Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zalety

Jedną z wielu funkcji blockchain jest umożliwienie zawierania inteligentnych kontraktów. Tego rodzaju kontrakty to specjalne dwustronne umowy, które są w pełni zautomatyzowane w łańcuchu bloków. Raz zawarte umowy są nieodwracalne i niezmienne i aby weszły w życie, muszą być spełnione ich warunki.

 

Inteligentne kontrakty zostały spopularyzowane przez jeden z najpopularniejszych blockchain na świecie - Ethereum. Inteligentne kontrakty są ściśle związane z dApps, czyli zdecentralizowanymi aplikacjami.

Jak działają inteligentne kontrakty?

Inteligentne kontrakty to specjalne umowy, które wchodzą w życie, jeśli zostaną spełnione jej warunki. Na przykład, zatwierdzenie i wykonanie przelewu środków przez jedną ze stron następuje automatycznie w momencie spełnienia wymagań umowy, na przykład przesłania ukończonego projektu lub odpowiedniej ilości zasobów. Wszystko odbywa się bez udziału pośredników. Jeśli warunki umowy nie zostaną spełnione, lub zostanie ona anulowana, pieniądze zostaną zwrócone jednej ze stron.

Reklama

 

Dzięki zastosowaniu złożonych języków programowania, ograniczenia i reguły inteligentnych kontraktów są niemożliwe do zmanipulowania. Wszelkie próby oszustwa można łatwo wykryć.

Proces zawierania inteligentnego kontraktu

  1. Aby zawrzeć inteligentny kontrakt, do porozumienia muszą dojść co najmniej dwie strony.
  2. Strony umowy uzgadniają warunki, po których inteligentny kontrakt będzie uznany za kompletny.
  3. Decyzja obu stron jest zapisywana w szyfrowanej inteligentnej umowie, która następnie jest przechowywana w blockchain.
  4. Gdy kontrakt dobiegnie końca, transakcja jest rejestrowana w łańcuchu bloków.
  5. Wszystkie węzły mogą zaktualizować swoją kopię łańcucha za pomocą tej transakcji.

Zastosowanie inteligentnych kontraktów

Zautomatyzowane, inteligentne kontrakty mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach, aby ułatwiać zawieranie i egzekwowanie transakcji.

 

  •     rynek nieruchomości - kupowanie i sprzedawanie nieruchomości wiąże się z koniecznością przebrnięcia przez wiele umów i aneksów oraz nierzadko skorzystanie z pomocy pośredników, którzy pobierają dodatkowe opłaty za swoje usługi. Takiego pośrednika może z powodzeniem zastąpić inteligentna umowa. Proces przeniesienia własności ze sprzedającego na kupującego zostaje zautomatyzowany i bezpieczny. Akt własności nieruchomości może zostać ztokenizowany na blockchainie. Inteligentny kontrakt może uwolnić akt własności w momencie wpłaty środków przez nabywcę. Sprzedający oszczędza pieniądze, ponieważ nie musi płacić pośrednikowi, a kupujący otrzymuje dom znacznie wcześniej, niż w przypadku zakończenia tradycyjnych formalności.
  •     polisy ubezpieczeniowe - umowa między firmą ubezpieczeniową a ubezpieczonym jest otwarta przez cały czas jej trwania. W przypadku, gdy występuje konieczność wypłaty środków z ubezpieczenia wskutek zaistniałej sytuacji, ubezpieczony przesyła odpowiednie dokumenty, a środki zgromadzone na polisie zostaną uwolnione. Dzięki temu nie trzeba już przechodzić przez mozolny proces weryfikowania dokumentów potwierdzających zdarzenie i komunikowania się z pracownikami firmy ubezpieczeniowej. Wypłatę środków można otrzymać błyskawicznie.
  •     logistyka - śledzenie transportu produktów, sposobów jego przechowywania oraz płatności można z powodzeniem zautomatyzować. Dzięki temu sprzedawcy mogą zautomatyzować odbieranie dostaw i ich śledzenie na każdym etapie procesu, łącznie z zapewnieniem się, że zamówiona i opłacona ilość towaru odpowiada stanowi dostawy. Płatność za zamówiony towar może nie zostać uwolniona dostawcy do momentu, gdy sprzedający nie upewni się, że stan dostawy jest zgodny z zamówieniem.

Zalety inteligentnych kontraktów

Analizując mocne strony inteligentnych kontraktów, nie sposób nie wspomnieć o tym, że umożliwiają one zawieranie szybkich i wydajnych umów, oraz błyskawicznych transakcji w przypadku, gdy warunki umowy zostaną spełnione. Wszystkie inteligentne kontrakty są automatyzowane i dostępne online. Znika problem manualnych błędów czy konieczności zapoznawania się z grubym plikiem dokumentów.

Reklama

 

W zawieranie inteligentnych kontraktów nie są zaangażowane strony trzecie. Wszystkie zapisy umowy pozostają między jej stronami. Co więcej, cała umowa jest szyfrowana i nie ma do niej dostępu nikt niepowołany. Zmiana pojedynczego zapisu w umowie wiązałaby się ze zmianą całego łańcucha, co nie może zostać niezauważone przez węzły.

 

Na koniec warto wspomnieć o niskich kosztach tego typu operacji - dzięki uniknięciu zaangażowania pośredników, strony umowy mogą zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas.

Czy inteligentne kontrakty mają jakieś wady?

Zespół Yuan Pay Group przeanalizował mocne i słabe strony inteligentnych kontraktów. Jedną z zauważalnych wad tego rozwiązania jest to, że nie są one pozbawione błędów ludzkich, które mogą zostać szybko podchwycone przez hakerów. Istotny i coraz bardziej wyraźny staje się brak jasnych regulacji. Bezpieczny i szybki proces przekazywania pieniędzy z jednej strony umowy do drugiej brzmi w teorii świetnie, jednak w grę wchodzą także inne aspekty, takie jak lokalne podatki lub konieczność interwencji rządu.

Reklama

 

Wyzwania, które towarzyszą powszechnemu przyjęciu inteligentnych kontraktów, niekoniecznie jednak musi mieć związek z ograniczeniami prawnymi. Znacznie bardziej istotne mogą stać się wyzwania związane z potencjalnym konfliktem interesów między sposobem, w jaki dotychczas były prowadzone interesy, a sposobem działania inteligentnych kontraktów.



Czytaj więcej