Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wzrost cen papierosów 2017

Wskaźnik CPI w sierpniu, wg „szybkiego” szacunku GUS, wyniósł 5.4%r/r wobec 5.0%r/r w lipcu oraz konsensusu rynkowego na poziomie 5.1%r/r. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0.2%.

Wnioski: Po tym, jak w lipcu br. wskaźnik CPI osiągnął 5.0%r/r, w sierpniu wspiął się jeszcze wyżej i wynosi już 5.4%r/r. To znowu sporo wyżej od średnich oczekiwań rynkowych i jeszcze dalej - niż dotychczas - od celu NBP. Z danych GUS wynika, że ceny żywności w sierpniu spadły w stosunku do lipca zaledwie o 0.3%, ceny paliw wzrosły natomiast o kolejne 1.6%m/m, a ceny nośników energii o 0.8%m/m. W tym ostatnim przypadku czynnikiem wzrostu była w dużej mierze podwyżka cen gazu dla gospodarstw domowych. Inflacja bazowa po wykluczeniu cen żywności i energii, jak wskazują szacunki, także ponownie przyspieszyła w sierpniu, w okolice 3.8-3.9%r/r.

Sierpniowy wstępny odczyt inflacji z całą siła przypieczętowuje jej ścieżkę powyżej 5.0%r/r co najmniej do końca br. W grudniu wskaźnik CPI może przewyższyć 5.5%r/r, a w nowy rok wchodzić będziemy najprawdopodobniej także ze wskaźnikiem CPI przewyższającym 5.0%. Poza tym, że szacunek tegorocznej średniej inflacji wynosi już 4.5%, to również na rok przyszły prognoza wzrosła i przekracza 4.0%.

Reklama

To poziom znacznie wyższy od szacowanego 3.3% przez NBP w ostatnim, tj. lipcowym, Raporcie o inflacji. Oznacza to, że prognoza ta będzie musiała zostać zrewidowana w górę. RPP z kolei, mając te zrewidowane prognozy oraz nadal wysokie szacunki PKB zarówno w tym roku jak i kolejnych latach, powinna przystąpić w listopadzie br. do działania. Rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych już w tym roku, aczkolwiek jeśli RPP będzie chciała dopiero w listopadzie ogłosić wygaszanie programu skupu aktywów, to pierwsza podwyżka stóp może przesunąć się na początek 2022 r.

Czytaj więcej