Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zachorowania covid niemcy

Wiadomości zagraniczne - UE: Rzecznik generalny TSUE rekomenduje oddalenie skargi Polski i Węgier dot. mechanizmu „pieniądze za praworządność”.

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał wczoraj opinię w sprawie skargi Polski i Węgier z marca br. dotyczącej mechanizmu warunkowości uzależniającego dostęp do środków unijnych od przestrzegania zasad praworządności. Mechanizm został przyjęty na szczycie przywódców krajów UE w grudniu 2020 i zaczął obowiązywać od stycznia 2021. Rzecznik uznał, że mechanizm został przyjęty na właściwej podstawie prawnej i należy oddalić skargi Polski i Węgier.

Rzecznik TSUE podkreślił jednak, że rozporządzenie wymaga "wystarczająco bezpośredniego związku między naruszeniem państwa prawnego a wykonywaniem budżetu, przez co nie ma zastosowania do każdego naruszenia państwa prawnego, lecz tylko do takich, które mają bezpośredni związek z wykonywaniem budżetu Unii".

Opinia rzecznika nie jest wiążąca dla wyroku sędziów TSUE, który jest spodziewany w nowym roku. Z reguły jednak decyzje sędziów są zgodne z opinią rzecznika. Może to przełożyć się na dalsze opóźnienia w dostępie Polski do środków z Krajowego Planu Odbudowy, który zakłada wykorzystanie €24mld środków bezzwrotnych i €12mld pożyczek preferencyjnych.

USA: w payrolls spodziewamy się powstania 550tys. etatów w listopadzie

Reklama

Po solidnym wzroście zatrudnienia wg badania ADP (w listopadzie powstało 534tys. miejsc pracy) dziś spodziewamy się, że oficjalne payrolls przyniosą informację o powstaniu 550tys. etatów w listopadzie. Wczoraj opublikowane dane tygodniowe o zasiłkach dla bezrobotnych wskazały na 222 tys. nowych bezrobotnych (konsensus 240 tys.). Liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 1,956mln (konsensus 2,003mln).

Niemcy: obostrzenia dla niezaszczepionych

Obecna 4 fala zakażeń koronawirusem w Niemczech jest najwyższa z dotychczasowych, a około 60tys. zakażeń w ciągu doby stanowi 10% nowych przypadków Covid-19 na świecie. W niektórych szpitalach obciążenie dochodzi do punktu krytycznego. W związku z tym rząd federalny i kraje związkowe zdecydowały o wprowadzeniu zakazu wstępu do placówek kultury, miejsc rozrywkowych czy sklepów innych niż te z artykułami codziennego użytku dla niezaszczepionych. Limity dla niezaszczepionych dotyczą również spotkań, także prywatnych. Będą obowiązywać również limity podczas imprez i na stadionach.

Jednocześnie Rada Etyki ma wydać rekomendację dot. obowiązkowych szczepień, a po głosowaniu w Bundestagu w nowym roku, obowiązkowe szczepienia mogą zostać wprowadzone w lutym-marcu. Na takie rozwiązanie zdecydowała się już Austria. Za takim obowiązkiem opowiedział się kandydat na kanclerza O.Scholz, który ma objąć urząd w przyszłym tygodniu.

Węgry: podwyżka stopy depozytowej o 20bp.

Narodowy Bank Węgier wykonał kolejny ruch w cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. Wczoraj ponownie podwyższył 1-tygodniową stopę depozytową o 20bp z 2,9% do 3,1%. Wcześniej w listopadzie stopa to wzrosła w sumie o 110bp w dwóch krokach – podwyżki o 70bp i 40bp.

Decyzje te wynikają z nasilenia presji inflacyjnej oraz presji na osłabienie forinta.

Reklama

Wiadomości krajowe

NBP opublikował Narodową Strategię Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego

W skróconej wersji strategii gotówkowej, NBP proponuje szereg działań na rzecz poprawy dostępności i akceptacji gotówki. Strategia obejmuje 4 filary: dostępność i akceptacja gotówki; płynne zaopatrywanie w gotówkę (m.in. wymóg dostępu do oddziału banku lub bankomaty w odległości nie większej niż 10km dla 90% populacji); cyberbezpieczeństwo systemów informatycznych wykorzystywanych w procesach zaopatrywania w gotówkę; bezpieczeństwo fizyczne gotówki.

Czytaj więcej