Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

za ile można kupić mieszkanie w Krakowie

Aktualne trendy na polskim rynku nieruchomości są nieubłagane - „tanich mieszkań” jest coraz mniej, co nie jest żadną tajemnicą. Najnowsze dane pokazują jednak do jak dużych zmian w cennikach deweloperów doszło w ciągu ostatnich kilku miesięcy od momentu wprowadzenia programu Bezpieczny Kredyt 2%.

 

Na skróty:

  • Oferta mieszkań z rynku pierwotnego w cenie do 400 000 PLN znacząco się skurczyła od momentu wejścia w życie programu BK 2% w lipcu
  • Jedynym wyjątkiem jest Łódź
  • Od początku roku doszło również do znaczących zmian w strukturze cenowej mieszkań w ofertach deweloperów
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

 

Najtańszych mieszkań coraz mniej w ofercie

Reklama

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym kontynuują wzrosty, co wynika z najnowszych danych za październik. Miesięczna dynamika cen u deweloperów w ubiegłym miesiącu lekko wyhamowała, co jednak nie zmienia faktu, że rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% przyczynił się do znacznego wzrostu cen nieruchomości, szczególnie w niższym segmencie cenowym.

Doskonale obrazuje to zestawienie opracowane przez portal Big Data rynekpierwotny.pl, pokazujące ile mieszkań w cenie do 400 000 PLN znajdowało się w ofercie deweloperów w październiku tego roku, w porównaniu z czerwcem, czyli ostatnim miesiącem przed startem programu Bezpieczny Kredyt 2%.

We wszystkich największych polskich aglomeracjach (poza Łodzią) liczba mieszkań w tym przedziale cenowym (do 400 tys. PLN) znacząco spadła. Największy spadek odnotowano we Wrocławiu - liczba oferowanych mieszkań w październiku zmniejszyła się aż o 87 proc. w porównaniu do czerwca - z 729 do zaledwie 97 ofert poniżej 400 000 PLN. W Warszawie spadek liczby ofert najtańszych mieszkań wyniósł 69 proc.w czerwcu deweloperzy w stolicy mieli na sprzedaż 422 mieszkania do 400 tys. złotych, natomiast w październiku ich liczba spadła do zaledwie 130.

W Katowicach spadek liczby ofert wyniósł 37 proc. (z 364 do 231), w Poznaniu 32 proc. (z 481 do 327), zaś w Krakowie liczba ofert spadła o 15 proc. (z 544 do 465). W Gdańsku natomiast oferta najtańszych mieszkań z rynku pierwotnego skurczyła się o 7 proc. (z 227 w czerwcu do 212 w październiku).

Jedynym wyjątkiem w tym zestawieniu jest Łódź, gdzie liczba ofert mieszkań do 400 000 PLN w październiku była nieznacznie wyższa niż w czerwcu - wzrost wyniósł 7 proc. (z 1449 do 1527).

 

Zobacz także: Czy ceny mieszkań spadną? Prezes Lokum Deweloper analizuje rynek nieruchomości i wskazuje

Reklama

 

 

Wzrosty cen mieszkań widać również w strukturze cenowej w ofertach deweloperów. Dla przykładu, w Aglomeracji Katowickiej w grudniu 2022 roku aż 62 proc. oferowanych mieszkań miało cenę poniżej 9000 PLN za metr kwadratowy. Obecnie (na koniec października 2023) stanowią one mniej niż połowę (dokładnie 46 proc.) wszystkich oferowanych nieruchomości. W Poznaniu na koniec ubiegłego roku 26 proc. oferowanych przez deweloperów mieszkań było wycenionych poniżej 9 tys. PLN za metr kwadratowy, zaś na koniec października stanowiły one już zaledwie 8 proc. oferty.

Na tym tle wyróżniają się również Warszawa i Kraków - w obu miastach na koniec października mieszkania w cenie do 9000 PLN za metr stanowiły mniej niż 1 proc. całej oferty, podczas gdy na koniec ubiegłego roku było to kolejno 6 i 7 proc.

 

Czytaj również: NBP pokazał projekcję inflacji i PKB - wiadomo już dlaczego stopy pozostały bez zmian!

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

W październiku największy wzrost średnich cen w ofercie deweloperów mieszkaniowych zanotowano w Trójmieście - dynamika wzrostu w skali miesiąca wyniosła tam 4 proc., zaś przeciętna stawka za metr kwadratowy mieszkania wzrosła do 14 267 PLN z 13 658 PLN we wrześniu.

Październikowe wzrosty przeciętnych cen za metr kwadratowy zanotowano również w Krakowie, Wrocławiu oraz Łodzi (w każdej z tych aglomeracji dynamika wzrostu wyniosła 1 proc. w porównaniu do września).

W Krakowie w ubiegłym miesiącu za mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba było zapłacić średnio 15 464 PLN za metr kwadratowy, wobec 15 254 złotych miesiąc wcześniej.

We Wrocławiu ceny za metr kwadratowy wzrosły w październiku do 13 116 PLN, z 13 008 PLN we wrześniu.

Reklama

Październik przyniósł pierwszy w historii danych wzrost średnich cen nowych mieszkań w Łodzi powyżej okrągłego poziomu 10 000 złotych za metr kwadratowy - wyniosły one dokładnie 10 007 PLN, wobec 9916 PLN we wrześniu.

Warszawa, jako jedyna z siedmiu największych aglomeracji analizowanych przez portal Rynek Pierwotny, zanotowała w październiku kosmetyczny spadek średnich cen za metr kwadratowy - w minionym miesiącu przeciętna cena za metr kwadratowy nowego mieszkania spadła do 16 037 PLN z 16 065 PLN we wrześniu.

 

Sprawdź także: Ceny mieszkań w Polsce - zaskakujące dane za październik 2023!

Czytaj więcej