Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wykres cen pszenicy

Ceny frontowego kontraktu na pszenicę notowanego na europejskiej giełdzie Euronext MATIF osiągnęły dziś rekordowy poziom 310 EUR/t. Notowania zboża na Starym Kontynencie są najwyższe w historii (pobiły rekord z września 2007: 303 EUR/t), zaś w Stanach Zjednoczonych pszenica jest najdroższa od niemal 9 lat.

Atrakcyjność europejskiego ziarna podnosi osłabienie wspólnej waluty wobec dolara. Notowanie kontraktu 1M na pszenicę na giełdzie Euronext MATIF.

Tak drogo jeszcze nie było! Pszenica na giełdzie Euronext MATIF bije historyczny rekord - 1Tak drogo jeszcze nie było! Pszenica na giełdzie Euronext MATIF bije historyczny rekord - 1

Do napiętej sytuacji na rynku surowca przyczynia się zarówno strona popytowa jak i podażowa

Utrzymuje się wysokie, globalne zapotrzebowanie na ziarno. Według danych Komisji Europejskiej z ubiegłego tygodnia, dotychczasowy eksport pszenicy miękkiej w sezonie 2021/22 przekroczył 10 mln ton, podczas gdy w analogicznym momencie ubiegłego sezonu wynosił niecałe 9,3 mln ton. Zagraniczne dostawy pszenicy miękkiej organizowane przez Francję – największego eksportera w Unii Europejskiej – wzrosły w październiku do poziomu najwyższego od sezonu 2014/15. Głównymi odbiorcami ziarna były Chiny oraz Algieria.

Nerwowo jest po stronie podażowej

Reklama

Do wzrostów cen pszenicy w poprzednich miesiącach przyczyniły się zmniejszone zbiory w Kanadzie, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. W minionym tygodniu Międzynarodowa Rada Zbożowa obniżyła prognozę światowej produkcji ziarna z tytułu m.in. niższych zbiorów w Iranie, dotkniętym największą od pół wieku suszą. Przyszła podaż jest zagrożona w związku z silnymi opadami deszczu w Australii oraz możliwymi ograniczeniami w eksporcie zboża z Rosji.

Zdaniem Strategie Grains, branżowej firmy analitycznej z Francji, wysokie ceny europejskiej pszenicy ograniczą jej atrakcyjność

W ubiegłym tygodniu firma obniżyła prognozę eksportu ziarna z krajów Unii Europejskiej na bieżący sezon. Silną konkurencję dla europejskiej pszenicy stanowią rosyjskie dostawy. W ocenie Strategie Grains brakuje czynników uzasadniających dalsze wzrosty europejskich notowań ziarna, o ile pogoda nie przyczyni się do znacznego ograniczenia zbiorów w Australii lub zmniejszy się eksport zboża z Argentyny.

Czytaj więcej