Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyższe rachunki w 2024

W kolejnych miesiącach będziemy płacić wyższe rachunki. W wielu polskich miastach doszło do zmian w wysokości stawek za wodę oraz ścieki. Wody Polskie odblokowały taryfy, co spotyka się z niezadowoleniem ze strony mieszkańców. 

 

  • Kiedy wzrosną rachunki za wodę? 
  • Kiedy taryfy zostały odblokowane?
  • Czy podwyżki są przesądzone? 

 

 

Wyższe rachunki w 2024 - woda i ścieki 

Reklama

W Polskich miastach planowane są podwyżki opłat za wodę i ścieki. Jak wynika z uzyskanych przez nas informacji, w Krakowie właściciele mieszkań mogą zapłacić więcej już od przyszłego miesiąca. 

Wody Polskie nie blokują już podwyżek taryf, co przełoży się na wzrost stawek. Spotkało się to z jawnym sprzeciwem ze strony władz lokalnych, ale w rzeczywistości zmiany już są przesądzone. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie alarmowała o wzroście kosztów, co wymusiło skalę podwyżek.  

 

Zobacz również: Pytamy ekspertkę o potencjalne skutki zamrożenia cen energii. TYLKO NA FXMAG 

 

Skontaktowaliśmy się z kilkoma spółdzielniami mieszkaniowymi w Krakowie. Usłyszeliśmy potwierdzenie, że od lutego mieszkańców czeka nowa podwyżka za sprawą wyższych taryf naliczanych przez Wodociągi Krakowskie. 

W listopadzie z podwyżkami cen wody zmagali się mieszkańcy Katowic. W stolicy województwa śląskiego stawkę podniesiono 2-krotnie w ciągu miesiąca. Katowickie Wodociągi tłumaczyły tę decyzję wzrostem cen zakupu wody od  Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (32% od stycznia 2023), ale również wzrostem opłat za energię czy gaz. 

 

Zobacz również: Kryzys humanitarny i najtańsze paliwo świata. To się zmieni

 

W niektórych miastach wzrost rachunków o 60%

Reklama

Jak informuje PortalSamorządowy.pl, podwyżki były przez długi czas blokowane przez państwowego operatora. Zmiany zaszły jednak po jesiennych wyborach. W ich wyniku w kilku miastach łączna cena za wodę i ścieki przekracza 20 zł na osobę w skali miesiąca. Dla przykładu Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne wskazuje, że cena za dostarczanie 1 m3 wody i odprowadzanych ścieków wynosi w sumie 20,21 zł. 

 

 

Od 2021 r. spółki wodno-kanalizacyjne doświadczyły skoku kosztów w wielu obszarach działalności. Dotyczyło to wzrostu cen energii czy pracy. Jak przekazano nam w rozmowie, w wyniku tego wstrzymywano również ważne inwestycje. 

Warto przypomnieć, że funkcjonujące w Polsce przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne mają obowiązek złożyć do Wód Polskich wniosek o zatwierdzenie taryfy, która będzie obowiązywać na danym obszarze. Co do zasady są one 3-letnie, jednak dynamiczne zmiany rynkowe mogą wymusić zmiany w tym zakresie. 

Reklama

 

Zobacz również: Koniec mrożenia cen energii i zerowego VATu może mieć konsekwencje dla stóp procentowych

 

W 2024 r. mogą nas czekać kolejne podwyżki. W połowie roku możemy oczekiwać wzrostu opłat za media. 

„Pamiętajmy w tym kontekście, że podwyżki cen energii elektrycznej, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych zostały „zamrożone” jedynie do połowy 2024 roku. Nie można mieć pewności, że cenowa blokada zostanie przedłużona przez rząd na tych samych warunkach” - przypomina Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Wyższe rachunki w 2024