Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wykres kursu euro do złotego

Mimo, iż waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej traciły w minionym tygodniu na wartości, to złoty negatywnie wyróżniał się skalą swojej przeceny. Kurs EUR/PLN wzrósł bowiem w okolice 4,60 i to pomimo wzrostu oczekiwań na zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce. Dominujące na sentymencie do złotego były jednak obawy związane z narastającym konfliktem na linii Rosja - Ukraina.

W zakończonym tygodniu dużo stabilniejsze były wyceny walut Węgier (forint zyskiwał na niedawnej bardziej agresywnej od oczekiwań podwyżce stóp procentowych) i Czech. W przypadku korony niewykluczone, iż inwestorzy pozycjonują się pod nadchodzące posiedzenie banku centralnego (czwartek) i dyskontują nieco bardziej agresywny wzrost stóp procentowych, po tym jak w ostatnich dniach takimi działaniami zaskoczył wspomniany Bank Węgier.

Na rynkach bazowych miniony tydzień upłynął pod znakiem umocnienia dolara jako konsekwencja bardziej jastrzębiej narracji amerykańskiego Fed niż Europejskiego Banku Centralnego oraz wzrostu awersji do ryzyka premiującego tzw. walutowe bezpieczne przystanie.

Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 1Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 1

EUR/PLN

Reklama

Złoty pozostaje w trendzie spadku wartości do euro a decydujący o takim zachowaniu czynnik (wzrost obaw o konflikt na Ukrainie) nasila się. Barierą techniczną pozostaje co prawda poziom 4,60, jednak za realną opcję uważamy dotarcie notowań do poziomu 4,6328 (w miarę intensyfikacji ryzyka geopolitycznego).

W takim scenariuszu złoty pozostanie kolejny tydzień z rzędu najgorzej radzącą sobie walutą, gdyż węgierski forint, a prawdopodobnie także i czeska korona skorzystają na mocniejszym od oczekiwań zacieśnianiu polityki pieniężnej. Fakt, iż na koniec stycznia nie poznamy wstępnego odczytu krajowej inflacji CPI a posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest dopiero w przyszłym tygodniu powoduje, że z radaru zszedł możliwy czynnik stabilizujący notowania złotego tj. perspektywy polityki monetarnej. Pozostajemy zatem umiarkowanie pesymistyczni co do wartości złotego w krótkim terminie.

Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 3Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 3

USD/PLN

Oczekiwana przecena złotego w połączeniu z prognozowanym umocnieniem dolara nie zostawia możliwości innej niż wzrost kursu USD/PLN. Potencjalny zakres zmian w tym tygodniu jest jednak stosunkowo niewielki tj. jako kres bieżącego ruchu wzrostowego USD/PLN widzimy poziom 4,1590, a więc okolice blisko 2-letniego maksimum.

Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 4Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 4

EUR/USD

Reklama

O ile początek nowego tygodnia może przynieść niewielką zwyżkę eurodolara (odreagowanie ostatnich spadków ale i weekendowego braku nowych negatywnych informacji w sprawie Ukrainy), to w perspektywie najbliższych dni liczymy na umocnienie amerykańskiej waluty do euro.

Nadal decydować o tym powinny dotychczas obowiązujące czynniki, a więc różnica w perspektywach polityki pieniężnej pomiędzy USA a strefą euro (w czwartek posiedzenie odbędzie łagodny Europejski Bank Centralny) a ryzyko geopolityczne wspierać będzie najbezpieczniejsze aktywa. Publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy – nawet w przypadku negatywnej niespodzianki – nie powinna zaś krzyżować rynkowych oczekiwań zakładających pięć podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w 2022 roku.

 

 

Rynek obligacji

Reklama

Miniony tydzień na krajowym rynku długu był niezwykle emocjonujący. O ile długi koniec krzywej pozostawał najbardziej stabilny, to i tak jego dochodowość wzrosła o 19 bps do 4,06%. Największą zmiennością cechowały się jednak obligacje z krótkiego końca krzywej (tu sięgnęła ona ponad 50 bps). Miało to związek z wcześniejszymi wypowiedziami prezesa Narodowego Banku Polskiego, który ocenił, iż bieżące rynkowe oczekiwania co do poziomu stóp procentowych są za małe w stosunku do napływających danych z krajowej gospodarki.

W rezultacie inwestorzy bardziej agresywnie zaczęli dyskontować możliwą trajektorię zmian kosztu pieniądza w Polsce oczekując, iż w 2022 roku stopa referencyjna sięgnie niemal 4,50% (wobec 4% oczekiwanych w połowie 2022 roku przed tygodniem). Wsparciem dla wzrostu dochodowości skarbowych papierów wartościowych były ponadto zmiany rynków bazowych, gdzie ceny 10-letniego długu USA i Niemiec również zniżkowały.

Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 2Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 2

10Y PL (%)

Liczymy, iż rentowności 10-latki nieznacznie wzrośnie w nadchodzących dniach, gdyż obowiązywać będą argumenty, które decydowały o jej powrocie powyżej bariery 4% (nasilenie oczekiwań co do tempa i skali wzrostu stóp procentowych w Polsce oraz wpływ rynków bazowych). Nie oczekujemy jednak, by zmienność długiego końca polskiej krzywej miałaby być duża.

Nawet w przypadku krótkoterminowego długu oczekujemy wyraźnego uspokojenia zmian po wyczerpującym ubiegłym tygodniu. O ile naszym bazowym scenariuszem pozostaje wzrost rentowności, to niewykluczone, iż przyszłotygodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, w tym wzrost stóp procentowych o 50 bps a nie 75 bps jak oczekuje część rynku, będzie momentem korekty w bieżącym trendzie wzrostu dochodowości.

Reklama

Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 5Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 5

10Y DE (%)

Dochodowość Bunda ma szansę wzrosnąć w tym tygodniu, choć nieznacznie, nawet w obliczu wysoce prawdopodobnej łagodnej narracji Europejskiego Banku Centralnego podczas czwartkowego posiedzenia. Inwestorzy bowiem stopniowo nasilają swoje oczekiwania co do wzrostu stóp procentowych w strefie euro tym bardziej, iż w czwartek konsensus zakłada, iż na podwyżkę stóp procentowych zdecyduje się Bank Anglii.

Ryzykiem dla naszych oczekiwań pozostaje poniedziałkowy odczyt inflacji w Niemczech w sytuacji, gdyby spadek wskaźnika okazał się silniejszy od oczekiwań, co uznajemy jednak za mało prawdopodobne zważywszy chociażby na globalne trendy na rynkach surowcowych.

Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 6Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 6

10Y US (%)

Dochodowość amerykańskich długoterminowych obligacji stopniowo rośnie dyskontując coraz bardziej agresywny scenariusz zmian polityki pieniężnej Fed. Prawdziwie solidne wzrosty dochodowości Treasuries widoczne są jednak w przypadku jej krótszego końca tj. bardziej wrażliwego na możliwe zmiany stóp procentowych.

Reklama

W tym tygodniu proces nasilania oczekiwań na Fed (a tym samym wzrost dochodowości) będzie jednak neutralizowany rosnącym ryzykiem ataku militarnego Rosji na Ukrainę. Dopełnieniem obrazu będą piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy jednak nawet w przypadku nieco mniej optymistycznej od oczekiwań wymowy nie powinny one istotnie przekładać się na wycenę Treasuries.

Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 7Mocne wahania na foreksie: polski złoty (PLN) po raz kolejny najgorzej radzącą sobie walutą! Dolar (USD) i euro (EUR) nie pozostawią złudzeń „złotówce”? Zobacz, co czeka rynek walutowy   - 7

Czytaj więcej