Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zysk netto

Zysk netto (ang. net profit) to różnica między przychodami a kosztami działalności gospodarczej lub innej organizacji, po odliczeniu wszystkich kosztów i opłat. Zysk netto jest wskaźnikiem, który pokazuje, ile pieniędzy zostało zarobionych przez przedsiębiorstwo lub organizację po odliczeniu wszystkich kosztów i opłat. Zysk netto jest jednym z najważniejszych wskaźników, które są używane do oceny rentowności i wydajności działalności gospodarczej. Zysk netto jest różnicą między przychodami a kosztami działalności gospodarczej. Przychody to kwoty, które przedsiębiorstwo lub organizacja otrzymuje za swoje produkty lub usługi, natomiast koszty to wydatki związane z działalnością gospodarczą, takie jak koszty materiałów, wynagrodzenia dla pracowników, opłaty za usługi itp. Zysk netto oblicza się więc jako różnicę między przychodami a kosztami działalności gospodarczej.

 

Co to jest zysk netto?

Zysk netto (po angielsku net profit) to wyrażona pieniężnie pozycja w rachunku zysków i strat, która cechuje się przewagą całokształtu zysków nad całokształtem strat. Zysk finansowy to innymi słowy dodatni wynik przedsiębiorstwa, które ma więcej przychodów niż kosztów lub jeszcze inaczej: które więcej akumuluje kapitału niż go wydaje. O zysku netto można mówić zarówno w kontekście dużej korporacji, spółki kapitałowej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, małej rodzinnej firmy czy domowego lub indywidualnego portfela finansowego. W ostatnim przypadku większej części osób to jednak umyka. Wynika to z prostego faktu nienależytego dbania o finanse osobiste. Dzięki odpowiedniemu podejściu jesteśmy w stanie mieć jednak „dwie pieczenie na jednym ogniu”: zorganizowane finanse osobiste i zysk finansowy.

 

Reklama

To pierwsze w zdecydowanej większości przypadków rodzi za sobą drugi efekt, ponieważ zaczynamy nabierać świadomości finansowej i jesteśmy w stanie zmienić część negatywnych przyzwyczajeń finansowych. Regularne obliczanie zysków i dbanie o swój portfel finansowy jest też niezbędne w przypadku dłuższych planów inwestycyjnych. Jest niezbędnym elementem myślenia o założeniu własnej działalności gospodarczej lub procesu starania się o kredyt hipoteczny w banku. W przypadku jednak dużych firm ekonomia wyróżnia kilka teorii dotyczących zysków. Przede wszystkim zysk nie jest wartością ekstensywną, co oznacza, że nie wyraża bezpośrednio efektywności inwestycji danej firmy. Należy o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy zainteresowani jesteśmy inwestycją na giełdzie. Chociaż przychody firmy są niezwykle ważnym elementem każdej analizy fundamentalnej spółki giełdowy, o tyle z drugiej strony nie są bezpośrednim odzwierciedleniem, miernikiem, jej skuteczności inwestycyjnej. Możliwe jest bowiem, że zyski pojawiać się w przypadku danej spółki będą w przyszłości właśnie dzięki obecnym inwestycjom (które przyczyniają się do braku należytych zysków w momencie zastanym).

 

Zysk netto a zysk brutto - różnice

Różnica pomiędzy zyskiem netto a brutto jest bardzo prostą kwestią do obliczenia. Zysk brutto to całokształt uzyskanych przez nas dochodów. Zysk netto to ta część zysku brutto, która nie jest obciążona dodatkowymi obowiązkami. Innymi słowy zysk netto to marża ze sprzedaży i pozostałej działalności gospodarczej, jednak po odliczeniu kosztów wykonywania tejże działalności i podatków na rzecz państwa.

 

Jak obliczyć zysk netto?

Jak obliczyć zysk netto i wiedzieć, ile ma się zysku „na czysto”? Skutecznie zobrazować różnicę pomiędzy zyskiem netto a brutto można na podstawie umowy cywilnoprawnej lub umowy o pracę. Powiedzmy, że pracownik zarabia 5000 złotych brutto. Oznacza to jednak, że netto, „na rękę”, dostanie około 4100 złotych (w przypadku umowy o pracę), ponieważ część wynagrodzenia obowiązkowo przeznaczona jest na składki społeczne, a do tego pracodawca ma obowiązek odprowadzenia należnego podatku do skarbu państwa.

Reklama

 

Różnica między dochodem a zyskiem

Pojęcie zysku nie jest jednoznaczne i zupełnie inaczej postrzegane jest przez księgowych, urzędników czy inwestorów giełdowych. W zakresie nauk ekonomicznych systemów teoretycznych typologizujących pojęcie zysku, czy też dochodu, powstało bardzo wiele. Dochodem możemy określić całokształt wpływów finansowych, których uświadczyliśmy w danym okresie czasu. Jeżeli odliczymy od dochodu podatki i wszelkie należności, które ze względu na przymus państwowy musimy zapłacić (NFZ, ZUS, FP), to wówczas możemy mówić o zysku. W takim ujęciu pojęcie dochodu równać się może pojęciu zysku brutto. Jest to jednak mniej popularna i gorsza interpretacja, ponieważ obecnie mówi się bardziej o dwóch parach pojęciowych, rozróżniających omawiane tu kwestie: zysk netto – zysk brutto oraz dochód – przychód. Sama definicja przychodu mówi o nim jako o otrzymanych lub pozostawionych przez podatnika pieniądzach w danym roku kalendarzowym oraz wartości pieniężnych.

 

Zysk netto dla przedsiębiorst i innych organizacji

Zysk netto (ang. net profit) jest jednym z najważniejszych wskaźników, które są używane do oceny rentowności i wydajności działalności gospodarczej. Zysk netto jest różnicą między przychodami a kosztami działalności gospodarczej, po odliczeniu wszystkich kosztów i opłat. Przychody to kwoty, które przedsiębiorstwo lub organizacja otrzymuje za swoje produkty lub usługi, natomiast koszty to wydatki związane z działalnością gospodarczą, takie jak koszty materiałów, wynagrodzenia dla pracowników, opłaty za usługi itp.

Zysk netto jest ważnym wskaźnikiem dla przedsiębiorstw, ponieważ pokazuje, ile pieniędzy zostało zarobionych po odliczeniu wszystkich kosztów i opłat. Zysk netto jest również ważnym wskaźnikiem dla inwestorów, ponieważ pokazuje, jak dobrze przedsiębiorstwo radzi sobie w warunkach rynkowych i czy jest w stanie generować zyski.