Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zmiany klimatyczne el nino

Franklin Templeton był gospodarzem najnowszej edycji webcastu z serii Mega Trends Accelerate, wydarzenia online, w którym panel ekspertów inwestycyjnych dzieli się swoimi poglądami na tematyczne i aktualne zagadnienia, z którymi borykają się inwestorzy.

Prowadzeni przez Kim Catechis, strateg inwestycyjny Franklin Templeton Investment Institute, paneliści dyskutowali o tym, jak głębokie, niewidoczne siły kształtują globalne rynki i zacierają granice między rynkami rozwiniętymi i wschodzącymi. Kluczowe tematy obejmowały:

- The Technology Wave: Boom inwestycyjny sektora prywatnego i publicznego w innowacje w ciągu następnej dekady,

- Fala zadłużenia: Strategie kontroli inflacji po zakończeniu pandemii bodźców, oraz

Reklama

Fala zmian klimatycznych: Ekstremalne zjawiska pogodowe przyspieszające politykę klimatyczną i regulacje.

Komentując zmiany klimatyczne, koniec globalizacji i zadłużenie, Alastair Reynolds, zarządzający portfelem Global Emerging Markets Strategies w Martin Currie, powiedział:

"Chociaż kwestie związane z klimatem zyskują coraz większą uwagę w gospodarkach rozwiniętych, wiele rynków wschodzących leży poza światowymi strefami umiarkowanymi, a ich firmy są już dobrze przyzwyczajone do radzenia sobie z ostrymi ekstremami klimatycznymi. Zmiany klimatyczne to fala na głębokiej wodzie, która ma obecnie największy wpływ na strategię rynków wschodzących Martin Currie. Jest to tak ważny temat, że wyraźnie zwracamy uwagę na wpływ zmian klimatycznych na każdą spółkę, którą bierzemy pod uwagę przy inwestycjach. Od topnienia lodu w polarnych regionach Rosji, aż po susze na pustyniach Ameryki Południowej, zmiany klimatyczne już teraz mają znaczący wpływ na decyzje inwestycyjne naszych spółek.

Dekarbonizacja gospodarki będzie prawdopodobnie kluczowym tematem inwestycyjnym, ponieważ świat stara się zmniejszyć swój wkład w globalne ocieplenie. To skłoniło nas do stosunkowo wczesnego zainwestowania w branżę akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Wpłynęło to również na nasze inwestycje w górnictwo, koncentrując się na surowcach, takich jak miedź, które są niezbędne do zaspokojenia ciągłej elektryfikacji naszych potrzeb energetycznych. Pomimo pozytywnych prognoz dotyczących energii elektrycznej, nie inwestujemy w konwencjonalne elektrownie oparte na paliwach kopalnych, ponieważ uważamy, że ich aktywa staną się zbędne ze względu na regulacje i konkurencję kosztową.

Imponujący jest również rozwój rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, a spółki z rynków wschodzących już zajęły pozycję głównych graczy. Oczekujemy, że popyt w tych branżach będzie nadal rósł i wierzymy, że Chiny wyłonią się jako światowy lider w produkcji energii odnawialnej.

Reklama

Globalizacja okazała się wielkim dobrodziejstwem dla gospodarek rynków wschodzących przez większość ostatnich 50 lat, ale patrząc w przyszłość, spodziewam się, że regionalne wzorce handlu okażą się bardziej wpływowe niż globalizacja w określaniu losów spółek z rynków wschodzących. W krótkim okresie będzie to prawdopodobnie najsilniejsze wśród firm panazjatyckich, ponieważ spodziewam się, że Azja pozostanie najbardziej dynamicznym regionem w skali globalnej. Może to również wpłynąć na zmianę preferencji firm w zakresie fuzji i przejęć, które nie będą dążyć do globalnej ekspansji na rzecz budowania dominacji w regionie. W związku z tym przejęcia w pobliżu sąsiada w Azji, Europie, Afryce i obu Amerykach mogą być cechą charakterystyczną. Regionalizacja może być motywowana obsługą regionalnych preferencji w zakresie usług finansowych, infrastruktury lub dóbr konsumpcyjnych, lub też jej motywy mogą być bardziej polityczne, takie jak zagwarantowanie dostaw kluczowych towarów lub interoperacyjności technologii i komunikacji.

Przejście od globalnych łańcuchów dostaw "just-in-time" do bardziej zlokalizowanych łańcuchów dostaw "just-in-case" będzie wymagało nowej fali inwestycji w środki trwałe, co powinno być korzystne dla spółek z sektora dóbr kapitałowych, materiałów budowlanych i nieruchomości przemysłowych. Nastąpi również jednorazowy wzrost popytu, ponieważ ten nowy łańcuch dostaw jest zaopatrywany w zapasy. Jednak wzrost aktywności wymaganej do stworzenia i zaopatrzenia bardziej zlokalizowanego łańcucha dostaw spowoduje wzrost kosztów. Ostatecznie ktoś musi ponieść te koszty, co będzie stanowiło nowy test dla siły cenowej w łańcuchach dostaw przemysłu.

Przez ostatnie 20 lat żyliśmy w środowisku łatwego pieniądza, w którym korporacje mogły uzyskać dostęp do długu po stosunkowo niskich kosztach. Taka sytuacja może się utrzymać w ciągu następnej dekady, ale z pewnością nie powinniśmy brać tego za pewnik. Elastyczność finansowania jest warunkiem wstępnym w naszej pracy nad selekcją akcji, i zawsze nim była. Jako polityka inwestycyjna, nie została ona silnie potwierdzona ani dobrze wynagrodzona w ciągu ostatniej dekady, ale nie tracimy czujności."

Komentując ożywienie gospodarcze po pandemii, złagodzenie polityki monetarnej, rosnący protekcjonizm i przyspieszenie rozwoju nowych technologii, Sonal Desai, główny dyrektor inwestycyjny Franklin Templeton Fixed Income, powiedział:

"Pandemia COVID-19 wywarła ogromny wstrząs na globalną gospodarkę. I choć główne gospodarki, w szczególności amerykańska, szybko odbiły się od dna dzięki energicznemu ożywieniu w kształcie litery V, kryzys wygenerował kilka głębokich fal, których skutki będą odczuwalne jeszcze przez wiele lat.

Reklama

Niektóre z tych długoterminowych konsekwencji wynikają z reakcji politycznej. We wszystkich rozwiniętych gospodarkach decydenci zareagowali na pandemię rozluźnieniem polityki monetarnej i fiskalnej na niespotykaną dotąd skalę. Rozluźnienie polityki monetarnej nastąpiło po kilku latach luźnej polityki monetarnej po światowym kryzysie finansowym. Sprawiło ono, że główne banki centralne, takie jak Fed i EBC, dysponują niezwykle rozbudowanymi bilansami i odgrywają kluczową rolę jako nabywcy na rynkach aktywów, gdzie wyceny aktywów mogą być niekiedy bardzo wrażliwe na politykę banków centralnych. Normalizacja polityki pieniężnej stanowi poważne wyzwanie związane z "głęboką falą", zaostrzone przez niedawne przesunięcie w górę inflacji i oczekiwań inflacyjnych.

Wzrost poziomu długu publicznego stanowi kolejne poważne wyzwanie długoterminowe. Powoduje on, że finanse publiczne są w znacznie większym stopniu narażone na ryzyko wyższych stóp procentowych. Ten wzrost długu publicznego potęguje niepewność makroekonomiczną. Koszt wprowadzenia antycyklicznych środków fiskalnych i/lub rolowania zapadającego długu może zacząć wzrastać z każdym kolejnym kryzysem/spadkiem koniunktury, stawiając pod znakiem zapytania zdolność obsługi zadłużenia. Mówiąc prościej, dług jest zrównoważony, dopóki nie jest.

Te wywołane przez politykę fale głębokiej wody krzyżują się z innymi trendami o charakterze strukturalnym, które pojawiają się już od jakiegoś czasu.

Pierwszym z nich jest rosnący protekcjonizm, który wraz z pandemią powoduje zmiany w globalnych łańcuchach dostaw i globalnym handlu. W perspektywie krótkoterminowej zwiększa to ryzyko zakłóceń i związanej z nimi presji inflacyjnej. W dłuższej perspektywie uwydatnią one znaczenie dobrze rozwiniętych lokalnych i regionalnych łańcuchów dostaw, które mogą stać się krytyczną przewagą konkurencyjną dla krajów i przedsiębiorstw.

Drugim czynnikiem jest przyspieszenie przyjmowania i rozpowszechniania nowych technologii, które mogą potencjalnie zmienić wydajność i rentowność w wielu sektorach, co będzie miało wpływ na możliwości inwestycyjne. Na przykład: szybsze przyjęcie nowych technologii w przemyśle (robotyka, sztuczna inteligencja, druk 3D) może ożywić wzrost wydajności i na nowo nakreślić mapę zwycięzców i przegranych; innowacje cyfrowe mają jednocześnie bezpośredni wpływ na sektor finansowy, na przykład dzięki tokenizacji, która pomaga zapewnić szerszemu gronu klientów dostęp do coraz szerszej gamy możliwości inwestycyjnych. Szybkie innowacje pojawiają się na pierwszych stronach gazet już od kilku lat, ale to właśnie przyspieszenie ich powszechnego przyjęcia może mieć obecnie znaczące skutki gospodarcze.

Reklama

Ta kombinacja głębokich zmian, wraz z wysokimi wycenami na większości rynków aktywów finansowych, tworzy scenę dla większej zmienności cen aktywów. Uważamy, że inwestorzy powinni być przygotowani na zwiększoną zmienność, ponieważ rynki próbują interpretować i przewidywać prawdopodobne zmiany w reżimach politycznych."

Komentując technologię i zmiany klimatyczne, Paweł Wróblewski, zarządzający portfelem International Growth Strategy w ClearBridge Investments, powiedział:

"Postępy w dziedzinie informatyki i sztucznej inteligencji (AI) stworzą liczne możliwości. Wiele istniejących branż i firm odniesie korzyści dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań AI, ale wraz z postępem AI powstanie również wiele nowych modeli biznesowych. Uważamy, że duże nowe rynki powstaną dzięki jeszcze potężniejszym obliczeniom i AI, które będą w stanie przetwarzać ogromne ilości danych.

Rozwiązania AI zostały już powszechnie zaadoptowane do rozwiązywania problemów, takich jak bardziej precyzyjne wyszukiwanie informacji w Internecie, tworzenie bardzo sprawnych wirtualnych asystentów i udoskonalanie rozwiązań zapobiegających oszustwom. Mamy technologię wizji komputerowej w sprzęcie rolniczym, który rozpyla tylko chwasty! Mamy wiele zastosowań w opiece zdrowotnej w zakresie medycyny prewencyjnej, ale także w zaawansowanej biotechnologii i odkrywaniu leków. Firmy, które tworzą lub przyjmują te rozwiązania, często tworzą dużą wartość.

Technologia wizji komputerowej i sztuczna inteligencja pomogą rozwiązać niektóre z ogromnych wyzwań, jakie przed nami stoją. Pomyślmy o autonomicznej jeździe, która wymaga analizowania ogromnych ilości danych wideo. Po rozwiązaniu tego problemu, może to być stosowane nie tylko do samochodów, ale do robotów wewnątrz fabryk, jak również z dronami, otwierając ogromne nowe rynki, które będą zarabiać na nowe sposoby. Tak więc prawidłowe dostrzeżenie kilku wczesnych zwycięzców w przełomowych zastosowaniach tych innowacyjnych technologii będzie bardzo ekscytujące w ciągu najbliższych kilku lat.

Reklama

Zmiany klimatyczne to świeckie globalne wyzwanie, które może zostać rozwiązane szybciej niż się spodziewano dzięki komercyjnej dostępności technologii takich jak energia słoneczna i wiatrowa, akumulatory do przechowywania energii elektrycznej i pojazdy elektryczne. Odejście od paliw kopalnych i silników spalinowych (ICE) nastąpi z powodów czysto ekonomicznych. Te nowe technologie są lepsze, ich koszty gwałtownie spadły w ciągu ostatniej dekady, a w ciągu następnej dekady będą nadal tanieć, co bardzo utrudni konkurowanie tradycyjnym samochodom z silnikami spalinowymi.

Tak więc technologia jest już dostępna, ale oczywiście regulacje i polityka rządowa mogą spowolnić lub przyspieszyć tę transformację. Jeśli na przykład nadal będziemy chronić monopole energetyczne i nie będziemy opodatkowywać emisji dwutlenku węgla, proces ten będzie przebiegał nieco wolniej, ale zmiana systemu już się dokonała. Konsumenci coraz częściej wybierają pojazdy elektryczne i decydują się na zakup produktów od firm, które dbają o środowisko. Mamy Zielony Ład w Europie i zieloną infrastrukturę w Stanach Zjednoczonych, więc sprawy nabierają tempa również na froncie regulacyjnym.

Jako globalni inwestorzy, ten impet stwarza duże możliwości w zakresie transformacji klimatycznej. A jako aktywni menedżerowie i zarządcy kapitału inwestorów, włączenie ESG do analizy i wyboru papierów wartościowych może pomóc w zidentyfikowaniu pomysłów, w które należy inwestować, a także, co ważne, których należy unikać. ESG jako przedmiot inwestycji nabiera tempa i pozostaje głównym odbiorcą przepływów inwestycji aktywnych w skali globalnej, podnosząc znaczenie spółek przyjmujących zrównoważone modele biznesowe."

O Franklin Templeton

Franklin Resources, Inc. [NYSE:BEN] jest globalną organizacją zarządzającą inwestycjami, której spółki zależne działają jako Franklin Templeton i obsługują klientów w ponad 165 krajach. Misją Franklin Templeton jest pomaganie klientom w osiąganiu lepszych wyników poprzez wiedzę z zakresu zarządzania inwestycjami, zarządzanie majątkiem i rozwiązania technologiczne. Dzięki wyspecjalizowanym menedżerom inwestycyjnym firma posiada szerokie możliwości w zakresie inwestycji kapitałowych, o stałym dochodzie, rozwiązań wieloasetowych i alternatywnych. Z biurami w ponad 30 krajach i około 1300 specjalistami inwestycyjnymi, firma z siedzibą w Kalifornii ma ponad 70 lat doświadczenia inwestycyjnego i ponad 1,5 biliona dolarów w aktywach pod zarządzaniem na dzień 31 sierpnia 2021 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie franklinresources.com.

Reklama

O ClearBridge

Posiadając 198,5 miliarda dolarów w aktywach pod zarządzaniem (AUM) na dzień 30 czerwca 2021 roku, ClearBridge Investments jest wiodącym globalnym menedżerem kapitałowym zaangażowanym w dostarczanie długoterminowych wyników poprzez aktywne zarządzanie. Zatrudnia ponad 250 pracowników w biurach w Nowym Jorku, Baltimore, Londynie, San Francisco i Wilmington, DE.

ClearBridge koncentruje się na trzech głównych celach klienta w obszarach swojej sprawdzonej wiedzy: wysoki aktywny udział, rozwiązania dochodowe i niska zmienność. Strategie ClearBridge są dostępne na oddzielnie zarządzanych kontach, w funduszach inwestycyjnych, funduszach zbiorowego inwestowania, jak również w rozwiązaniach niestandardowych, spółkach mieszanych i funduszach offshore. Zobacz więcej tutaj.

O Martinie Currie

Martin Currie, z siedzibą w Edynburgu w Szkocji, jest globalnym specjalistą w zakresie aktywnego inwestowania w akcje z wiodącymi referencjami w zakresie zrównoważonego inwestowania, tworzącym portfele o wysokiej wiarygodności dla rozwiązań ukierunkowanych na klienta. Na dzień 30 czerwca 2021 roku firma posiadała 22,5 miliarda dolarów (16,3 miliarda funtów) w aktywach pod zarządzaniem. Doskonałość inwestycyjna leży u podstaw działalności firmy. Centralnym elementem filozofii firmy jest podejście oparte na dogłębnych badaniach fundamentalnych, aktywnym posiadaniu akcji i zaangażowaniu oraz umiejętnej budowie portfela. Martin Currie otrzymał ocenę A+ we wszystkich trzech kategoriach w ramach Zasad Odpowiedzialnego Inwestowania (PRI) 2020. Jako Specjalistyczny Menedżer Inwestycyjny Franklin Resources Inc. posiada również wsparcie jednej z największych na świecie firm zarządzających aktywami. Zapraszamy na stronę martincurrie.com.

Reklama

Niniejsza informacja nie stanowi porady inwestycyjnej. Zmiany na rynku i zmiany kursów walut mogą spowodować spadek wartości kapitałowej akcji oraz dochodów z nich uzyskiwanych, jak również ich wzrost, a Ty możesz otrzymać z powrotem mniej niż zainwestowałeś.

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie zostały opracowane ze szczególną starannością w celu zapewnienia ich dokładności. Jednakże, nie składa się żadnych oświadczeń ani gwarancji, wyraźnych lub dorozumianych, co do ich dokładności lub kompletności. Franklin Templeton, Martin Currie i ClearBridge Investments pozyskały wszelkie badania i analizy zawarte w niniejszym dokumencie na własny użytek. Jest on udostępniany Państwu jedynie incydentalnie, a wszelkie wyrażone opinie mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i nie powinien być interpretowany jako indywidualna porada inwestycyjna, rekomendacja lub zachęta do kupna, sprzedaży lub posiadania jakiegokolwiek papieru wartościowego lub funduszu, ani do przyjęcia jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Nie stanowi on również porady prawnej ani podatkowej. Wyrażone poglądy są poglądami autora, a komentarze, opinie i analizy są sporządzone na dzień publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.

Informacje zawarte w niniejszym materiale nie stanowią kompletnej analizy wszystkich istotnych faktów dotyczących danego kraju, regionu lub rynku. Analiza czynników środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG) stanowi ważną część procesu inwestycyjnego i pomaga w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Strategie te nie muszą być ukierunkowane na konkretne wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Emitowane przez Franklin Templeton International Services S.à r.l. - nadzorowane przez Commission de Surveillance du Secteur Financier - 8A, rue Albert Borschette, L-1246 Luxembourg - Tel: +352 46 66 67-1 - Fax: +352 46 66 76.Australia: Wydane przez Franklin Templeton Investments Australia Limited (ABN 87 006 972 247) (Australian Financial Services License Holder No. 225328), Level 19, 101 Collins Street, Melbourne, Victoria, 3000. Austria/Niemcy: Wyemitowane przez Franklin Templeton International Services S.à r.l., Niederlassung Deutschland, Frankfurt, Mainzer Landstr. 16, 60325 Frankfurt nad Menem. Tel: 08 00/0 73 80 01 (Niemcy), 08 00/29 59 11 (Austria), Fax: +49(0)69/2 72 23-120, info@franklintempleton.de, info@franklintempleton.at. Kanada: Emitowane przez Franklin Templeton Investments Corp., 200 King Street West, Suite 1500 Toronto, ON, M5H3T4, Fax: (416) 364-1163, (800) 387-0830, www.franklintempleton.ca. Holandia: Franklin Templeton International Services S.à r.l., Oddział Holenderski, World Trade Center Amsterdam, H-Toren, 5e verdieping, Zuidplein 36, 1077 XV Amsterdam, Holandia. Tel: +31 (0) 20 575 2890. Zjednoczone Emiraty Arabskie: Emitowane przez Franklin Templeton Investments (ME) Limited, autoryzowane i regulowane przez Dubai Financial Services Authority. Biuro w Dubaju: Franklin Templeton, The Gate, East Wing, Level 2, Dubai International Financial Centre, P.O. Box 506613, Dubaj, U.A.E. Tel: +9714-4284100 Fax: +9714-4284140. Francja: Emitowane przez Franklin Templeton International Services S.à r.l., oddział we Francji, 55 avenue Hoche, 75008 Paryż Francja. Hongkong: Emitowane przez Franklin Templeton Investments (Asia) Limited, 17/F, Chater House, 8 Connaught Road Central, Hongkong. Włochy: Emitowane przez Franklin Templeton International Services S.à r.l.- Oddział we Włoszech, Corso Italia, 1 - Mediolan, 20122, Włochy. Japonia: Emitowane przez Franklin Templeton Investments Japan Limited. Korea: Emitowane przez Franklin Templeton Investment Trust Management Co, Ltd., 3rd fl., CCMM Building, 12 Youido-Dong, Youngdungpo-Gu, Seul, Korea 150-968. Luksemburg/Benelux: Emitowane przez Franklin Templeton International Services S.à r.l.-Nadzór sprawowany przez Commission de Surveillance du Secteur Financier - 8A, rue Albert Borschette, L-1246 Luxembourg. Tel: +352-46 66 67-1 Fax: +352-46 66 76. Malezja: Wyemitowane przez Franklin Templeton Asset Management (Malaysia) Sdn. Bhd. & Franklin Templeton GSC Asset Management Sdn. Bhd. Niniejszy dokument nie został zweryfikowany przez Securities Commission Malaysia. Polska: Wydany przez Templeton Asset Management (Polska) TFI S.A.; Rondo ONZ 1; 00-124. Warszawa. Rumunia: Franklin Templeton International Services S.à r.l. Luksemburg, Oddział w Bukareszcie, pod adresem 78-80 Buzesti Str, Premium Point, 8th Floor, Bukareszt 1, 011017, Rumunia. Zarejestrowany w Rumuńskim Urzędzie Nadzoru Finansowego pod nr. PJM07.1AFIASMDLUX0037/10 marca 2016 r. oraz autoryzowany i regulowany w Luksemburgu przez Commission de Surveillance du Secteur Financier. Tel: + 40 21 200 9600. Singapur: Emitowane przez Templeton Asset Management Ltd. Nr rejestracyjny (UEN) 199205211E oraz Legg Mason Asset Management Singapore Pte. Limited, numer rejestracyjny (UEN) 200007942R. Legg Mason Asset Management Singapore Pte. Limited jest spółką pośrednio zależną należącą w całości do Franklin Resources, Inc. 7 Temasek Boulevard, #38-03 Suntec Tower One, 038987, Singapur. Hiszpania: Emitowane przez Franklin Templeton International Services S.à r.l.-Oddział Hiszpański, Profesjonalista Sektora Finansowego pod Nadzorem CNMV, José Ortega y Gasset 29, Madryt, Hiszpania. Tel: +34 91 426 3600, Fax: +34 91 577 1857. Republika Południowej Afryki: Emitowane przez Franklin Templeton Investments SA (PTY) Ltd, która jest autoryzowanym Dostawcą Usług Finansowych. Tel: +27 (21) 831 7400 Fax: +27 (21) 831 7422. Szwajcaria: Emitowane przez Franklin Templeton Switzerland Ltd, Stockerstrasse 38, CH-8002 Zurych. WIELKA BRYTANIA: Emitowane przez Franklin Templeton Investment Management Limited (FTIML), siedziba: Cannon Place, 78 Cannon Street, Londyn EC4N 6HL. Tel: +44 (0)20 7073 8500. Autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority. Regiony skandynawskie: Emitowane przez Franklin Templeton International Services S.à r.l. Oddział w Szwecji, filial, Nybrokajen 5, SE-111 48, Sztokholm, Szwecja. Tel: +46 (0)8 545 012 30, nordicinfo@franklintempleton.com, upoważniony w Luksemburgu przez Commission de Surveillance du Secteur Financier do prowadzenia niektórych rodzajów działalności finansowej w Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Finlandii. Franklin Templeton International Services S.à r.l., Oddział w Szwecji, filia prowadzi działalność pod nadzorem Finansinspektionen w Szwecji. Offshore Americas: W Stanach Zjednoczonych niniejsza publikacja jest udostępniana wyłącznie pośrednikom finansowym przez Franklin Distributors, LLC, członka FINRA/SIPC, 100 Fountain Parkway, St. Petersburg, Florida 33716. Telefon: (800) 239-3894 (bez opłat w USA), (877) 389-0076 (bez opłat w Kanadzie), oraz Fax: (727) 299-8736. Inwestycje nie są ubezpieczone przez FDIC, mogą stracić na wartości i nie są gwarantowane przez bank. Dystrybucja poza Stanami Zjednoczonymi może być prowadzona przez Franklin Templeton International Services, S.à r.l. (FTIS) lub innych subdystrybutorów, pośredników, dealerów lub profesjonalnych inwestorów, którzy zostali zaangażowani przez FTIS do dystrybucji jednostek uczestnictwa funduszy Franklin Templeton w określonych jurysdykcjach. Nie stanowi to oferty sprzedaży ani zaproszenia do złożenia oferty zakupu papierów wartościowych w jakiejkolwiek jurysdykcji, w której byłoby to niezgodne z prawem.

Czytaj więcej