Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dr. Miele Cosmed Group S.A.: Informacja o niestosowaniu niektórych zasad dobrych praktyk (2013-07-22)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 1/2013:Informacja o niestosowaniu niektórych zasad Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW

Firma: GCSA
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ


OŚWIADCZENIE GLOBAL COSMED S.A. (SPÓŁKA) DOTYCZĄCE WYBRANYCH ZASAD ŁADU KORPORACYJNEGO OKREŚLONYCH W ZAŁĄCZNIKU DO UCHWAŁY NR 19/1307/2012 RADY GIEŁDY Z DNIA 21 LISTOPADA 2012 R., KTÓRE NIE BĘDĄ STOSOWANE W SPOSÓB TRWAŁY WRAZ Z WYJAŚNIENIEM OKOLICZNOŚCI I PRZYCZYN ICH NIESTOSOWANIA.
Zarząd spółki GLOBAL COSMED S.A. (\"Spółka\"), doceniając rangę zasad ładu korporacyjnego dla zapewnienia przejrzystości stosunków wewnętrznych oraz relacji Emitenta z jego otoczeniem zewnętrznym, a w szczególności z obecnymi i przyszłymi akcjonariuszami Emitenta, wykonując obowiązek nałożony §29 pkt 3 Regulaminu Giełdy informuje, że przyjmuje do stosowania wszystkie zasady ładu korporacyjnego określone w dokumencie \"Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW\" z wyłączeniem:
I. Rekomendacje dotyczące dobrych praktyk spółek giełdowych.
- zasada nr 5 nie będzie stosowana przez spółkę;
- zasada nr 9 nie będzie stosowana przez spółkę;
- zasada nr 12 nie będzie stosowana przez spółkę
Zasada nr 5. Spółka powinna posiadać politykę wynagrodzeń oraz zasady jej ustalania. Polityka wynagrodzeń powinna w szczególności określać formę, strukturę i poziom wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających. Przy określaniu polityki wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających spółki powinno mieć zastosowanie zalecenie Komisji Europejskiej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie wspierania odpowiedniego systemu wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na giełdzie (2004/913/WE), uzupełnione o zalecenie KE z 30 kwietnia 2009 r. (2009/385/WE).
UZASADNIENIE: Wynagrodzenia członków Zarządu zostały określone w kontraktach menedżerskich zawartych ze Spółką. O wynagrodzeniu członków Rady Nadzorczej decyduje Walne Zgromadzenie.
Zasada nr 9. GPW rekomenduje spółkom publicznym i ich akcjonariuszom, by zapewniały one zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru w przedsiębiorstwach, wzmacniając w ten sposób kreatywność i innowacyjność w prowadzonej przez spółki działalności gospodarczej.
UZASADNIENIE: Spółka stoi na stanowisku, iż głównymi kryteriami wyboru sprawujących funkcje w Zarządzie lub w organie nadzoru powinny być umiejętności, profesjonalizm oraz kompetencje kandydata do sprawowania danej funkcji, natomiast inne czynniki, w tym płeć osoby nie powinny stanowić wyznacznika w powyższym zakresie.
Zasada nr 12.
Spółka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość wykonywania osobiście lub
przez pełnomocnika prawa głosu w toku walnego zgromadzenia, poza miejscem
odbywania walnego zgromadzenia, przy wykorzystaniu środków komunikacji
elektronicznej.
UZASADNIENIE: Biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia wielu czynności techniczno - organizacyjnych i związane z nimi koszty i ryzyka oraz małe doświadczenie rynku w tym zakresie, Spółka nie zdecydowała się na chwilę obecną na zapewnienie akcjonariuszom możliwości udziału w walnych zgromadzeniach przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. W miarę upowszechniania się stosowania tego rozwiązania technicznego oraz zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa jego stosowania, Spółka rozważy wprowadzenie go w życie.
II. Dobre praktyki realizowane przez Zarząd Spółki.
- zasada 1.2.a) nie będzie stosowana przez spółkę;
- zasada 1.6) nie będzie stosowana przez spółkę;
- zasada 1.7) nie będzie stosowana przez spółkę;
- zasada 1.9.a) nie będzie stosowana przez spółkę;
- zasada 1.14) nie będzie stosowana przez spółkę;
- zasada 2. nie będzie stosowana przez spółkę;
- zasada 3. nie będzie stosowana przez spółkę;
Zasada nr 1.2.a). (Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej) corocznie, w czwartym kwartale - informację o udziale kobiet i mężczyzn odpowiednio w Zarządzie i w Radzie Nadzorczej spółki w okresie ostatnich dwóch lat.
UZASADNIENIE: Skład Rady Nadzorczej oraz Zarządu jest na bieżąco aktualizowany za pośrednictwem raportowania bieżącego oraz strony internetowej www.globalcosmed.pl. Informacje odnośnie historycznego składu organów zarządzających i nadzorujących znajdują się w raportach okresowych Spółki. Niezastosowanie tej zasady, stanowi konsekwencję niestosowania zasady nr 9 dotyczącej zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru w przedsiębiorstwie.
Zasada nr 1.6). (Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej) roczne sprawozdania z działalności Rady Nadzorczej, z uwzględnieniem pracy jej komitetów, wraz z przekazaną przez Radę Nadzorczą oceną pracy Rady Nadzorczej oraz systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki.
UZASADNIENIE: Zasada nie jest i nie będzie stosowana w części dotyczącej sprawozdania z pracy komitetów oraz oceny systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla Spółki, bowiem w ramach Rady Nadzorczej nie zostały wyłonione komitety.
Zasada nr 1.7). (Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej) pytania akcjonariuszy dotyczące spraw objętych porządkiem obrad, zadawane przed i w trakcie walnego zgromadzenia, wraz z odpowiedziami na zadawane pytania.
UZASADNIENIE: Zasada ta nie będzie stosowana, gdyż w opinii Spółki publikacja pytań oraz odpowiedzi mogłaby naruszyć interesy poszczególnych akcjonariuszy.
Zasada nr 1.9a). (Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej) zapis przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo.
UZASADNIENIE: Publikacja pełnego zapisu przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo, naruszać by mogła interesy poszczególnych akcjonariuszy.
Zasada nr 1.14). (Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej) informację o treści obowiązującej w spółce reguły dotyczącej zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych lub informacje o braku takiej reguły.
UZASADNIENIE: Wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego jak i zmiana takiego podmiotu należy do kompetencji Rady Nadzorczej Spółki, która w swoich decyzjach zawsze kieruje się dobrem akcjonariuszy, lecz nie stosuje stałej reguły dotyczącej zasad wyboru i zmiany ww. podmiotu. Spółka uważa za niecelowe publikowanie informacji o braku reguł w tym zakresie.
Zasada nr 2. Spółka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w części II. Pkt. 1.
UZASADNIENIE: Spółka na dzień dzisiejszy nie widzi potrzeby funkcjonowania swojej strony internetowej w języku angielskim, w szczególności ze względu na strukturę akcjonariatu Spółki, Spółka nie wyklucza w przyszłości stosowania tej zasady.
Zasada nr 3. Zarząd przed zawarciem przez spółkę istotnej umowy z podmiotem powiązanym, zwraca się do rady nadzorczej o aprobatę tej transakcji/umowy.
UZASADNIENIE: Zdaniem Spółki uregulowania dotyczące kompetencji Rady Nadzorczej zawarte w obowiązujących przepisach prawa, w połączeniu ze Statutem i regulaminem Rady Nadzorczej są wystarczające, tym samym Spółka nie decyduje się na ich rozszerzenie.
III. Dobre praktyki stosowane przez członków Rady Nadzorczej.
- zasada 1.3) nie będzie stosowana przez spółkę;
- zasada 8. nie będzie stosowana przez spółkę;
- zasada 9. nie będzie stosowana przez spółkę;
Zasada nr 1.3) (poza czynnościami wymienionymi w przepisach prawa rada nadzorcza powinna) rozpatrywać i opiniować sprawy mające być przedmiotem uchwał walnego zgromadzenia.
UZASADNIENIE: Statut Spółki oraz Regulamin działania Rady Nadzorczej nie przewidują obowiązku opiniowania wszystkich spraw mających być przedmiotem uchwał Walnego Zgromadzenia. Zdaniem Spółki uregulowania dotyczące kompetencji Rady Nadzorczej zawarte w obowiązujących przepisach prawa, w połączeniu ze Statutem i regulaminem Rady Nadzorczej są wystarczające, tym samym Spółka nie decyduje się na ich rozszerzenie.
Zasada nr 8. W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w Radzie Nadzorczej powinien być stosowany Załącznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych (...).
UZASADNIENIE: W ramach Rady Nadzorczej nie funkcjonują komitety, przy czym Spółka nie wyklucza, iż w przyszłości będzie dążyła do powołania w ramach Rady Nadzorczej stosownych komitetów.
Zasada nr 9. Zawarcie przez spółkę umowy/transakcji podmiotem powiązanym, spełniającej warunki, o której mowa w części II pkt 3, wymaga aprobaty Rady Nadzorczej.
UZASADNIENIE: Zdaniem Spółki uregulowania dotyczące kompetencji Rady Nadzorczej zawarte w obowiązujących przepisach prawa, w połączeniu ze Statutem i regulaminem Rady Nadzorczej są wystarczające, tym samym Spółka nie decyduje się na ich rozszerzenie.
IV. Dobre praktyki stosowane przez akcjonariuszy
- zasada nr 1.1. - nie będzie stosowana przez Spółkę.
- zasada nr 10. - nie będzie stosowana przez Spółkę.
Zasada nr 1.1. Przedstawicielom mediów powinno się umożliwiać obecność na walnych zgromadzeniach.
W Walnych Zgromadzeniach Spółki udział biorą osoby uprawnione do udziału w Walnym Zgromadzeniu i obsługujące Walne Zgromadzenie. Spółka nie widzi potrzeby wprowadzania dodatkowych zobowiązań dla akcjonariuszy dotyczących szczególnego umożliwiania obecności na Walnym Zgromadzeniu przedstawicielom mediów. W ocenie emitenta obowiązujące przepisy prawa, w tym Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, w wystarczający sposób, regulują wykonanie nałożonych na spółki publiczne obowiązków informacyjnych w zakresie jawności i transparentności spraw będących przedmiotem obrad walnych zgromadzeń. W przypadku pytań dotyczących walnych zgromadzeń, kierowanych do Spółki ze strony przedstawicieli mediów, Spółka udziela stosownych odpowiedzi.
Zasada nr 10. - Spółka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, polegającego na:
1) transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym,
2) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad.
UZASADNIENIE: Biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia wielu czynności techniczno - organizacyjnych i związane z nimi koszty i ryzyka oraz małe doświadczenie rynku w tym zakresie, Spółka nie zdecydowała się na chwilę obecną na transmisję obrad Walnego Zgromadzenia w czasie rzeczywistym oraz na zapewnienie akcjonariuszom możliwości udziału w walnych zgromadzeniach przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. W miarę upowszechniania się stosowania tego rozwiązania technicznego oraz zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa jego stosowania, Spółka rozważy wprowadzenie go w życie.
Podstawa prawna:
Regulamin GPW § 29 pkt 3

Data
Imię i Nazwisko
Stanowisko
Podpis
2013-07-22 16:57:27 Ewa Wójcikowska Prezes Zarządu
2013-07-22 16:57:27 Aleksandra Gawrońska Członek Zarządu

Cena akcji Dmgroup

Cena akcji Dmgroup w momencie publikacji komunikatu to None PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Dmgroup aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Dmgroup.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama