Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

znowelizowana ustawa deweloperska

Zaostrzone kryteria dotyczące energooszczędności budynków obowiązują od styczna 2021

1 stycznia 2021 weszły w życie nowe Warunki Techniczne, które modyfikują m.in. wymagania cieplne względem dachów i ścian zewnętrznych budynków. Zmiany zostały zapoczątkowane w 2014 – stopniowo wprowadzano nowe, znacznie zaostrzone kryteria dotyczące energooszczędności budynków. Pozwolenia na budowę uzyskane do końca 2020 są realizowane wg starych zasad. Projekty, na budowę których inwestorzy występują o pozwolenie w 2021, muszą spełniać nowe wymagania, dzięki którym zapotrzebowanie na energię będzie niższe. Specjaliści szacują wzrost kosztu budowy z tego tytułu o 3-5% przy późniejszych korzyściach obniżonych kosztów eksploatacji.

 

Nowelizacja Rekomendacji S weszła w życie – zdolność kredytowa klienta ma być liczona maksymalnie do 25 lat

1 lipca 2021 weszła w życie nowelizacja Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Banki, oceniając zdolność kredytową klienta ubiegającego się o kredyt hipoteczny muszą ją liczyć dla maksymalnie 25 lat, nawet jeśli kredytobiorca zamierza zaciągnąć kredyt na okres dłuższy, czyli np. 30 bądź 35 lat. Zgodnie z nowelizacją wydłużenie okresu kredytowania do 30 czy 35 lat nie spowoduje już dalszego wzrostu zdolności kredytowej – pozostanie ona na poziomie jak dla kredytu na okres 25 lat. Nowelizacja wprowadza też dalsze ograniczenia przy kredycie walutowym - w przypadku dochodu kredytobiorcy uzyskiwanego w walucie obcej przy kalkulacji zdolności kredytowej musi on ulec sztucznej deprecjacji/obniżeniu o 50% na okoliczność ryzyka kursowego (niekorzystna zmiana kursu). Kolejne zalecenie KNF to wprowadzenie od 1 lipca 2021 do oferty każdego banku (z wyjątkiem spółdzielczych) kredytu ze stałym oprocentowaniem

 

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zalecił bankom zaostrzenie kryteriów badania zdolności kredytowej nie później niż do końca marca’22

Reklama

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaleca bankom zaostrzenie kryteriów badania zdolności kredytowej. KNF 8 marca’22 poinformował o skierowaniu do banków zaleceń, których celem jest ograniczenie poziomu ryzyka kredytowego w sytuacji rosnących w ostatnich miesiącach kosztów obsługi zadłużenia przez kredytobiorców. W szczególności KNF zaleca bankom: (1) przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnianie wyższych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego; (2) do liczenia zdolności kredytowej przyjmowanie oprocentowania powiększonego o 5 pp (a nie 2,5 pp jak dotychczas); (3) wskaźnik DSTI (koszty miesięcznej obsługi długu do dochodu rozporządzalnego) ma nie przekraczać 40% przy niższych i 50% przy wyższych dochodach kredytobiorcy. Zalecenia mają być wdrożone nie później niż do końca marca’22.

 

Obowiązek złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ogrzewania budynku do 30 czerwca’22

Do 30 czerwca 2022 właściciele domów, zarządy budynków (również niemieszkalnych), w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, mają złożyć deklarację dotycząca źródeł ogrzewania budynku. Dotyczy to źródeł ciepła, które pracowały przed wejściem w życie nowelizacji ustawy termomodernizacyjnej – obowiązuje ona od 1 lipca 2021. W przypadku nowych źródła ogrzewania, zainstalowanych i uruchomionych po 1 lipca’21 zgłoszenia należy dokonać w ciągu 14 dni. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny. Deklarację można złożyć w dwóch formach – elektronicznej (za pośrednictwem strony zone.gunb.gov.pl, trzeba mieć profil zaufany bądź elektroniczny dowód osobisty) i papierowej (wniosek składa się w gminie – tam gdzie jest zlokalizowany budynek, urzędnik wprowadza informacje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - CEEB). CEEB, wprowadzona w znowelizowanej ustawie termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. Będzie narzędziem dla samorządów i administracji rządowej do działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Zgromadzone dane mają m.in. stanowić podstawę do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.

 

Znowelizowana Ustawa deweloperska wchodzi w życie – Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zaczyna działać

W lipcu 2022 wchodzi w życie Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, jest to nowelizacja tzw. Ustawy deweloperskiej z inicjatywy UOKiK. Zapisy Ustawy przewidują objęcie środków wpłacanych przez nabywcę na mieszkaniowy rachunek powierniczy obowiązkiem odprowadzenia przez dewelopera składki (1% w przypadku otwartego rachunku powierniczego i 0,1% przy zamkniętym rachunku) na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Wprowadzenie DFG wzmacnia bezpieczeństwo klientów; jednocześnie powoduje wzrost kosztów deweloperów.

Reklama

 

Uproszczona procedura budowy domu do 70 m kw. weszła w życie pod koniec grudnia 2021

Proces legislacyjny związany z inicjatywami dotyczącymi rynku mieszkaniowego zapowiedzianymi w Polskim Ładzie dobiegł końca:

  • 2 stycznia 2022 weszła w życie Ustawa z 17 września 2021 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wprowadzone zmiany umożliwiają wdrożenie uproszczonej procedury budowy domu do 70 m kw.
  • 27 maja 2022 wejdzie w życie Ustawa z 1 października 2021 o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego (gwarancja kredytu przy braku środków na wkład własny).
  • 16 listopada 2021 Prezydent podpisał Ustawę z 29 października 2021 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wśród znowelizowanych przepisów podatkowych dla rynku wynajmu istotne są: - wprowadzenie obowiązku dla osób fizycznych rozliczenia wynajmu wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; - wyłączenie z podatkowych kosztów odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych; nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023.

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Nieruchomości Mieszkaniowe / Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej