Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wyrok tk w sprawie tsue

Nie ziściły się czarne scenariusze i opublikowana wczoraj inflacja choć wzrosła z 8,6% r/r to "tylko" do poziomu 9,2% r/r (blisko naszej prognozy 9,3% r/r). Wzrost PKB za IV kwartał był natomiast nieco lepszy od oczekiwań i wyniósł 7,3% r/r (tu liczymy jeszcze na rewizje w górę). Tytuł jest lekko mylący - oddech dotyczy tylko polskich danych, ale po drugiej stronie Oceanu będzie się działo. Opublikowane zostaną minutes FOMC, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA.

Dziś warto śledzić wyrok TSUE w sprawie mechanizmu praworządności (mechanizm został zaskarżony przez Polskę i Węgry) i ewentualną reakcję kursu EURPLN i EURHUF.

Z czysto makroekonomicznego punktu widzenia najwięcej uwagi skupiać będą jednak dane z USA. Poznamy wyniki sprzedaży detalicznej za grudzień (oczekiwane +1,6% m/m, przy -1,9% m/m miesiąc wcześniej) i dane o produkcji przemysłowej (oczekiwane 0,5% m/m, poprzednio -0,1% m/m). Z uwagą czytane będą też minutes FOMC, w których szukać będziemy sugestii kolejnych ruchów Fed.

 

Polska: CPI za styczeń 9,2% r/r

Reklama

Koniec świata nie nadszedł w styczniu, ale i tak było wesoło, czyli piszemy o inflacji. Wzrost cen w styczniu przyspieszył z 8,6% do 9,2% przy konsensusie 9,3% (taka była też nasza prognoza). Koniec świata wieszczyło kilku naszych kolegów (i koleżanek) inflacją 10+. Nie tym razem i prawdopodobnie nie w tym cyklu.

Komentarz w linku: https://makroekonomia.mbank.pl/177414-koniec-swiata-nie-nadszedl-w-styczniu-ale-i-tak-bylo-wesolo

 

Polska: PKB w IV kwartale wzrósł o 7,3% r/r

Polski PKB wzrósł w IV kwartale o 7,3% r/r (+1,7% kw/kw SA), a więc silniej niż można było szacować z danych rocznych. Uparcie twierdziliśmy, że ostatecznie dojedziemy do 7,4% i taką właśnie liczbę mamy nadzieję zobaczyć pod koniec miesiąca wraz ze szczegółami.

Komentarz w linku: https://makroekonomia.mbank.pl/177368-pkb-w-iv-kwartale-wzrosl-o-73-rr-czekamy-na-wiecej

Reklama

 

Garść newsów makroekonomicznych

Niemcy: Indeks ZEW mierzący nastroje analityków wzrósł z 51,7 do 54,3 pkt. To nieco niższy wzrost niż oczekiwano (konsensus 55 pkt.). Z komentarza dowiadujemy się, że oczekiwane jest łagodzenie restrykcji i ożywienie w pierwszej połowie roku. Analitycy spodziewają się też spadku inflacji, choć w wolniejszym tempie i z wyższych poziomów niż poprzednio.

Twitter Post

USA: PPI za styczeń wyniósł 1% m/m (oczekiwano 0,5% m/m, poprzednio 0,4% m/m). Szybciej niż zakładano wzrosły też ceny bazowe (0,9% m/m). Wzrosty rozłożyły się na wiele kategorii, najwięcej dołożył wzrost cen w opiece zdrowotnej, ale swoje dodały też np. ceny maszyn i pojazdów, sprzedaży hurtowej, czy ceny sprzedaży detalicznej w wybranych obszarach.

Garść newsów makroekonomicznych: Chwila oddechu po inflacji i PKB. Jaki wyrok ogłosi dziś TSUE? - 1Garść newsów makroekonomicznych: Chwila oddechu po inflacji i PKB. Jaki wyrok ogłosi dziś TSUE? - 1

Reklama

∙ Chiny: Wyniki inflacji za styczeń były niższe niż zakładano. CPI wyniósł 0,9% r/r (oczekiwano 1% r/r, poprzednio 1,5% r/r). Wynik PPI to natomiast 9,1% r/r (oczekiwano 9,4% r/r, poprzednio 10,3% r/r).

Garść newsów makroekonomicznych: Chwila oddechu po inflacji i PKB. Jaki wyrok ogłosi dziś TSUE? - 2Garść newsów makroekonomicznych: Chwila oddechu po inflacji i PKB. Jaki wyrok ogłosi dziś TSUE? - 2

Garść newsów makroekonomicznych: Chwila oddechu po inflacji i PKB. Jaki wyrok ogłosi dziś TSUE? - 3Garść newsów makroekonomicznych: Chwila oddechu po inflacji i PKB. Jaki wyrok ogłosi dziś TSUE? - 3

Czytaj więcej

Artykuły związane z wyrok tk w sprawie tsue