Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wyniki cognor

 

Po zakończeniu piątkowej sesji na rynek spłynął półroczny raport spółki Cognor.  Miniony kwartał przyniósł bardzo dobre wyniki, które przewyższyły rezultaty poprzedniego, również rekordowego kwartału. Cognor osiągnął historycznie najwyższy kwartalny zysk EBITDA (114,1 milionów złotych) oraz rekordowy kwartalny zysk netto (78,8 milionów złotych).


Zaraz po publikacji wyników ukazał się także komentarz zarządu:


„Staraliśmy się wykorzystać do maksimum korzyści z zaistniałej koniunktury w naszej branży.”


Branża natomiast notowała przez ostatnie pół roku silną zwyżkę popytu.

Reklama


„Huty na terenie Unii Europejskiej (UE27) zanotowały niespotykany wzrost produkcji stali surowej bowiem aż 33,4% w porównaniu do drugiego kwartału roku 2020 w czym swój udział miała Polska ze wzrostem o 12,7%. Wszędzie na świecie odczyty wzrostów były bardzo wysokie, a Chiny tym razem nie przewodziły stawce przy ich względnie umiarkowanym wzroście o 10,5%.”


Wybiegając nieco w przód, tj. do ryzyka, które stoi obecnie przed producentami stali, trzeba koniecznie rozwinąć drugą część powyższe wypowiedzi - wątek chiński. Aktualnie Chiny konsumują ponad ⅓ światowej produkcji stali1, chiński rząd wydaje się zmierzać do ograniczenia działalności deweloperów. „Uważamy, że chińska gospodarka, a w szczególności jej system finansowy, stanie w obliczu znacznego ryzyka w nadchodzących miesiącach z powodu bezprecedensowych środków zaostrzenia stosowanych w sektorze nieruchomości” – napisali ekonomiści z Nomura. Warto więc uwzględnić ten fakt przy inwestycjach w spółki zajmujące się żelazem i stalą2

 

Wyniki Cognor, a oczekiwania

Czy rekordowe wyniki były jednak dla rynku zaskoczeniem? Od otwarcia dzisiejszej sesji kurs zdążył zanurkować poniżej -1%, żeby obecnie wrócić w okolice zera. Gdy jednak spojrzymy na wykres z perspektywy np.: trzech miesięcy, widać wyraźnie, że cena dynamicznie pnie się w górę – od 3 do 4,7 zł obecnie.

Jak podkreślają jednak analitycy mBanku, wyniki Cognoru przerosły oczekiwania. A przynajmniej te, które wynikały z kalkulacji matematycznych.

„Wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki 2Q’21 przełożyły się na wysokie wykonanie naszych całorocznych prognoz (…). Po wynikach za 2Q’21 naszym zdaniem rynek będzie oczekiwał całorocznej EBITDA na poziomie ponad 300 mln PLN. Tym bardziej jest to prawdopodobne, że w 3Q’21 nadal utrzymują się rekordowe marże na produkcji prętów żebrowanych.”

Reklama

Wskaźnik, który obserwują analitycy mBanku to EV/EBITDA – obecnie wynosi on 3,16 przy medianie sektora wynoszącej 7.87. Są to wciąż atrakcyjne poziomy, zwłaszcza przy założeniu, że spółka dowiezie zysk na poziomie 300 mln.

 

Wyzwania i ryzyka Cognor 

Oprócz wspomnianych już turbulencji na chińskim rynku stali, w komentarzu zarządu wyłapać możemy także inne niebezpieczeństwo.

„Relacja kosztu wsadu producentów takich jak Cognor, to jest używających technologii łuku elektrycznego (EAF), w porównaniu do hut wielkopiecowych (BOF), pozostawała pozytywna. (…) W przypadku zarysowania się trendu szybszej zwyżki cen złomów stali w porównaniu do cen rudy żelaza i węgla koksowego zużywanych przez wytwórców BOF, Cognor może w pewnym momencie utracić swoją przewagę kosztową nad hutami wielkopiecowymi, co wywołałoby presję na naszą rentowność jak i wielkość sprzedaży w ramach segmentu półwyrobów.”

O prawdopodobieństwo wystąpienia takiego biegu wypadków zapytać można jeszcze dziś: wideokonferencja dla inwestorów odbędzie się o godzinie 16:00 czasu środkowoeuropejskiego w języku angielskim. Link podany jest również w komentarzu na temat wyników.

 

Reklama

1. http://metale24.pl/Wiadomo%C5%9Bci/Zu%C5%BCycie-stali-na-%C5%9Bwiecie-z-podzia%C5%82em-na-regiony-geograficzne-2007-15925.html a jednocześnie 

2. https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20210726/dzien-na-rynkach-spore-spadki-na-gieldach-w-chinach-i-hongkongu-obawy-o-nowe

Czytaj więcej