Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wyniki finansowe Grupa Ambra

Wyniki w II kwartale roku obrotowego 2021/22 były zbliżone do naszych oczekiwań, jednak nie były już tak spektakularne jak we wcześniejszych kwartałach. Przychody były wyższe od naszych szacunków o 6.3%, zysk netto okazał się lepszy o 5.8%, natomiast EBIT był zgodny z naszymi prognozami. W minionym kwartale in minus zaskoczyła marża ze sprzedaży (która wcześniej mocno zaskakiwała in plus), co było efektem rosnących kosztów surowców. W sumie wynik netto w najważniejszym dla spółki kwartale, który wyniósł 34.7 mln PLN (+17.2% r/r) należy uznać za całkiem dobry. Kwartał ten pokazał jednak, że spółka zaczyna mieć problem z kosztami, co będzie również widoczne w przyszłości. W całym I półroczu zysk netto wyniósł 45.7 mln PLN i był wyższy o 30.6% r/r.

Bardzo dobra sprzedaż w II kw. 2021/22, która wzrosła o 23.7% r/r, częściowo wynikała z efektu bazy. W końcówce roku kalendarzowego 2020 miał miejsce lock down mocno wpływający na sprzedaż detaliczną oraz brak imprez świątecznych. Natomiast w IV kwartale 2021, obostrzenia i wpływ na sprzedaż były już niewielkie. Sprzedaż na rynku polskim wzrosła o 21.7% r/r i była wyraźnie powyżej oczekiwanej przez nas dynamiki 15%. Do dobrej dynamiki przyczyniła się głównie wina musujące (powrót społeczeństwa do mocniejszego świętowania Sylwestra) oraz alkohole mocno, przy słabszej dynamice win spokojnych. Do naturalnego odbicia doszło w segmencie HoReCa. Względem analogicznego kwartału sprzed dwóch lat wzrost w Polsce wyniósł 18.0%. Dynamika sprzedaży w II kw. w Czechach i na Słowacji (+30.7% r/r) była również powyżej oczekiwanego przez nas wzrostu +22% - tutaj niezmiennie rynek zdobywa marka Mucha Sekt. Pozytywnie zaskoczyła również sprzedaż w Rumunii (+23.6% r/r), gdzie prognozowaliśmy zmianę +18% (tutaj driverem cały czas jest ZAREA).

II kwartał dobry, ale nie tak spektakularny jak poprzednie - omówienie wyników finansowych   Grupy Ambra [marża ze sprzedaży, koszty, EBIT, zysk netto, cash flow] - 1II kwartał dobry, ale nie tak spektakularny jak poprzednie - omówienie wyników finansowych   Grupy Ambra [marża ze sprzedaży, koszty, EBIT, zysk netto, cash flow] - 1

W II kw. marża ze sprzedaży wyniosła 41.7%, co oznaczało spadek o 1 p.p. r/r i było to dla nas negatywnym zaskoczeniem (oczekiwaliśmy +0.8 p.p. r/r). Marża tym samym była też niższa o 1.8 p.p. niż w I kw. 2021/22 mimo, że ze względów sezonowych prawie zawsze w II kw. jest wyższa. Główną przyczyną niższej marży były rosnące koszty surowców oraz wyższy średni kurs EUR/ PLN. Marża we wcześniejszych kwartałach mocno zaskakiwała in plus, teraz jak widać spółkę dosięgły rosnące koszty surowców. Wyższe od naszych założeń były koszty marketingu (o 2.1 mln PLN), gdyż wraz z odbiciem rynku spółka przestała tak agresywnie ciąć koszty reklamy jak to było we wcześniejszych kwartałach. Niższe natomiast od naszych szacunków (o 1.3 mln PLN) były koszty SG&A, które wzrosły o 15.3% r/r. Linia pozostałych przychodów/kosztów operacyjnych pokazała stratę -1.9 mln PLN na co w większości złożyła się zapłata 0.6 mln PLN za przejmowane 2 lata temu sklepy w Czechach (earn out) oraz szacowane rezerwy na należności. W naszych prognozach zakładaliśmy zerowy wynik na tej linii.

W II kw. 2021/22 EBIT wyniósł 54.5 mln PLN i był praktycznie zgodny z naszą prognozą 54.4 mln PLN. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami linia przychodów/kosztów finansowych miała niewielki ujemny wpływ na wynik (-0.4 mln PLN, oczekiwaliśmy -0.5 mln PLN). Zyski mniejszości wyniosły natomiast 9.3 mln (zakładaliśmy 9.8 mln PLN) a zaksięgowany podatek wyniósł 10.1 mln PLN czyli był niższy o 1.2 mln PLN od naszych oczekiwań. W sumie zysk netto w II kw. 2021/22 przypadający akcjonariuszom Ambry wyniósł 34.7 mln PLN (+17.2% r/r) vs oczekiwane 32.8 mln PLN.

Reklama

II kwartał dobry, ale nie tak spektakularny jak poprzednie - omówienie wyników finansowych   Grupy Ambra [marża ze sprzedaży, koszty, EBIT, zysk netto, cash flow] - 2II kwartał dobry, ale nie tak spektakularny jak poprzednie - omówienie wyników finansowych   Grupy Ambra [marża ze sprzedaży, koszty, EBIT, zysk netto, cash flow] - 2

Na koniec grudnia dług netto wyniósł 39.9 mln PLN w porównaniu z 45.4 mln PLN długu netto rok wcześniej. Z przyczyn sezonowych dług jest najwyższy właśnie na koniec grudnia i w kolejnych kwartale powinien zbliżyć się do zera (a na koniec czerwca oczekujemy gotówki netto). Cash flow operacyjny w całym I półroczu 2021/22 wyniósł -13.0 mln PLN w porównaniu z +17.8 mln PLN rok wcześniej. Zeszłoroczne dodatnie przepływy były jednak anomalią, gdyż najczęściej w I półroczu grupa Ambra ma ujemne przepływy operacyjne (rok temu spółka schodziła z nagromadzonych zapasów).

 

Raporty analityczne spółki Ambra S.A.

Czytaj więcej

Artykuły związane z wyniki finansowe Grupa Ambra