Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kontrakty futures na bitcoina i inne krypto - jak z nich korzystać?

|
selectedselectedselected
Kontrakty futures na bitcoina i inne krypto - jak z nich korzystać? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynek kryptowalut to raj dla traderów, którzy potrafią wykorzystać jego wysoką zmienność. A tym narzędziem, które im w tym pomaga są kontrakty terminowe z dźwignią i możliwością rozgrywania rynku w obie strony. Czym są kryptowalutowe futuresy i jak zacząć z nich korzystać?

 

 

Zaczynamy kolejną lekcję Najlepszego Kursu o Kryptowalutach na kanale FXMAG, którego partnerem jest giełda kryptowalut Binance. Jeśli jeszcze nie masz konta na największej i najbardziej płynnej giełdzie krypto, jaką właśnie jest Binance, to korzystając z linku w opisie tego video otrzymasz o 20% niższe prowizje transakcyjne i to w dodatku bezterminowo.

Reklama

W tym odcinku zajmę się kontraktami terminowymi na kryptowaluty, czyli instrumentami pochodnymi, które pozwalają nam spekulować na rynku krypto z wykorzystaniem dźwigni finansowej i z możliwością rozgrywania zarówno wzrostów, jak i spadków. Zanim przejdę do tematu, to muszę nadmienić rynek kryptowalut już sam w sobie jest bardzo zmienny i zdarzają się na nim bardzo duże wahania cenowe. Jeżeli dodamy do tego instrumenty pochodne z dźwignią, które tę zmienność dodatkowo podnoszą, to otrzymujemy mieszankę bardzo dużego ryzyka. I jest to ryzyko, które musisz rozumieć, jeśli chcesz na rynku kryptowalut korzystać z futuresów, czyli kontraktów terminowych.

O tym czym jest i z jakim ryzykiem wiąże się dźwignia finansowa osobny odcinek kursu nagrał Dawid. Tak więc jeśli nie wiesz do końca jak działa lewar, to odsyłam Cię do 23. odcinka.

 

Czym są kontrakty terminowe?

Zacznijmy od tego czym w ogóle są kontrakty terminowe, nazywane też futuresami. Jak już wspomniałem kontrakty terminowe to instrumenty pochodne, które są rodzajem umowy kupna-sprzedaży pomiędzy dwiema stronami transakcji. Najprościej mówiąc, futures to umowa, albo jak kto woli - zakład - o cenę konkretnego instrumentu bazowego w przyszłości. Cena rozliczenia transakcji (i tym samym wygaśnięcia kontraktu) to właśnie cena futures. Tradycyjne kontrakty terminowe na rynku surowców zawsze mają określoną datę wygaśnięcia, najczęściej jest to trzeci piątek konkretnego miesiąca, gdzie cena z zamknięcia tamtej sesji jest też ceną futures, czyli ceną rozliczenia kontraktu. 

Wspomniałem o tradycyjnych futuresach z datą wygaśnięcia przede wszystkim dlatego, że na rynku kryptowalut bardziej popularne są kontrakty bez terminu wygaśnięcia, tzw. perpetualne.

Jeszcze mała uwaga dla początkujących: to, że kontrakt ma konkretną datę wygaśnięcia nie znaczy, że nie możemy zamknąć naszej pozycji wcześniej - możemy to zrobić w każdym momencie, jeśli tylko znajdziemy drugą stronę transakcji.

Reklama

 

Futuresy pozwalają nam zająć zarówno pozycję długą (na wzrosty), jak i krótką, czyli obstawiać spadki danego instrumentu. Możemy więc być aktywnymi spekulantami na rynku w każdej sytuacji, jak i też np. zabezpieczać nasz portfel podczas bessy. Oprócz tego mamy do dyspozycji dźwignię finansową, czyli możemy otwierać transakcje o wyższej wartości niż nasz depozyt zabezpieczający. Na przykład, jeśli dźwignia wynosi 10:1, to nasz depozyt zabezpieczający pokrywa 10% wartości transakcji, a my otwieramy pozycję o dziesięciokrotnie większej wartości niż wysokość naszego marginu (depozytu zabezpieczającego).

 

Futures na giełdzie Binance

Jak działają kontrakty terminowe na rynku krypto pokażę na przykładzie platformy Binance Futures, która jest najbardziej płynną giełdą kryptowalutowych derywatów na świecie.

Na Binance Futures mamy dwa podstawowe rodzaje kontraktów - kwartalne z datą wygaśnięcia oraz bez daty wygaśnięcia, czyli tzw. perpetualne. Kontrakty kwartalne mają dopisaną w nazwie serii datę wygaśnięcia - np. kontrakt na kurs bitcoina wycenianego w dolarze BTCUSD 221230 wygaśnie 30 grudnia, a kontrakt BTCUSD 230331 ma datę wygaśnięcia 31 marca przyszłego roku (i jest to kontrakt dwu-kwartalny).

 

Reklama

Kontrakty perpetualne nie mają daty wygaśnięcia i tych jest więcej na platformie. Korzystając z takich kontraktów nie musimy martwić się o datę wygaśnięcia, natomiast co 8 godzin dochodzi do tzw. finansowania pozycji, czyli sytuacji w której jedna strona transakcji płaci drugiej. Od czego to zależy kto komu płaci? Nie wchodząc zbytnio w szczegóły, chodzi tu o różnicę pomiędzy ceną konkretnego instrumentu na rynku spot, a ceną samego kontraktu - jeśli cena spot jest niższa od ceny futuresa, to posiadacze pozycji długich płacą shortującym i odwrotnie - gdy cena spot jest wyższa od ceny kontraktu, to grający na krótko płacą tym, którzy mają longi. O tym kto komu i ile płaci dowiesz się na platformie w pozycji “Finansowanie/odliczanie” - jeśli wartość jest na plusie, to pozycje long płacą short, a jeśli ujemna to pozycje krótkie płacą pozycjom długim. Odliczanie pokazuje nam najbliższy ośmiogodzinny interwał finansowania. Samego finansowania nie ma co się bać, zwłaszcza że zazwyczaj nie przekracza ono jednej setnej procenta i nie zawsze to my będziemy je płacić, bo równie dobrze to możemy otrzymać tę stawkę. Trzeba jednak znać i rozumieć ten mechanizm przy kontraktach perpetualnych.

 

Patrząc na dostępne instrumenty na Binance Futures od razu można zauważyć też podział na kontrakty USD-M oraz Coin-M. Czym się od siebie różnią?

Kontrakty USD-M są rozliczane i denominowane w stable-coinach USDT lub Binance USD, a stopy zwrotu są podawane właśnie w USDT lub BUSD, co jest bardziej intuicyjne. Rozliczenie kontraktów w stable-coinach jest też o tyle wygodne, że za ich pośrednictwem możemy otworzyć pozycję na wielu różnych futuresach. Oprócz tego stable-coiny ograniczają zmienność cenową depozytu zabezpieczającego.

Kontrakty Coin-M są natomiast rozliczane i denominowane w kryptowalucie - czyli żeby otworzyć pozycję na kontrakcie BTCUSD musisz mieć na koncie futures środki w bitcoinie, a jeśli chcesz otworzyć transakcję na futuresie LTCUSD, to konieczne do tego będzie przesłanie Litecoinów na konto futures. Wynik transakcji będzie rozliczany w kryptowalucie, która służy do zabezpieczenia pozycji. Kontrakty Coin-M są mniej intuicyjne dla początkujących traderów i trzeba też wziąć pod uwagę, że najczęściej ich płynność jest mniejsza.

 

Reklama

Zanim zaczniesz korzystać z kontraktów futures na Binance musisz przejść przez krótki test wiedzy, w którym trzeba odpowiedzieć na podstawowe pytania ze znajomości platformy, bez których raczej nie ma co zabierać się za trading, a potem zasilić swoje konto futures, przerzucając środki z konta spot bez prowizji.

Na samym początku radziłbym też poczytać materiały edukacyjne na stronie Binance i wypróbować platformę w trybie demo, żeby mieć pewność że wiesz jak działa.

 

Z takich najważniejszych kwestii zwróciłbym uwagę na wybór dźwigni (w prawym górnym rogu) od 1 do 25. Osoby początkujące nie powinny wybierać wyższego lewara niż 5:1, pamiętając też o tym że zmieniając wielkość dźwigni wpływamy też na nasze pozycje, które już są w rynku i na zlecenia oczekujące.

A co do zleceń, na samym początku warto ograniczyć się do tych z limitem ceny, które zostaną zrealizowana dopiero wtedy, gdy oczekiwany przez nas kurs zostanie osiągnięty. Pamiętaj też o stawianiu Stop Lossa, czyli zlecenia zabezpieczającego, które zamknie transakcję po osiągnięciu określonej ceny, po to by nie doprowadzić do nadmiernych strat.

W przypadku lewarowanych kontraktów musisz mieć też świadomośc tego, że Twoje pozycje moga zostać zlikwidowane, gdy depozyt zabezpieczający będzie za niski i możesz w ten sposób stracić wszystkie środki ulokowane na koncie futures.

Reklama

Do wyboru są też tryby cross-margin i izolowany: w tym pierwszym - depozyt zabezpieczający naszych pozycji jest ustalany na całym koncie futures, natomiast w trybie izolowanym przypisujemy konkretne saldo, które jesteśmy w stanie zaryzykować, jednocześnie nie wpływając na cały portfel futures, co zwiększa nasze bezpieczeństwo, ale też może doprowadzać do częstszych likwidacji pozycji.

 

To oczywiście tylko początek tego, co trzeba wiedzieć na temat kontraktów terminowych na krypto i jak z nich korzystać, aby osiągać zyski. Jeśli chcesz więcej lekcji na temat futuresów, daj znać w komentarzu.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama