Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rainbow Tours S.A.: Informacja o niestosowaniu niektórych zasad ładu korporacyjnego (2014-04-02)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 2/2014:Informacja o niestosowaniu niektórych zasad ładu korporacyjnego

Firma: RAINBOW
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

Zarząd Rainbow Tours Spółki Akcyjnej z siedziba w Łodzi (\"Spółka\"), działając na podstawie § 29 ust. 3 Regulaminu Giełdy informuje niniejszym, że przyjął do stosowania i podlega zasadom ładu korporacyjnego opublikowanym w dokumencie \"Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW\", stanowiącym załącznik do Uchwały Nr 19/1307/2012 Rady Giełdy z dnia 21 listopada 2012 roku, za wyjątkiem następujących zasad ładu korporacyjnego, które nie są stosowane przez Spółkę w sposób trwały lub incydentalny:
[Część II - Dobre praktyki realizowane przez zarządy spółek giełdowych]
Zasada II 1.2a [incydentalne niezastosowanie zasady ładu korporacyjnego]
\"Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa: (...) 2a) corocznie, w czwartym kwartale - informację o udziale kobiet i mężczyzn odpowiednio w zarządzie i w radzie nadzorczej spółki w okresie ostatnich dwóch lat, (...)\"
Z uwagi na niezamierzone przeoczenie, zasada ta nie została w IV-tym kwartale 2013 roku zastosowana, przy czym informacje o składzie osobowym członków zarządu i rady nadzorczej Spółki znajdują się na stronie internetowej Spółki, a także wynikają pośrednio z treści innych informacji upublicznianych na stronie internetowej Spółki, w tym wynikają z treści publikowanych raportów bieżących i okresowych Spółki. Spółka zamierza wprost stosować przedmiotową zasadę.
Zasada II 1.6 [trwałe niestosowanie zasady ładu korporacyjnego]
\"Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa: (...) 6) roczne sprawozdania z działalności rady nadzorczej,
z uwzględnieniem pracy jej komitetów, wraz z przekazaną przez radę nadzorczą oceną pracy rady nadzorczej oraz systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki, (...)\"
Zasada ta nie jest stosowana w zakresie odnoszącym się do zamieszczania na korporacyjnej stronie internetowej Spółki rocznego sprawozdania z pracy komitetów Rady Nadzorczej. W Radzie Nadzorczej Spółki nie wyodrębniono komitetów, w tym komitetu audytu, a wszyscy członkowie Rady wykonują obowiązki kolegialnie. Informacje na temat działalności Rady Nadzorczej Spółki przekazywane są systematycznie w treści - publikowanych na stronie internetowej Spółki - sprawozdań z działalności Rady Nadzorczej w zakończonych latach obrotowych.
Zasada II 1.9a [trwałe niestosowanie zasady ładu korporacyjnego]
\"Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa: (...) 9a) zapis przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo.\"
W roku 2013 Spółka nie wdrożyła i w bieżącym (2014) roku obrotowym nie zamierza wdrażać rozwiązań związanych z rejestrowaniem przebiegu obrad walnego zgromadzenia i upublicznianiem go na stronie internetowej, w formie audio lub wideo. Tym samym Spółka nie zamierza realizować w najbliższym czasie zasady nr II.1.9a.
W ocenie Spółki wszelkie istotne informacje na temat odbycia walnego zgromadzenia Spółki przekazywane są do publicznej wiadomości poprzez ich umieszczenie na stronie internetowej Spółki oraz za pośrednictwem odpowiednich raportów bieżących, w tym także - dla zapewnienia transparentności i zapewnienia symetrii informacyjnej pomiędzy spółką a akcjonariuszami, czy też pomiędzy samymi akcjonariuszami - poprzez zapewnienie wypełniania zasady objętej punktem II.7 dokumentu \"Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW\", tj. poprzez zamieszczanie na korporacyjnej stronie internetowej Spółki, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa, także pytań akcjonariuszy dotyczących spraw objętych porządkiem obrad, zadawanych przed i w trakcie walnego zgromadzenia, wraz z odpowiedziami na zadawane pytania. W ocenie Spółki, wprowadzenie rozwiązań związanych z rejestrowaniem przebiegu obrad walnego zgromadzenia i upublicznianiem go na stronie internetowej może stanowić też dodatkowy czynnik zwiększający koszty organizacji i odbycia walnych zgromadzeń Spółki, a także wprowadzający rozwiązania korporacyjne niewspółmierne do potencjalnych efektów z tym związanych i do aktualnych oczekiwań akcjonariuszy Spółki w tym zakresie.
Niemniej, Spółka stoi na stanowisku - zbieżnym ze stanowiskiem zawartym w treści Preambuły do dokumentu \"Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW\" - że stosowanie dobrych praktyk powinno być zjawiskiem naturalnym, a nie wymuszonym lub fikcyjnym, a z uwagi na to Spółka rozważy w dalszej przyszłości wprowadzenie stosownych rozwiązań w zakresie spełniania przedmiotowej zasady II.1.9a, przy uwzględnieniu jednak stanowiska Spółki, że wprowadzenie powyższej zasady powinno następować sukcesywnie i ewolucyjnie, bez zbytnich obciążeń finansowych i organizacyjnych.
Zasada II 1.14 [trwałe niestosowanie zasady ładu korporacyjnego]
\"Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa: (...) 14) informację o treści obowiązującej w spółce reguły dotyczącej zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych lub informację o braku takiej reguły.\"
W Spółce brak jest zdefiniowanej reguły dotyczącej zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, a Spółka nie zamieściła takiej informacji na swojej stronie internetowej relacji inwestorskich. Ostatnia zmiana podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych została dokonana w roku 2011, co nastąpiło na mocy postanowień uchwały Rady Nadzorczej Spółki Nr 9/05/2011 z dnia 27 maja 2011 roku.
W odniesieniu do sprawozdań finansowych za lata obrotowe: 2008, 2009 i 2010, badanie sprawozdań finansowych przeprowadzała Kancelaria Biegłych Rewidentów \"Josef Welt\" Sp. z o.o. w Łodzi. Począwszy od sprawozdań finansowych Spółki i Grupy Kapitałowej Spółki za rok obrotowy 2011, a także w latach następnych, w odniesieniu do sprawozdań finansowych za lata obrotowe 2012 i 2013 podmiotem dokonującym badania sprawozdań finansowych jest DGA Audyt Spółka z o.o. w Poznaniu.
W związku z powyższym, w Spółce zastosowano zasadę (regułę) zmiany podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych \"co trzy lata\", która nie jest jednakże formalnie ustaloną i obowiązującą w Spółce zasadą (regułą).
W celu wypełnienia przedmiotowej zasady ładu korporacyjnego (zasada II 1.14) Spółka zamierza opublikować na swojej stronie internetowej relacji inwestorskich stosowną informację w przedmiocie braku reguły dotyczącej zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych Spółki i Grupy Kapitałowej Spółki.
Zasada II.2 [trwałe niestosowanie zasady ładu korporacyjnego]
\"Spółka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej również w języku angielskim przynajmniej w zakresie wskazanym w części II pkt 1.\"
Spółka, począwszy od dnia 1 stycznia 2009 roku, wprowadziła moduł korporacyjnej strony relacji inwestorskich w języku angielskim, jednakże ze względu na znaczne opóźnienia w zakresie tłumaczenia bieżących wpisów i nieaktualność zawartych na stronie treści w języku angielskim, Spółka zawiesiła funkcjonowanie modułu korporacyjnej strony relacji inwestorskich Spółki w języku angielskim. W dalszej przyszłości Spółka zamierza wypełniać przedmiotową zasadę ładu korporacyjnego w ograniczonym zakresie, a to poprzez dokonanie tłumaczeń podstawowych informacji objętych zakresem Części II.1 dokumentu \"Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW\".
[Część III - Dobre praktyki stosowane przez członków rad nadzorczych]
Zasada III.1 [trwałe, częściowe niestosowanie zasady ładu korporacyjnego]
\"Poza czynnościami wymienionymi w przepisach prawa rada nadzorcza powinna: 1) raz w roku sporządzać i przedstawiać zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu zwięzłą ocenę sytuacji spółki, z uwzględnieniem oceny systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki, 2) (uchylony), 3) rozpatrywać i opiniować sprawy mające być przedmiotem uchwał walnego zgromadzenia.\"
Zasada ta nie jest stosowana w zakresie odnoszącym się do przedstawiania w treści sprawozdania z działalności Rady Nadzorczej informacji na temat oceny systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla Spółki. Informacje na temat działalności Rady Nadzorczej Spółki w kolejnych latach obrotowych oraz zwięzła ocena sytuacji Spółki przekazywane są w treści sprawozdań z działalności Rady Nadzorczej w za dany rok obrotowy, przedstawianych każdorazowo podczas obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia Spółki.
[Część IV - Dobre praktyki stosowane przez akcjonariuszy]
Zasada IV.10 [trwałe niestosowanie zasady ładu korporacyjnego]
\"Spółka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, polegającego na:
1) transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym,
2) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad.
W roku 2013, a także w okresach poprzednich, od kiedy przedmiotowa zasada została wprowadzona do treści dokumentu \"Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW\", Spółka nie zapewniała i nie zapewnia akcjonariuszom - w tym m.in. z uwagi na obecną strukturę akcjonariatu - możliwości udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, w sposób wskazany w treści Zasady IV.10.; Spółka rozważy w przyszłości możliwość wprowadzenia zasad: transmitowania obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym oraz zapewnienia dwustronnej komunikacji w czasie walnego zgromadzenia umożliwiającej akcjonariuszom znajdującym się poza miejscem obrad wypowiadanie się w toku tych obrad, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
W ocenie Spółki, wprowadzenie rozwiązań związanych z transmitowaniem obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym, a także rozwiązań związanych z zapewnieniem możliwości dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad zdeterminowane jest koniecznością wprowadzenia do wewnętrznych regulacji obowiązujących w Spółce (Statut, Regulamin Walnego Zgromadzenia) odpowiednich zapisów formalno-prawnych pozwalających na ten sposób udziału w walnym zgromadzeniu Spółki (w czasie rzeczywistym, przebywanie w innym miejscu niż miejsce obrad), które jednakże napotykają na szereg problemów natury formalnej i praktycznej lub technicznej, tj. zróżnicowanie geograficzne akcjonariuszy, ich liczebność, język komunikacji, opóźnienia czasowe w komunikacji dwustronnej, zapewnienie poziomu bezpieczeństwa procesu głosowania, jego tajności w określonych przypadkach, czy możliwość dzielenia głosów (tzw. split voting), a w związku z tym może stanowić dodatkowy czynnik zwiększający koszty organizacji i odbycia walnych zgromadzeń Spółki, a także wprowadzający rozwiązania korporacyjne niewspółmierne do potencjalnych efektów z tym związanych i do aktualnych oczekiwań akcjonariuszy Spółki w tym zakresie.
Spółka stoi na stanowisku - zbieżnym ze stanowiskiem zawartym w treści Preambuły do dokumentu \"Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW\" - że stosowanie dobrych praktyk powinno być zjawiskiem naturalnym, a nie wymuszonym lub fikcyjnym, a z uwagi na to Spółka rozważy w dalszej przyszłości wprowadzenie stosownych rozwiązań w powyższym zakresie, przy uwzględnieniu jednak stanowiska Spółki, że wprowadzenie powyższej zasady powinno następować sukcesywnie i ewolucyjnie, bez zbytnich obciążeń finansowych i organizacyjnych.
W oparciu o postanowienia Uchwały Nr 1014/2007 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA z dnia 11 grudnia 2007 r. w sprawie częściowego wyłączenia obowiązku publikowania raportów dotyczących zasad ładu korporacyjnego obowiązujących na Głównym Rynku GPW, tj. w związku z wyłączeniem przez Zarząd Giełdy, na podstawie § 29 ust. 4 Regulaminu Giełdy, obowiązku publikowania przez emitentów raportów, o których mowa w § 29 ust. 3 Regulaminu Giełdy, w odniesieniu do zasad ładu korporacyjnego zawartych w części I \"Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW\" (\"Rekomendacje dotyczące dobrych praktyk spółek giełdowych\"), Spółka odstąpiła od publikacji informacji w zakresie odnoszącym się do wskazanej części zasad ładu korporacyjnego korporacyjnego.
Podstawa prawna: § 29 ust. 3 Regulaminu Giełdy

Data
Imię i Nazwisko
Stanowisko
Podpis
2014-04-02 15:16:45 Tomasz Czapla Wiceprezes Zarządu

Cena akcji Rainbow

Cena akcji Rainbow w momencie publikacji komunikatu to 16.75 PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Rainbow aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Rainbow.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama