Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zakład ubezpieczeń

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to produkt którego nie warto nie mieć. Korzyści związane z aktywnym prowadzeniem IKZE są niezaprzeczalne, szczegół nie że za jego pośrednictwem możemy prowadzić bardzo zróżnicowany portfel. Który dom maklerski oferuje najlepsze warunki na IKZE, z jakimi opłatami musimy się liczyć i gdzie najlepiej je założyć?

 

Dlaczego warto mieć IKZE? Zalety Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to jeden z instrumentów trzeciego filaru systemu emerytalnego w Polsce. Trzeci filar obejmuje całkowicie dobrowolne formy oszczędzania na emeryturę, na skorzystanie z których musimy zdecydować samodzielnie. W przypadku IKZE taka decyzja może nam się naprawdę opłacić i to z kilku powodów.

Co sprawia, że nie warto nie mieć IKZE?

  • zwolnienie z podatku Belki, po spełnieniu określonych wymagań: każdy, kto kiedykolwiek lokował pieniądze na rynkach finansowych wie jak ogromną bolączką jest aż 19% podatek od dochodów kapitałowych, który musimy odprowadzić. Oznacza on oddanie prawie jednej piątej osiągniętego zysku Urzędowi Skarbowemu, w tym również dywidend otrzymywanych od spółek. IKZE daje nam możliwość całkowitego zwolnienia od podatku Belki, jednak pod warunkiem, że dokonamy wypłaty środków z konta po ukończeniu 65. roku życia. Oprócz tego trzeba spełnić jeszcze jeden warunek - w okresie prowadzenia IKZE musimy wpłacić pieniądze na rachunek w co najmniej pięciu latach kalendarzowych. Czyli, przykładowo: jeśli dokonaliśmy łącznie dziesięciu wpłat, ale miały one miejsce w czterech różnych latach kalendarzowych, to nie uzyskamy zwolnienia z podatku Belki, nawet jeśli przekroczyliśmy 65 lat. Wypłata może zostać dokonana jednorazowo lub w co najmniej 120 ratach (przez okres 10 lat). Wypłata przed terminem (przed osiągnięciem 65. rż.) z jednoczesnym zwolnieniem z 19% podatku od dochodów kapitałowych jest możliwa w przypadku śmierci posiadacza rachunku, na wniosek osoby uprawnionej (np. członka rodziny).
  • Obniżenie dochodu do opodatkowania: chyba największą zaletą IKZE, jednocześnie wyróżniającą ją w stosunku do Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE), jest możliwość odliczenia całkowitej wysokości wpłat na konto od dochodu do opodatkowania, co daje nam niższy PIT za każdy rok podatkowy (w którym dokonaliśmy wpłaty na IKZE). Jak to dokładnie działa? W 2022 roku górny limit wpłat na IKZE dla osoby fizycznej wynosi dokładnie 7 106,40 złotych. Od dochodu do opodatkowania za 2022 rok będziemy mogli odliczyć pełną wartość wpłaconej na IKZE kwoty - jeśli jesteśmy w I progu podatkowym (17%), to zapłacimy niższy PIT o 1208 PLN. Jeśli natomiast jesteśmy w II progu podatkowym (32%), to możemy maksymalnie obniżyć PIT o 2274 PLN. Od 2021 roku osoby samozatrudnione mogą korzystać z wyższego limitu wpłat na IKZE (1,8-krotność przeciętnego wynagrodzenia, zamiast 1,2x) - w 2022 roku limit wpłat wynosi 10 659,60 PLN. Jeśli samozatrudniony rozlicza się na zasadach ogólnych, to może odliczyć od kwoty do opodatkowania za 2022 rok maksymalnie 1812 złotych przy I progu podatkowym (17%) lub 3411 złotych (stawka 32%). W przypadku rozliczania na podstawie stawki liniowej (19%) można obniżyć podatek maksymalnie o 2025 PLN za 2022 rok. Co więcej, kwoty potencjalnych odliczeń od dochodu do opodatkowania będą rosły z każdym rokiem (ze względu na rosnące limity wpłat na IKZE, powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem wg Głównego Urzędu Statystycznego).

Zobacz także: Emerytura. 3 najpopularniejsze sposoby na zabezpieczenie Twojej przyszłości [IKE, IKZE, PPK]

 

 

Wypłata pieniędzy zgromadzonych na IKZE

Jak już wspomniałem, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku Belki podczas oszczędzania na IKZE należy poczekać co najmniej do 65. roku życia i dokonać wpłat w nie mniej niż pięciu latach kalendarzowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet po spełnieniu tych warunków od wypłaty środków z IKZE będzie pobrany zryczałtowany podatek w wysokości 10% naszych oszczędności, który jest nakładany ze względu na obecność corocznych ulg podatkowych. Co więcej, ten podatek jest pobierany bez względu na to czy pomnożyliśmy nasz kapitał czy ponieśliśmy stratę. Wspomniany podatek, zmniejszający o 1/10 wysokość wypłacanej kwoty jest dość mocno krytykowany i zniechęca wiele osób do założenia IKZE. Trzeba jednak pamiętać o możliwości każdorazowego odliczenia dokonywanych wpłat na IKZE od dochodu do opodatkowania (wg stawki 17%, 19% lub 32%) i uniknięciu podatku Belki, który jest prawie dwukrotnie wyższy (19%), więc finalnie w większości przypadków IKZE będzie bardziej konkurencyjne niż np. IKE. Oczywiście, nie da się jednoznacznie powiedzieć, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze, bo to zależy od zbyt wielu czynników. W sieci można znaleźć sporo kalkulatorów opłacalności IKE/IKZE, gdzie po wprowadzeniu naszych parametrów można oszacować czy nam się to kalkuluje.

Zobacz także: IKZE. Definicja, działanie, limity wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

 

Gdzie można założyć IKZE?

Reklama

Podobnie jak w przypadku Indywidualnego Konta Emerytalnego, IKZE można założyć w kilku rodzajach instytucji, tym samym zmieniając jego charakter:

  • Zakład ubezpieczeń: IKZE w ubezpieczalni lokuje nasze pieniądze w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym, od którego odprowadzana jest określona przez nas składka ubezpieczeniowa. W tym przypadku nie mamy w zasadzie żadnego wpływu na to jak lokowane są nasze oszczędności, w niektórych ubezpieczalniach możemy wybrać co najwyżej profil ryzyka takiego funduszu
  • Dobrowolny Fundusz Emerytalny: drugim typem podmiotów oferujących IKZE są DFE, zarządzane przez te same instytucje co OFE, z tym że jest to program należący do III filaru. DFE również inwestują głównie na rynku kapitałowym i częściowo w obligacje skarbowe. W tym przypadku też nie mamy wpływu na to jak zarządzane są środki, więc jest to opcja odpowiednia dla osób szukających “bezobsługowego” III filaru. Na pocieszenie warto dodać, że DFE w zasadzie od samego początku (2012 r.) osiągają wyższe stopy zwrotu niż OFE
  • Bank: konta IKZE są też oferowane przez polskie banki jako “opakowanie” dla rachunków oszczędnościowych i lokat. Jest to opcja dla osób, które nie dopuszczają jakiegokolwiek ryzyka związanego z lokowaniem kapitału na rynku. Przy obecnej inflacji i stopach procentowych nie ma jednak szans na uzyskanie stóp zwrotu powyżej dynamiki wskaźnika CPI
  • Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych: IKZE możemy też założyć w TFI i korzystać z jego oferty otwartych Funduszy Inwestycyjnych (w tym również SFIO). To rozwiązanie samo w sobie może zainteresować osoby, które nie czują się na siłach lub nie mają czasu na aktywne i samodzielne zarządzanie portfelem, ale jednocześnie chcą mieć większy wpływ na strategię inwestycyjną niż w przypadku DFE. Mając IKZE w TFI możemy wybierać z oferty funduszy, dobierając takie, które nam odpowiadają pod względem poziomu ryzyka, tego w co konkretnie inwestują (np. akcje z GPW lub zagraniczne) i na podstawie tego, jakie miały wyniki w przeszłości. Istotne jest to, że wybierając fundusze w ramach IKZE możemy dowolnie je zmieniać (oczywiście w ramach oferty jednego TFI) i nie będzie się to wiązało z obowiązkiem podatkowym w przypadku uzyskania dochodu
  • Biuro maklerskie (również te działające przy bankach): to rodzaj IKZE, który można umownie nazwać maklerskim, jest tym, któremu warto poświęcić najwięcej czasu. Dlaczego? Dlatego, że IKZE założone w domu maklerskim to tak naprawdę rachunek maklerski (z większości funkcjonalności normalnego konta) za pomocą którego możemy dowolnie budować nasz portfel inwestycyjny, wybierając akcje i fundusze notowane na giełdzie, które nas interesują, a w niektórych domach maklerskich możemy nawet kupować zagraniczne akcje w ramach IKZE. Oprócz tego, wcale nie musimy ograniczać się do akcji, bo w ramach IKZE można też inwestować w obligacje i to nie tylko skarbowe, ale też korporacyjne (notowane na rynku Catalyst). Tak więc, w praktyce mamy pełnoprawne konto maklerskie, które po spełnieniu jasnych warunków zapewni nam zwolnienie z 19% podatku od dochodów kapitałowych.

Zobacz także: Najważniejsze fakty o IKE/IKZE. O tym musisz pamiętać!

 

Ranking IKZE - gdzie założyć najlepsze konto zabezpieczenia emerytalnego?

W tym rankingu bierzemy pod uwagę wyłącznie IKZE oferowane przez biura maklerskie, również te działające przy bankach.

Rachunek IKZE możemy założyć w pięciu poniższych Biurach Maklerskich (kolejność alfabetyczna, stan na 31 kwietnia 2022 roku):

  • Dom Maklerski BDM
  • Biuro Maklerskie BOSSA
  • Dom Maklerski Banku BPS
  • Biuro Maklerskie mBank
  • Millennium Dom Maklerski

 

Reklama

 

Prowizje i opłaty za prowadzenie IKZE

W żadnym z biur maklerskich nie poniesiemy opłaty za założenie rachunku IKZE. Podobnie jest również w przypadku samego prowadzenia IKZE - wszystkie biura maklerskie aktualnie oferujące tego typu rachunek zapewniają nam brak cyklicznych opłat za utrzymywanie IKZE.

Jednocześnie każde z biur maklerskich pobiera prowizje za realizację transakcji:

  • DM BDM:
    • 0,28%, ale nie mniej niż 5,95 PLN za akcje i ETF-y na GPW
    • 0,18%, ale nie mniej niż 5,95 PLN za obligacje na Catalyst
  • BM BOSSA:
    • 0,38%, ale nie mniej niż 5,00 PLN za akcje i ETF-y na GPW
    • 0,19%, ale nie mniej niż 5,00 PLN za obligacje na Catalyst
    • 0,29%, ale nie mniej niż 19 PLN/5 EUR/5 USD za zagraniczne akcje i ETF-y (promocja do końca 2022 roku; standardowa prowizja to 0,29%, ale nie mniej niż 29 PLN/7 EUR/7 USD
  • DM BPS:
    • 0,13%, ale nie mniej niż 3,00 PLN za akcje i ETF-y na GPW
    • 0,13%, ale nie mniej niż 3,00 PLN za obligacje na Catalyst
  • BM mBanku:
    • 0,39%, ale nie mniej niż 5,00 PLN za akcje i ETF-y na GPW
    • 0,19%, ale nie mniej niż 5,00 PLN za obligacje na Catalyst
    • 0,29%, ale nie mniej niż 19 PLN za zagraniczne akcje i ETF-y
  • DM Millennium:
    • 0,38%, ale nie mniej niż 4,90 PLN za akcje i ETF-y na GPW
    • 0,20%, ale nie mniej niż 4,90 PLN za obligacje na Catalyst

Jeżeli nie zależy nam na dostępie do zagranicznych giełd z poziomu IKZE, to pod względem wysokości prowizji maklerskich jednoznacznym zwycięzcą jest IKZE w Domu Maklerskim BPS. Jeżeli natomiast interesuje nas dostęp do zagranicznych akcji i ETF-ów, do wyboru mamy wyłącznie IKZE w BM mBanku i BOSSA. W obu przypadkach prowizje maklerskie są bardzo zbliżone, choć trudno uznać je za atrakcyjne. W tym przypadku wybór powinien paść na IKZE z szerszą ofertą zagranicznych instrumentów.

Zobacz także: Korzyści z IKE i IKZE, o których musisz wiedzieć

 

IKZE z dostępem do zagranicznych akcji i ETF-ów

Spośród rachunków maklerskich IKZE, które zapewniają nam dostęp do zagranicznych rynków, do wyboru mamy wyłącznie ofertę BM mBanku i BOSSA. Oba biura maklerskie oferują dość szeroki dostęp do zagranicznych instrumentów:

  • BM mBanku: 407 funduszy notowanych na giełdzie (ETF), 70 REIT-ów, akcje z USA (NYSE, Nasdaq), Wielkiej Brytanii (LSE) oraz Niemiec (Deutsche Börse)
  • BM BOSSA: 452 fundusze notowane na giełdzie (ETF), brak dostępu do REIT-ów, akcje z USA (NYSE, Nasdaq), Wielkiej Brytanii (LSE) oraz Niemiec (Deutsche Börse), Francji, Belgii i Holandii (Euronext)
Reklama

Pod względem liczby dostępnych rynków i instrumentów zauważalnie wygrywa BOSSA, choć warto odnotować brak REIT-ów w ofercie, które natomiast znajdziemy w IKZE mBanku. BOSSA zapewnia dostęp do większej liczby zagranicznych ETF-ów, a także możliwość handlu na giełdach platformy Euronext.

W przypadku inwestowania w akcje ze Stanów Zjednoczonych na korzyść IKZE w BOSSA przemawia możliwość złożenia formularza W8-BEN, dzięki któremu nie zostanie pobrany podwójny podatek o dywidend (30%, zamiast 15%). BM mBanku również pracuje nad wdrożeniem u siebie W-8BEN, jednak na moment pisania tego rankingu nie wiadomo kiedy się to wydarzy.

Zobacz także: Emerytalne alternatywy idealne dla Twojego portfela

 

Który dom maklerski oferuje najlepsze IKZE?

Jeśli skupiamy się wyłącznie na akcjach, ETF-ach i obligacjach notowanych w Polsce, to najbardziej korzystnym wyborem pod względem kosztów będzie IKZE w Domu Maklerskim BPS, który bije na głowę konkurentów pod względem prowizji maklerskich.

Jeśli natomiast zależy nam na dostępie do zagranicznych rynków z poziomu IKZE, to obecnie najlepszą ofertę znajdziemy w BM BOSSA, które oferuje najszerszy dostęp do zagranicznych ETF-ów i giełd, a także jako jedyne IKZE pozwala złożyć formularz W8-BEN. Niestety, jest to okupione bardzo wysokimi prowizjami maklerskimi dla instrumentów z polskiego rynku.

Zobacz także: Jak budować portfel IKE/IKZE? Podatki od dywidend w przypadku kont IKE/IKZE

 

Czytaj więcej