Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zwolnienia sektor technologiczny

Właściciel Facebooka po raz drugi w ciągu kilku miesięcy zwalnia masowo pracowników. Tymczasem Apple na razie nie podjęło takiej decyzji. W czym tkwi sekret producenta iPhone'ów?

  • Spółka Meta Platforms zwolni 10 000 pracowników.
  • Cztery miesiące temu spółka Marka Zuckerberga podjęła decyzję o zwolnieniu 12 000 osób
  • Masowe zwolnienia w sektorze technologicznym rozpędzają się.
  • Jedynym z Big Techów, który nie zwalnia masowo, jest Apple.

 

Gigant technologiczny Meta Platforms, który jest właścicielem m.in. Facebooka i Instagrama, zwolni kolejne 10 tysięcy pracowników. W listopadzie 2022 rozwiązał umowy z 11 tys. Pracowników.

Zobacz również: Panika na akcjach europejskich banków, Saudyjczycy już nie wspomogą

 

Reklama

 

Meta zwalnia masowo, już po raz drugi w ciągu kilku miesięcy

Tego rodzaju masowe zwolnienia są nowością w spółce Marka Zuckerberga. Przypomnijmy jednak, że Meta to nie jedyny gigant technologiczny, który ostatnio zwalnia masowo, bo robią tak również Microsoft, Alphabet (Google) czy Twitter. Plan zwolnień w Meta ma zostać ogłoszony pod koniec kwietnia.

Mark Zuckerberg przyznał, że decyzja o kolejnych masowych zwolnieniach była trudna. Wskazał w komunikacie rozesłanym do pracowników, że spółka została zmuszona do tego przez wysokie stopy procentowe w USA i niestabilność geopolityczną oraz rosnącą liczbę regulacji.

Z danych serwisu layoffs.fyi wynika, że w 2023 r. jak do tej pory w branży przeprowadzono 138 300 redukcji etatów w 485 firmach technologicznych. Jeśli chodzi o liczbę zwalnianych, jak na razie rekord należy do Google (12 000 w styczniu). Jednak największy ubytek etatów procentowo zalicza właśnie Meta.

Zobacz również: Gorący temat: Inwestowanie w sztuczną inteligencję

 

Największe zwolnienia w branży technologicznej

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: layoffs.fyi

  

A dlaczego Apple nie zwalnia masowo?

Pewnie zauważyliście, że brakuje w tym zestawieniu jednego znaczącego gracza. To Apple. Producent iPhone'a jeszcze nie dokonał masowych zwolnień.

Dlaczego?

Apple jest najbardziej wydajną z głównych amerykańskich firm technologicznych, jeśli chodzi o przychody generowane przez jednego pracownika. W ostatnim roku podatkowym wyniosły one około 2,4 mln USD, a w ciągu 5 lat średnio około 2,1 mln USD – wynika z danych FactSet.

A jak to wygląda u innych Big Techów?

W przypadku Meta ten wskaźnik sięga 1,35 mln USD w 2022 roku, i był on poniżej 5-letniej średniej (1,5 mln USD). Apple pod względem tego wskaźnika bije również Alphabet czy Microsoft.

Analitycy firmy Evercore zwracają uwagę, że Apple nigdy nie zatrudniał agresywnie, nawet w czasie pandemii. "Teraz Apple nie musi redukować zatrudnienia, w przeciwieństwie do innych firm technologicznych. W dalszym ciągu uważamy, że Apple jest dzięki temu spółką porównywalną do segmentu dobra konsumenckie oraz dobra luksusowe" – stwierdzili eksperci Evercore.

Reklama

Wedle wyliczeń The Wall Street Journal, po zwolnieniach przychód Meta na pracownika ma wynieść w 2023 roku 1,85 mln USD. Tymczasem przychód Apple na pracownika w bieżącym roku podatkowym ma sięgnąć blisko 2,4 mln USD. Obliczenia zostały wykonane na podstawie danych firmy analitycznej FactSet.

Brak masowych zwolnień w Apple nie oznacza, że spółka nie tnie kosztów. Wstrzymała ona zatrudnianie, opóźnia roczne premie, tnie budżet podróży służbowych – wynika z informacji agencji Bloomberg.

Zobacz również: Jak rząd może wpływać na biznes prywatny i giełdę? W tym państwie wszystko jest możliwe

Czytaj więcej