Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zmiany podatkowe w polskim ładzie

30 września 2021 zakończył się Narodowy Spis Powszechny (przeprowadzany na podstawie Ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r. z sierpnia 2019). NSP jest przeprowadzany co 10 lat, jest to fundamentalne źródło informacji o zasobach i warunkach mieszkaniowych ludności, informacje spisowe są podstawą weryfikacji danych GUS z bilansu ludności i mieszkań.

Zakończony spis został zrealizowany w całości z wykorzystaniem internetowej aplikacji do zbierania danych, digitalizacja skraca okres opracowywania danych. GUS zapowiada publikację pierwszych wstępnych wyników NSP 2021 pod koniec stycznia’22. Informacja sygnalna ma zawierać dane wstępne ogółem dla Polski dotyczące m.in.: liczby ludności wg płci i wieku, liczby budynków, liczby i powierzchni użytkowej mieszkań. W kwietniu’22 mają być opublikowane dane wstępne zagregowane do poziomu województw. Na jesieni 2022 nastąpi sukcesywne ładowanie baz z danymi ostatecznymi, a w 2023 zaczną ukazywać się spisowe publikacje analityczne.

Proces legislacyjny związany z inicjatywami dotyczącymi rynku mieszkaniowego zapowiedzianymi w Polskim Ładzie dobiegł końca:

  • 29 października 2021 Prezydent podpisał Ustawę z 17 września 2021 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ustawa wchodzi w życie 2 miesiące od ogłoszenia. Wprowadzone zmiany umożliwią wdrożenie uproszczonej procedury budowy domu do 70 m kw.
  • 15 listopada 2021 Prezydent podpisał Ustawę z 1 października 2021 o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego (gwarancja kredytu przy braku środków na wkład własny). Ustawa wchodzi w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia.
  • 16 listopada 2021 Prezydent podpisał Ustawę z 29 października 2021 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wśród znowelizowanych przepisów podatkowych dla rynku wynajmu istotne są: - wprowadzenie obowiązku dla osób fizycznych rozliczenia wynajmu wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; - wyłączenie z podatkowych kosztów odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych.


W resorcie rozwoju i technologii w opracowaniu są regulacje dotyczące flippingu, pustostanów i najmu krótkoterminowego. Regulacje mają zachęcać właścicieli mieszkań zakupionych w celach inwestycyjnych do wynajmowania mieszkań (rozważane opodatkowanie drugiego lub trzeciego mieszkania, które nie jest wynajmowane; dodatkowe opłaty związane ze sprzedażą niedawno kupionego mieszkania; brak więcej szczegółów). Jednocześnie w listopadzie’21 resort finansów dementował informacje o planach wprowadzenia podatku katastralnego (czyli podatku opartego na wartości nieruchomości).

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Nieruchomości Mieszkaniowe, Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Pobierz raport

Czytaj więcej