Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wzrost gospodarczy w polsce 2022

EZ: Dziś o godz. 11:00 poznamy dane o produkcji przemysłowej w strefie euro w sierpniu. Według konsensusu prognoz wzrosła ona o 0,5% m/m po spadku o 2,3% m/m w lipcu. Dane te pozwolą ocenić, w jakiej skali szybko rosnące ceny energii i pogarszające się nastroje (PMI poniżej neutralnego poziomu 50 pkt) przekładają się na rzeczywistą produkcję w sektorze.

US: O godz. 14:30 poznamy inflację cen producenta w Stanach Zjednoczonych we wrześniu. Konsensus prognoz wskazuje na spadek indeksu PPI do 8,3% r/r z 8,7% r/r przed miesiącem, a realizacja tej prognozy nie wpływałaby na pespektywy polityki pieniężnej w USA, podobnie jak protokół z posiedzenia Fed we wrześniu (godz. 20).

 

Nowe rozwiązania dotyczące cen energii – jakie zmiany? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Nowe rozwiązania dotyczące cen energii – jakie zmiany? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Rząd przedstawił wczoraj nowe rozwiązania dotyczące cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, sektora MŚP, samorządów i dla odbiorców wrażliwych, które mają obowiązywać od grudnia br. do końca 2023 r. Rozszerzono program dla gospodarstw domowych, który poznaliśmy jeszcze we wrześniu. Nowym elementem jest wprowadzenie maksymalnej stawki wynoszącą 693 zł za MWh poza proponowane wcześniej progi zużycia progi 2000, 2600 i 3000 KWh rocznie, które pozwalały na zamrożenie cen energii na obecnych poziomach. Na ten moment nie wiemy jak Główny Urząd Statystyczny uwzględni te rozwiązania w obliczeniu wskaźnika CPI, niemiej będą one oddziaływać w kierunku obniżania się tego indeksu cen, gdyż wzrost r/r cen energii elektrycznej w 2023 r. dla gospodarstw domowych najpewniej nie będzie znaczący.

W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów i odbiorców wrażliwych rząd proponuje wprowadzenie maksymalnej stawki w wysokości 785 zł/MWh (z pewnymi limitami dla firm). O ile jest to duży wzrost w ujęciu r/r, to jednak rozwiązanie to powinno ograniczać skalę inflacji CPI w 2023 r., poprzez słabszy wzrost kosztów przerzucanych na towary i usługi oferowane konsumentom (gdyby nie to rozwiązanie stawki oferowane firmom przez przedsiębiorstwa energetyczne byłyby dużo wyższe). W przypadku samorządów i odbiorców wrażliwych propozycja ta zwiększa przestrzeń np. do inwestycji na rzecz efektywności energetycznej. Proponowane rozwiązania będą przejściowo ograniczać presję na inflację konsumencką, obarczone są jednak kosztem dla sektora finansów publicznych. Rząd zakłada, że źródłem finansowania będzie podatek od nadmiernych zysków firm energetycznych (windfall tax). Nie jesteśmy jednak pewni, czy działania te będą miały neutralny charakter dla finansów publicznych. Warto zauważyć, że w przypadku gazu nie znamy jeszcze stawek dla gospodarstw domowych i ewentualnych rozwiązań pomocowych dla firm w 2023 r.

 

PL: Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował jesienny raport World Economic Outlook z najnowszymi prognozami makroekonomicznymi. Według MFW wzrost gospodarczy w Polsce w 2022 r. wynieść ma 3,8%, a w 2023 r. 0,5% r/r, co oznacza rewizję w dół względem raportu z lipca. Prognozy inflacji CPI zostały natomiast podwyższone – dla 2022 r. do 13,8% r/r, a dla 2023 r. do 14,3% r/r. Prognozy są zgodne ze scenariuszem spowolnienia wzrostu gospodarczego w środowisku wysokiej inflacji, co pokrywa się z powszechnymi oczekiwaniami dla Polski. My spodziewamy się jednak spadku średniorocznej inflacji CPI w 2023 r.

Reklama

 

Nowe rozwiązania dotyczące cen energii – jakie zmiany? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Nowe rozwiązania dotyczące cen energii – jakie zmiany? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Dzisiejsza sesja nie powinna przynieść przełomu jeśli chodzi o sytuację na rynkach finansowych. Kurs EUR/PLN pozostaje w przedziale 4,80 – 4,89 oczekując na nowe impulsy, których dziś – chociażby z racji ubogiego kalendarium danych makroekonomicznych – powinno zabraknąć. Dla eurodolara poziom 0,9664 jak dotąd stanowi skuteczny opór przed zniżką. Wydarzeniem dnia będzie publikacja opisu z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Nie uważamy jednak, by wniosła ona coś do bieżących agresywnych oczekiwań co do kierunku zmian polityki monetarnej w USA.

 

Reklama

Nowe rozwiązania dotyczące cen energii – jakie zmiany? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Nowe rozwiązania dotyczące cen energii – jakie zmiany? [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Czytaj więcej

Artykuły związane z wzrost gospodarczy w polsce 2022