przyszłości ograniczeń emisyjnych, aktualnej sytuacji na rynku i alternatywnych możliwości zapewnienia dostaw ciepła tam, gdzie elektrownie ČEZ są podłączone do systemów centralnego zaopatrzenia w ciepło. Elektrownie w tej grupie mają w portfelu ČEZ z powyższych powodów ograniczoną wartość strategiczną. Dla pozostałych uczestników rynku elektrownie te mogą jednak mieć dużo większe znaczenie – chodzi przecież o należycie utrzymywane obiekty, które przeważnie są w stanie funkcjonować następnych 10-15 lat, i które znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach z wszelką infrastrukturą potrzebną do eksploatowania elektrowni na węgiel, ewentualnie na inne paliwo (gaz, biomasa). Chodzi zatem o aktywa, które umożliwią uczestnikom rynku natychmiastowe (tzn. bez czasochłonnego procesu planowania, zatwierdzania i budowy nowej elektrowni) uzyskanie pozycji w produkcji energii elektrycznej, i jednocześnie przynoszą różne możliwości rozwoju danych lokalizacji w przyszłości.

MESSAGE (ENGLISH VERSION)






ČEZ Approved Amended Settlement Agreement with the European Commission,
and Commits Under the Agreement to Divest Either the Počerady or the
Chvaletice Power Plant, or the Tisová and the Mělník 3 Power Plants
Combined


The Board of Directors and the Supervisory Board of ČEZ have today
approved an amended version of the Settlement Agreement with the
European Commission, which represents a major step towards putting an
end to the investigation conducted by the European Commission against
ČEZ since 2009. Already in June 2012, ČEZ offered the EC to conclude the
investigation in this manner; that is by committing to sell one of the
following power plants: Počerady, Chvaletice, Dětmarovice, or Tisová
together with Mělník 3. All of these are power plants for which ČEZ does
not plan any major upgrades but rather foresees their gradual shut down
as the facilities reach the end of their technical service life. The
amended Agreement no longer mentions the Dětmarovice power plant. This
Agreement will take force once it has been approved by the European
Commission.


In June of last year, ČEZ without delay initiated a process to divest
some of these power plants and received offers for the power plants of
Počerady, Chvaletice, and Dětmarovice. At the same time, the European
Commission conducted a “market test” in which it sought public comments
on the terms and conditions of the proposed agreement. The market test
results confirmed that the agreement was acceptable for the relevant
market players. Nevertheless, talks continued over the past months
between ČEZ and the European Commission, resulting in an agreement to
limit the divestment commitment only to the fossil-fuel power plants of
Počerady, Chvaletice or Tisová with Mělník 3 (i.e., the Dětmarovice
power plant was excluded from the group of power plants, the sale of
which constitutes a precondition for the EC to conclude the
investigation). The main reason for excluding the Dětmarovice power
plant was to ensure that the commitment options are comparable in terms
of fuel – brown coal.


In view of the quality of the offers received to buy the power plants
and considering the fact that ČEZ is in an advanced phase of
negotiations with Czech Coal on long-term coal supply to the Počerady
power plant, ČEZ considers it most likely that it will fulfill the
requirements of the Settlement Agreement with the European Commission by
divesting the Chvaletice power plant.


As for the Dětmarovice power plant, ČEZ has been considering selling
this asset based on the offers received even though such a transaction
has no longer anything to do with the conclusion of the European
Commission’s investigation.


Putting an end to an investigation by means of a settlement agreement is
a common practice under the European competition law. In such a case,
the Commission accepts the commitments offered by the investigated
entity and stops the entire procedure without further examining and
determining whether the company has actually engaged in a specific
illegal conduct. From the Commission’s viewpoint, the settlement
sufficiently increases competition in the market and renders any further
investigation unnecessary.


All procedures under the competition law initiated by the Commission
over the past 10 years, which pertained to energy businesses (such as
RWE, E.ON, Gaz de France or ENI), were sooner or later concluded by
means of settlement. A settlement does not mean that the company
concerned has breached the competition law. Business usually opt for
this solution if their commitments, accepted by the Commission as
sufficient, do not go against the company’s long-term strategy and are
not harmful to their economic interests; this allows them to prevent a
continued costly procedure that might protract for years.


Investigation Results


In November 2009, the Commission conducted an unexpected inspection of
the premises of ČEZ, a.s. and its subsidiary, Severočeské doly, a.s. In
its statement from that time, the Commission stated that the alleged
anti-competition conduct might aim at barring the existing or potential
competitors from the electricity wholesale market and lead to higher
wholesale prices of electricity in the Czech Republic.


After presenting abundant evidence, ČEZ successfully rebutted all major
accusations from the Commission.


Next, the Commission resolved to continue its investigation, under a
procedure initiated in July 2011, only in respect of a suspected
blocking of transmission capacity at the Výškov node by planning to
build a combined cycle power plant in Počerady. Due to this plan,
Mostecká uhelná’s plan to build a coal-burning power plant was allegedly
not granted the required transmission capacity. From ČEZ’ viewpoint,
this allegation is ungrounded since, when reserving the transmission
capacity, ČEZ always proceeding in line with the legislation in force
and the above project had duly been approved as economically beneficial
and strategically significant. Today, this project is in its final phase
of implementation.


Settlement Conditions and Further Steps by ČEZ


The settlement terms and conditions are satisfactory for both parties.
The divestment of some power plants is consistent with ČEZ’ strategy to
operate just upgraded coal power plants in the future; at the same time,
the European Commission views it as a desirable step toward increasing
competition in the market.


In its strategy for developing its power plant portfolio adopted
earlier, ČEZ namely decided to invest in the Czech Republic
significantly only in upgrading coal-basin power plants to which ČEZ can
supply coal from its own mines, without facing a risk of commercial
disputes over coal supply. This applies to the power plants in Ledvice,
Tušimice, and Prunéřov, in which ČEZ has invested substantially to
ensure they meet all relevant environmental standards (to significantly
improve their efficiency and reduce CO2 emissions compared to the
present levels), and to make them operable for the decades to come.


ČEZ operates the remaining coal power plants in accordance with the
applicable legislation but does not plan to invest comparable capital
amounts in them that would significantly change their technology
parameters or service life. ČEZ plans to gradually phase out these
facilities depending on coal supply availability, investments required
to meet future emission limits, current market situation, and
alternative options for supplying heat in locations where the power
plants of ČEZ are connected to central heating systems. For these
reasons, power plants in this category have limited strategic value in
ČEZ’ portfolio. Nevertheless, they may be far more valuable for other
market players as they represent properly maintained facilities that can
usually be operated for another 10-15 years and that are situated in
attractive locations with all the infrastructure required to operate a
coal power plant, potentially convertible to a different kind of fuel
(gas, biomass). With these assets, other market players may immediately
(i.e., without a time-consuming process of planning, having approved,
and building a new source of power) gain a foothold in the power
generation market; at the same time, there are various options how to
develop the given facilities in the future.


PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis

Cena akcji Cez

Cena akcji Cez w momencie publikacji komunikatu to None PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Cez aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Cez.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama