Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

złoto skup

  • Według szefa NBP, Polska musi być gotowa na każdą ewentualność, a złoto w tym pomoże
  • Rezerwy złota wzrosły o 21% w 13 lat, wynika z danych World Gold Council
  • Cena złota wzrosła o 85% w zaledwie 5 lat

 

Rezerwy złota wzrosły do największego poziomu od 45 lat

Oficjalne światowe rezerwy złota osiągnęły poziom 1,17 mld uncji, szacuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. To największy poziom od blisko 45 lat, bo od końca lat 70-tych ubiegłego wieku.

W rezultacie, rezerwy metalu szlachetnego są obecnie największe od czasów świeżo po zniesieniu standardu złota i powiązania dolara z kruszcem przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona w 1971 roku.

W ciągu ostatnich 13 lat zasoby złota w skarbcach światowych banków centralnych wzrosły o około 21%. 

Reklama

 

Czytaj również: Ceny nieruchomości w Polsce znów wystrzeliły. W Krakowie wzrosły o 27,7% - znamy nowe dane NBP

 

Wykres: Oficjalne globalne rezerwy złota w uncjach trojańskich

Źródło: IFS, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW, IMF), Haver Analytics, Apollo Management, Game of Trades.

Reklama

 

Tylko w 2022 i 2023 roku światowe banki centralne kupiły łącznie odpowiednio 1081 i 1037 ton złota. Wygląda na to, że 2024 rok może być rekordowy pod względem popytu ze strony tych instytucji.

Już mieliśmy do czynienia z największym w historii poziomem zakupów metalu przez banki centralne w pierwszym kwartale roku, wynika z danych World Gold Council.

 

Wykres: Zakupy złota przez banki centralne w ostatnich latach. Kolor granatowy to kupno w okresie pierwszych trzech miesięcy danego roku, a kolor zielony to zakup w pozostałych dziewięciu miesiącach roku.

Reklama

Źródło: World Gold Council, Metals Focus, Refinitiv.

 

Tymczasem, cena uncji złota w USD wzrosła o 15% od początku tego roku. Zakres zwyżki to 85% w ciągu ostatnich 5 lat!

Z kolei w odniesieniu do dołka z grudnia 2015 roku, cena złota w USD wzrosła o ponad 121%. W tym roku kurs złota po raz pierwszy w historii przebił poziom 2,4 tys. USD za uncję osiągając rekordowy szczyt na 2431 USD.

Reklama

 

Zobacz także: Klimat uderzy w nasze pieniądze. Każdy z nas zapłaci 16 tys. PLN rocznie przez szkody klimatyczne


 

Wykres: Cena uncji złota w USD

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

Zakupy złota przez banki centralne są jednym z kluczowych elementów ogromnego popytu na fizyczne złoto. Nie jest to jednak główny element, który generuje wielkie zainteresowanie metalem w rzeczywistej formie. To źródło popytu jest dość zaskakujące, wyjaśnialiśmy to szeroko w tym artykule: Fizyczne złoto rozchwytywane!

 

Polska będzie dynamicznie zwiększać rezerwy złota, zapowiedział prof. Glapiński

Prezes NBP, Adam Glapiński, przedstawił w zeszłym tygodniu plan pokaźnego zwiększania polskich rezerw złota w nadchodzących latach. Celem ma być zabezpieczenie przyszłości gospodarczej Polski w obliczu niepewności geopolitycznej.

Polska posiadała rezerwy złota w ilości 360 ton kruszcu w I kwartale 2024 roku, wynika z danych World Gold Council. Największe rezerwy posiadają Stany Zjednoczone (8,1 tys. ton), Niemcy (3,3 tys. ton) oraz Włochy (2,4 tys. ton).

Reklama


Wykres: Rezerwy złota posiadane przez poszczególne kraje w tonach w I kwartale 2024 roku

Źródło: World Gold Council.

 

Glapiński przekazał w trakcie konferencji prasowej, że Polska będzie dynamicznie zwiększać swoje zasoby złota i walut obcych. Według prezesa NBP, kraj musi być gotowa na każdą ewentualność.

Reklama

Prezes NBP opisał ostatnie zakupy złota przez Polskę jako bezprecedensowe. Dodał, że w przyszłości będzie kupowane jeszcze więcej kruszcu.

Według prof. Glapińskiego, polska gospodarka może być zagrożona, jeśli niepodległość Ukrainy zostanie zachwiana. To może wywołać pewną niepewność gospodarczą w naszym kraju, powiedział.

W rezultacie, NBP zamierza zwiększyć ilość posiadanego złota. Na koniec I kwartału 2024 roku NBP posiadał 11,5 mln uncji złota. W rezultacie, pod koniec marca metal szlachetny stanowił 13% rezerw NBP. Celem jest poziom 20%.

 

Zobacz również: Katastrofa zadłużenia gospodarki? Odsetki długu osiągną 34% budżetu za 30 lat - szacują eksperci

Czytaj więcej