Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wykup mieszkania komunalnego cena za metr

Rynek mieszkań ze swej istoty wymaga analizy na poziomie lokalnym, ceny mieszkań zmieniają się w zasadniczym stopniu pod wpływem uwarunkowań regionalnych. W 4q21 ceny transakcyjne (CBN) na rynku wtórnym w większości miast wojewódzkich były zbliżone do poprzedniego kwartału, w 3 miastach wzrosły q/q; na rynku pierwotnym w 10 miastach nie zmieniły się istotnie, w 6 wzrosły q/q. W ujęciu rocznym dominował duży wzrost cen.

W 4q21 ceny transakcyjne (CBN) na rynku wtórnym (rw) w większości miast wojewódzkich były zbliżone do poprzedniego kwartału, w 3 miastach wzrosły o 5-6% q/q (Tabela 6). W przypadku rynku pierwotnego (rp) ceny transakcyjne w 10 miastach wojewódzkich były zbliżone do poprzedniego kwartału, w pozostałych 6 wzrosły w granicach 5-11%. Obserwowane zmiany w okresie tylko jednego kwartału mogą być skutkiem różnej liczby transakcji w bazie w porównywanych kwartałach, jak i zestawiania transakcji dotyczących wyraźnie różnych jakościowo mieszkań.

 

Indeks hedoniczny NBP sygnalizuje w 4q21 kontynuację wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym w większości stolic wojewódzkich.

W 4q21 na rynku wtórnym w porównaniu z 4q20 ceny transakcyjne (CBN) wzrosły w znacząco w 15 stolicach województw, jedynie w Bydgoszczy wzrost nie przekroczył 5% r/r). W 10 stolicach wojewódzkich wzrost był dwucyfrowy (w granicach 10-30%). Na rynku pierwotnym w skali roku w 14 analizowanych miastach wystąpił wzrost cen transakcyjnych mieszkań, w 10 miastach na poziomie dwucyfrowym (Tabela 7). Indeks hedoniczny NBP, ilustrujący zmiany cen mieszkań o podobnej charakterystyce i jakości, w 4q21 sygnalizował kontynuację wzrostu cen na rynku wtórnym (por. Roz. 7, Wykres 3) w większości stolic województw – szczególnie silny wzrost wystąpił w 4q21 w Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie, Kielcach, Rzeszowie, Szczecinie i Zielonej Górze

Reklama

Indeks hedoniczny NBP sygnalizuje w 4q21 kontynuację wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym w większości stolic wojewódzkich

Indeks hedoniczny kształtujący się poniżej poziomu indeksu ceny metra mieszkania ogółem (bez uwzględnienia różnic jakościowych mieszkania) sugeruje większy udział w transakcjach droższych mieszkań, taka sytuacja występowała w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie, Kielcach i Rzeszowie. Z kolei indeks hedoniczny powyżej indeksu ceny metra kw. w Krakowie i Katowicach sugeruje istotny udział tańszych mieszkań z rynku wtórnego w próbie. Wyższy poziom indeksu ceny m kw. na rynku ogółem niż na rynku wtórnym w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie oznacza wyższe ceny transakcyjne na rynku pierwotnym w tych miastach.

 

Według monitoringu JLL rynku pierwotnego w 6 największych aglomeracjach oferta deweloperska na koniec 4q21 zmalała do 37,4 tys. mieszkań, był to najniższy poziom od 2010. Sytuacja była zróżnicowana w poszczególnych aglomeracjach

Według monitoringu JLL rynku pierwotnego w 6 największych aglomeracjach deweloperzy w 4q21 sprzedali 15 tys. mieszkań, podobnie jak w 3q21. Liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w aglomeracjach monitorowanych przez JLL w 4q21 wyniosła 14,7 tys. (7% q/q i 21% r/r). Oferta deweloperska w 6 miastach na koniec 4q21 zmalała do 37,4 tys. mieszkań (+2,2% q/q; -23% r/r), jest to najniższy poziom od 2010. Sytuacja była zróżnicowana w poszczególnych aglomeracjach - wobec poprzedniego kwartału oferta silnie zmalała w Poznaniu (-17,1%), wzrosła w Krakowie (+8,6%), Wrocławiu (+5,6%) i Łodzi (+4,8%). a w Warszawie i Gdańsku oferta była zbliżona do poprzedniego kwartału. Przytoczone statystyki sygnalizują ograniczenia podaży, co przy wysokim popycie przekłada się na wysokie ceny mieszkań. Na wysoki poziom cen wpływają też wysokie i dalej rosnące koszty budowy

Regionalne rynki mieszkaniowe: ceny mieszkań a wpływ uwarunkowań regionalnych [indeks hedoniczny NBP, monitorinG JLL rynku pierwotnego] - 1Regionalne rynki mieszkaniowe: ceny mieszkań a wpływ uwarunkowań regionalnych [indeks hedoniczny NBP, monitorinG JLL rynku pierwotnego] - 1

Reklama

 

Poziom stawek na rynku wynajmu wrócił do poziomu sprzed epidemii

Na rynku wynajmu w 4q21 stawki już wyraźnie kształtowały się powyżej poziomu przed wybuchem epidemii COVID-19 w Polsce. Według monitoringu firmy Mzuri w 4q21 najbardziej wzrosły r/r stawki w Krakowie (15,5% vs 3,1% r/r w 3q21), Warszawie (13,2% vs 4,4% r/r w 3q21) oraz Wrocławiu (9,8% vs 3,3% r/r w 3q21); w pozostałych analizowanych największych miastach były powyżej poziomu z 4q20.

 

W 1h21 ujemny przyrost naturalny we wszystkich stolicach wojewódzkich; regionalne różnice w poziomie salda migracji.

W 1h21 sygnalizowane od dawna negatywne tendencje demograficzne zarysowują się wyraźniej – o ile w 1h20 ujemny przyrost naturalny wystąpił w 8 stolicach województw (na 16), to w 1h21 wystąpił we wszystkich stolicach. Najmniejszy wskaźnik przyrostu naturalnego wystąpił w Łodzi (-10,9) i Katowicach (-9,2); najsłabiej negatywne procesy demograficzne dotykają Kraków (-0,9) i Rzeszów (-1,1). Saldo migracji netto na 1000 ludności w 1h21 sygnalizuje zmniejszenie wskaźnika migracji w przypadku Katowic, Poznania, Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Może to być konsekwencja większego udziału zdalnej pracy podczas pandemii. Wysokie ujemne saldo migracji cechuje Bydgoszcz (-5,8), Białystok (-2,1) i Kielce (-2,1); natomiast miastami napływowymi pozostają Rzeszów (7,3), Kraków (3,0) i Gdańsk (2,5).

 

Średnia dostępność mieszkania w 3q21 w 8 miastach wojewódzkich zmalała r/r, w 4 nie zmieniła się, w 4 lekko wzrosła.

Reklama

Dostępność mieszkania, wyrażona liczbą metrów do nabycia za przeciętne wynagrodzenie w 4q21 (Tab. 8) w 7 miastach wojewódzkich zmalała wobec 4q20, w pozostałych była podobna jak rok temu. Pogorszenie dostępności jest konsekwencją szybszego wzrostu cen mieszkań niż wzrost wynagrodzeń.

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Nieruchomości Mieszkaniowe / Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej